Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2015 Seyahat Edilecekler Listesine Mutlaka Eklenmesi Gereken 23 Yer

 > 
2.1bPAYLAŞIM

Önümüzdeki yılın  seyahat planlarını yapmanın tam zamanı. Peki, nereye gitmeli?

Sizler için büyük gelişmeleri, kültürel trendleri ve uluslararası festivalleri inceleyerek  2015'in en ziyaret edilesi  yerlerine dair bir liste hazırladık.

Filipinler'den Peru'ya işte görülmesi gereken 23 yer:

Kaynak: http://www.businessinsider.com/places-yo...

1. Japonya, turistler için oldukça karlı bir tatil noktası haline geliyor.

2011'deki Tsunami faciası ülkenin kıyı kesimini vurup Fukushima Nükleer Santrali'ndeki patlama gibi birçok zincirleme talihsizliğe neden olarak ülkenin turizmine büyük bir darbe indirdi. O zamandan beri, Japonya Hükümeti ülkenin kıyı kesimlerini iyileştirip, turistleri burayı ziyaret etmeye teşvik eden bir sosyal  proje başlattı. Buna bir de Japon milli para birimindeki ani değer düşüşünü eklediğimizde, elimizde ziyaret edilmeye oldukça müsait bir turizm noktası oluyor.

Geçmişten beri en pahalı ülkelerden olan Japonya, hem hesaplı hem de sıra dışı bir tatil amaçlayan turistleri kendine çeken ideal bir yer halini alıyor. 11 Milyondan fazla turist bu yıl içerisinde burayı çoktan ziyaret etti ve bu rakam daha da artacak gibi durmakta. Turistlerin çoğu  diğer yandan 2020 Yaz Olimpiyatları'na hazırlanmakla meşgul olan Tokyo'yu ziyaret ediyorlar.

2. Lima, Peru, Güney Amerika'nın Gurme Başkenti Olacak.

Damak zevkine düşkün olanların popüler adresi olan Peru bu şöhretini gitgide arttırıyor. Yakınlarda, şehirdeki Central Restauran'ın Latin Amerika'nın En iyi Restoranı yarışmasında birincilik ödülünü alması da bu durumu destekliyor. Toplamda ise 50 restorantlık bu prestijli listenin 8'i bu Lima'da bulunmakta.

Michelin Yıldızlı restoranlardan muhteşem deniz yemeklerine, Peru şehri Lima bir çok güzelliğe ev sahibi yapmakta ve dünyanın her yerinden damak zevkine düşkünleri çekmeye devam ediyor.

3. Frozen'daki Elsa ile Anna'nın fantastik şehri Arendelle'i arayan hayranlar Norveç'e Akın Edecekler.

Frozen (Karlar Altında) animasyonu Disney'e 1.2 milyar dolar kazandırdı ve filmle alakalı satılan eşyalar ve devam filminin  geleceği dedikoduları Frozen çılgınlığını daha da arttıracak gibi. Norveç'te kurgusal bir krallık şehri olan Arendelle, mükemmel göller, şelaleler ve fiordları ile harika bir atmosfer sunuyor. Frozen hayranları ise bu şehri bulmak için Norveç'e akın etmekteler. Yetkililer, turizm acentelerinin açıklamasına göre filmin izlenime girişinden beri turizm ve satışlarda %40 artış görüldüğünü belirtiyorlar.

Batı yakasındaki şehirlerden biri, Bergen, filmin ilham kaynağı olmuş. Voss da fiordları, buzulları, nehirleri ve gölleriyle hayranların bir diğer favori noktası. Nefes kesen uçurumları ve küçük balıkçı köyleriyle Lofoten Adaları da Frozen fanlarını kendisine çekmekte.

4. İran Orta Doğu'nun Yeni Turizm Noktası.

Tur organizatörlerinin raporlarına göre İran'da, son zamanlardaki turist sayısında inanılmaz artış görülmekte. Bunun nedeni ülkenin batı ülkeleriyle olan ilişkisinin düzelmiş olması ya da basitçe fazla turist olmayan yerleri gezip keşfetmek isteğinin çekiciliği olabilir.

Dipnot olarak da Amerikan vatandaşlarının ülkeyi ziyaret etmekte serbest olduklarını ancak bunu yasal bir tur görevlisi eşliğinde ya da İran Dış İşleri Bakanlığından resmi izin alıp onaylattırarak yapabildiklerini belirtelim.

İran'da muazzam güzellikteki camilere ve harikulade manzaralara sahip
antik şehirler bulunmakta. Turistler arasında en popüler olan şehirler  Isfahan ve Tahran, ancak insanlar Persepolis yıkıntılarını, Shiraz mezarlarını ve Hazar Denizi kıyısındaki sahilleri de sık sık ziyaret ediyorlar.

