2019 İçin 'Tasarruf Bütçesi': Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesi %34 Artışla 10,5 Milyar Lira Olacak

 > 
346PAYLAŞIM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından sunulan 2019 bütçesi içinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi tartışma konusu oldu. Hükümetin 'tasarruf bütçesi' olarak nitelediği 2019 bütçesi içinde, Diyanet'in 7,7 milyar TL'lik bütçesi %34 artırılarak 10,5 milyar TL olarak belirlendi. 

Bakan Albayrak, TBMM'de 2019 bütçesi ile ilgili sunum yaptı: 'En önemli özelliklerinden biri tasarruf'

DW Türkçe'den Hilal Köylü'nün haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 bütçesi için TBMM Genel Kurulu'nda bir sunum yaptı. 

Bütçeyi 'tasarruf' üzerine oturttuklarını söyleyen Albayrak, katma değer ve özel tüketim vergilerindeki indirimlerle enflasyon hedefinin tutturulacağını ifade etti.

Bütçe planında dikkat çekenler: Bilim ve Teknoloji, Ulaştırma ve Altyapı, Enerji Bakanlıklarında bütçe kesintileri

Bakan Albayrak'ın sunumunda, 2019 bütçesinde bazı bakanlıkların bütçesinde düşünülen ciddi kesintiler dikkat çekti. 

Albayrak'ın bütçe planında Bilim ve Teknoloji, Ulaştırma ve Altyapı, Enerji Bakanlığı bütçelerinde %50'nin üzerinde kesinti olması tartışma konusu oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi %34,36 artış ile 7,7 milyar liradan 10,5 milyar liraya çıkartılacak

Albayrak'ın sunduğu 2019 bütçesi içinde en çok dikkat çeken başlıklardan bir tanesi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesindeki rekor artış oldu. 

7,7 milyar liradan 10,5 milyar liraya çıkartılacak olan Diyanet bütçesinde %34'ün üzerinde bir artış öngörülüyor. 

Bu rekor artış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2,5 milyar liralık bütçesinin 4 katı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 10,5 milyar liralık bütçesi, diğer bakanlıkların bütçesinde yapılan kesintilerin ardından dikkat çekti. 

2,5 milyar liralık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesinin 4 katı olan Diyanet bütçesi, yapılan kesinti ile 31,3 milyar liradan 13,6 milyar liraya düşürülmesi düşünülen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bütçesi ile neredeyse denk.

CHP'li Özel: 'Diyanet’in bütçesi artırılırken üniversitelere araştırma bütçesi sağlayacak TÜBİTAK bütçesinde kesintiye gidiliyor.'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bütçe ile ilgili olarak "Diyanet’in bütçesi artırılırken üniversitelere araştırma bütçesi sağlayacak TÜBİTAK bütçesinde kesintiye gidiliyor. Tayyip Erdoğan, Türk üniversitelerini dünyanın ilk 500’üne böyle mi sokacak? Bunun takipçisiyiz. Bu bütçeyi kabul etmiyoruz." açıklamasında bulunurken, "Diyanet bu parayı ne yapacak, bir açıklasın" diye sordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir