27.000 Dilime Kesilip Dijital Kadavra Olmak İçin Bedenini Bağışlayan Kadın Sue Potter'ın Hikayesi

1.6bPAYLAŞIM

İki çocuk annesi Sue Potter, Nazi Almanya'sından sağ çıkmış ve ABD'ye göç etmişti. 2000'de sağlık sorunları yüzünden yalnızca 1 yıl ömrü kaldığı söylenmişti. O da Colorado Üniversitesi'ne başvurdu ve ölü bedenini bilime bağışlamak istediğini ifade etti... Sue 15 yıl daha yaşayacak ve tıp literatüründe bir ilke imza atacaktı...

Bu sıra dışı kadının öyküsünü sizler için National Geographic'ten derledik.

Kaynak: https://www.nationalgeographic.com/magaz...

2000 yılında doktorlar Sue'ya sadece 1 yıllık ömür biçmişlerdi. Fakat vücudunu bağışlayan kadın 15 yıl daha yaşadı ve bu süreç içinde sık sık hastaneyi ziyaret etti.

Sue bu ziyaretlerinde hem tıp öğrencileri ile tanışıyor hem de öldükten sonra vücudunun nasıl kesip fotoğraflanacağı hakkında daha detaylı bilgi alıyordu. 

Sue'nun bu öyküsü ayrıca National Geographic dergisinin Ocak 2019 sayısında da yer alacak.

Ölümüne kadar geçirdiği süreyi bir günlük gibi tutan kadın, kendini şöyle tanımlamıştı; "Köşeli bir kadın, zaman zaman narsist, zaman zaman zor ama genellikle cömert ve merhametli."

Nazi Almanyası'nda büyüyen Sue, ailesi tarafından terk edilince New York'a büyükanne ve büyükbabasının yanına kaçmış. 

National Geographic'e verdiği eski röportajında anne ve babasını asla affetmeyeceğini söylüyor.

Sue İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'ye taşındığı için, eşi Harry Potter ile orada tanışıyor ve 1956 yılında evlenen çiftin iki de çocuğu oluyor.

Hikayenin aile kısmı çok açık olmasa da, daha sonra Colorado'ya taşınan aile yavaş yavaş birbirinden kopuyor ve 2000 yılında 73 yaşındaki Sue artık yalnız yaşayan bir kadın oluyor. 

Geçmişinde ise meme kanseri dolayısıyla iki memesi de alınmış, diyabet tedavisi ve birkaç ameliyat geçirmiş.

2000 yılında yalnızca 1 yıl ömrü kaldığını öğrenince, Colorado Üniversitesi'nin 'Visible Human' projesine başvuran Sue kısa bir süre sonra 'ölümsüz bir ceset olma' kararı aldı.

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Vic Spitzer önce yaşlı kadının başvurusunu reddetti çünkü Sue'nın sağlık geçmişi bu projeye katılmasına izin vermiyordu.

Fakat Sue, oldukça fazla çabalayarak Doktor Spitzer'i ikna etti. Doktorun ise tek bir şartı vardı... Sue geri kalan tüm hayatını kayıt altında tutacaktı! 

Yalnızca 1 yıl boyunca kayıt tutmayı bekleyen kadın, tam 15 yıl boyunca vücudu ve hayatı ile ilgili her şeyi not aldı.

Hayatı, hisleri, ağrıları, görüştüğü tıp öğrencileri ve diğer tüm her şeyi kayıt altına aldı.

Bu zaman zarfı içinde nasıl kesileceğini, nasıl dondurulacağını ve nasıl bir yerde muhafaza edileceğini görmek istedi.

Ölümünden kısa bir süre sonra onu tanıyan tıp öğrencileri, Sue'nın kadavrasını inceliyor. Bu aşamadan sonra Sue'nun naaşının dondurulması gerekiyordu.

Sue, ayrıca klasik müzik eşliğinde ve etrafında güllerle kesilmeyi vasiyet etti. Sık sık buluştuğu tıp öğrencilerine hep merhametten ve bilimin öneminden bahsediyor, onlara nasihatler vermeyi de fazlaca seviyordu.

Sue, önce özel bir madde ile kaplandı ve donduruldu. Daha sonra kafadan ayaklara kadar, saç telinden ince kesim yapabilen bir cihaz tarafından tam 60 gün boyunca toplam 27.000 dilime kesildi. 

Bu parçalar bilgisayar ortamına geçirilerek, dokular, organlar, damarlar, iskelet, sinirler gibi parçalar detaylı bir şekilde görülebilecek. 

Fakat bu işlem 2 ile 3 yıl arasında sürüyor. 

Burada Sue'nin polivinil alkol ile kaplanmış, beyin, göz, burun ve kafatası kısmını görebiliyoruz. Tüm vücudu dijital ortama geçtiği zaman çok daha detaylı incelemeler yapılıp bilim adına bu şekilde görüntülenebilecek.

Dr. Spitzer'e göre projenin başlamış olması bile oldukça ümit verici. Bilim insanı şöyle açıklıyor;

"İleride bir gün, kitaplığımızda yeteri kadar sayıda çok vücudumuz olursa, gereken patoloji ya da prosedürün en iyi görülebilecek olanını çekip çıkarıp incelemeye alabiliriz."

"İleride bir gün, kitaplığımızda yeteri kadar sayıda çok vücudumuz olursa, gereken patoloji ya da prosedürün en iyi görülebilecek olanını çekip çıkarıp incelemeye alabiliriz."
"İleride bir gün, kitaplığımızda yeteri kadar sayıda çok vücudumuz olursa, gereken patoloji ya da prosedürün en iyi görülebilecek olanını çekip çıkarıp incelemeye alabiliriz."

Colorado Üniversitesi'nin dijital kadavra projesinde henüz 5 kişinin bağışlanmış kadavrası bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

ilginç ve faydalı bi çalışma

gamze-oznalbant

Ne kadar güzel bir şey yapmış teyze...

coffee

J.K Rowling bu heriften mi buldu lan Harry Potter ismini?

madensuyu

Eşi harry potter dan sonrasini odaklanarak okuyabilen var mi ya 😂

deen-tharkuho

İlginç tesadüf olmuş 🤣

tugcefnaf1111

yok 😂,ciddiyetim yok oldu

Gizli Kullanıcı

Kocası büyücü değil mi iyileştirseymiş

tugcefnaf1111

aynen😂

Görüş Bildir