5. Nehir Gezintileri Avrupa ve Diğer Yerlerde Popüler Olacak.

Samimiyetsiz, dev gemilerle yapılan yolculukları unutun. Nehir gezintisi sektörü bugünlerde büyük bir patlama yaşıyor. Nehir gezintileri, devasa okyanus gemilerinin aksine daha incelikli, daha samimi ve daha fazla kültürel ögelerle bezeli bir deneyim sunuyor. Ayrıca nehir gezintileri yolcularının istedikleri şehirde durup şehri keşfe çıkmalarına ve nehir kenarında geçirecekleri harika zamanlara olanak sağlıyor.

Lüks gezi acentesi Viking River Cruises, en iyi nehir yolculuğu acentesi unvanına sahip ve tüm dünya üzerinde, guguk kuşlu saat yapım atölyesi ziyaretleri, dil dersleri ve konferanslar gibi gidilen yere dair  eşsiz kültürel aktivitelerle dolu gezintiler düzenlemekte. Gemilerdeki yemekler bile o anda ziyaret ediyor olduğunuz yerin kültüründen izler yansıtacak şekilde servis ediliyor.

6. Nambiya'nın Güzelliği Turistleri Kendine Çekecek.

Zengin vahşi hayatı, kolonyal mimarisi ve dağ ve sahillerle dolu  baş döndüren doğal yapısıyla Nambiya, dünyanın kesinlikle en canlı yerlerinden biri.

Ayrıca Afrika'nın en güvenli yerlerinden biri ve LoveHomeSwap tarafından  geleceğkteki en popüler turizm noktası seçildi. Ziyaretçiler safariye çıkabiliyor Namib Çölü'nün zorluklarına göğüs gerebiliyor ve ülkenin muazzam kum tepelerini keşfedebiliyorlar.

7. Canberra, Avusturalya Başka Bir Ülkede Kolay Bir Hayat Arayanların Yeni Hedefi Olacak.

Avusturalya'nın başkenti Canberra, New York Times'a göre yaşanabilecek en iyi şehir seçildi.

Güneydoğu Avusturalya'da bulunan Canberra, Sidney'in şatafatlı binalarına ya da güzel sahillerine sahip değil. Ancak ülkenin başkenti olmasına rağmen antika ve daha huzurlu bir havaya sahip. Şehir yapay bir göl üzerine kurulu ve Parlamento Binası ile Yüksek Mahkeme ile bazı kültürel enstitü de burada bulunmakta, Ulusal Müze ve Galeri gibi.

8. Berlin, Almanya, Avrupa'nın en Hipster Şehri Olmaya Devam Edecek.

Berlin Avrupa'nın en havalı şehri, bu su götürmez bir gerçek. Ancak son zamanlarda, yeni yeni hipsterların odağı haline gelmiş bulunuyor. Peki tam olarak nerede ? Kreuzberg, batı ve doğu Berlin'in birleştiği bokta.

Berlin'i ziyaret edenler aynı anda bir restoran, gece klübü ve dövme stüdyosu olan White Trash fast food'u; İsrail dans partilerini andıran gece klübü Meschugge Berlin'i ve Stattbad Wedding'i, eski bir yüzme havuzu içerisindeki gece klubünü görebilirler.

9. Filipinler, Palawan Adası, Ada Tatili İçin En İdeal Yer.

Güzelliğiyle bilinen Palawan Adası, Conde Wast Traveller tarafından bu yıl dünyanın en güzel adası seçildi.

Dünya'nın yedi yeni harikasından biri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri'ne de ev sahipliği yapmakta olan Palawan Adası dalmaya ve yüzmeye meraklılar için berrak ve mükemmel sahillere ve akarsulara sahip. Filipin Havayollarının Avrupa, Amerika ve Avusturalya kıtalarına arttıracağı direk uçuşlarla, burası kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

10. Gelecek Yıl, Litvanya Seyahatleri Çok Kolay Olacak.

2015'te Litvanya da euro para birimini kullanan ülkelerden biri olacak ve burayı ziyaret edenler kolaylıkla kıta genelinde kullanılan para birimini kullanabilecekler.

Tarihi merkezi UNESCO miraslarından biri olan başkent Vilnius'u keşfe çıkın, ya da Curinoan Spit Ulusal Parkı'nda bir sahilde kafanızı dinleyin. Bunların yanında ülke çapında onlarca tarihi kale ve müze mevcut.

11. Denver, Colorado, Gelecek Yılın "Marijuana Turizmi"nin En Popüler Adresi Olacak.

Colorado, 21 yaş ve üzeri herkese marijuana satışlarını ve kullanımını yasallaştırdığından beri Denver ot kullanmayı sevenlerin popüler noktası haline geldi. Bu "ot turistleri" tıbbi ve keyfi marijuana satışı yapan mağazalara geliyorlar, aynı dünyayı gezip farklı şarap tadı arayan şarap gurmeleri gibi. Bazı tur şirketleri de, My 420 Tours gibi, bu turistlere özellikle hitap ediyor.

Buradyaken, Denver Sanat Müzesi ve Denver Sahne Sanatları Merkezi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kendi birasını yapan birahaneler de mevcut.

12. Güney Afrika Bütçesine Dikkat Edenler İçin Daha Makul Bir Seyahat Noktası Oluyor.

Güney Afrika, daima seyahat etmesi pahalı bir yer olmuştur. Ancak son zamanlardaki ekonomik çalkalanma bu durumu değiştiriyor.  Burası artık turistler için ucuz bir seyahat noktasına dönüşmekte.

Geliştirilmiş bir toplu taşıma sistemi, yeni oteller, Fan Walk gibi yeni altyapı ve kentsel çalışmalarıyla Cape Town artık daha turist canlısı bir yer. Kruger Ulusal Parkı'na yapılan safariler bile daha makul fiyatlarda artık. Hatta daha cazip fiyatlar için, turistlerin daha az olduğu  ilkbahar ya da sonbahar döneminde de ziyaret edebilirsiniz.

13. Floransa, Dünyanın En Ziyaret Edilesi Şehri Olmaya Devam Ediyor.

Floransa daima en popüler turistik noktalardan biri olmuştur anca 2015 bu durumu daha da arttıracak gibi görünüyor çünkü şehir Conde Nast Traveler tarafından dünyanın en turistik şehri seçildi.

Muhteşem sanat, mimari, dükkanlar ve restoranlarla dolu tarihi bir mücevher kutusu burası adeta. The Duomo, şehrin ana katedrali en ikonik turist noktalarından biri olsa da burada onlarca farklı dünya çapında ünlü yer mevcut, Ufizzi Müzesi, Accademia ve Ponte Veccio gibi.

14. Curaçao Daha Fazla Direk Uçuşla Birlikte Kolaylıkla Ulaşılabilir Olacak.

Curaçao, Aruba ve Bonaire arasında kalan  göz alıcı bir Karayip adası. Ancak yakın zamana kadar ulaşılması zor bir yerdi ve büyük uluslararası noktalardan çok az uçuş alabiliyordu. Şimdi bütün bu durum değişmekte.

Jetblue, New York'tan adaya haftada iki kez olan uçuşlar başlattı ve gelecek yılın başlarında Air Canada, Montreal'den Curaçao'ya her Çarşamba gerçekleşecek olan uçuşlarını başlatacak. Bu yeni turist potansiyelini karşılayacak oteller şimdiden inşa edilmeye başlandı, Marriott grubunun Countyard'ı gibi. Eski oteller de halihazırda kendilerini yenileme çalışmalarını başlattılar.

15. Hainan, Çin'in Yeni Sahil Turizmi Bölgesi Olacak.

Çin'in en güneyinde Güney Çin Denizi'nde bulunan Hainan Adası ülkedeki hızla büyüyen bir turizm bölgesi. Geçtiğimiz yıllarda otel kapasitelerinde büyük bir artışa gidildi ve uluslararası uçuşların arttırılması ile yeni otellerin inşası planlanmakta. Turistlerin çoğunluğu Rusya ve yine Çin'den geliyor olsa da Hainan daha geniş çaplı bir kitleyi çekmeyi hedefliyor.

Burayı çekici kılan şeylerin başında sahiller geliyor. Ayrıca birkaç eski tapınak, kale ve mozole de bulunmakta. Ayrıca Hainan Wanning Uluslararası Sörf Festivaline de üç yıldır art arda ev sahipliği yapıyor.

16. İspanya ve Fransa Arasındaki Bask Bölgesi Dünya Çapından Turistlerin İlgi Odağı Olacak.

Fransa ve İspanya arasında Kalan Bask Ülkesi, kendi mutfağına, diline ve kültürüne sahip. Bölge yıllardır turistler tarafından pek ilgi görmediyse de birden herkesin konuştuğu bir yer halini aldı.

Burası, göz alıcı müzelere, hareketli şehirlere, harika kıyılara ve şarap üretimine özel kırsal kesimlere sahip. Bilbao, Frank Gehry tasarımı olan Guggenheim müzesiyle, San Sebastian geniş plajlarıyla ve Pamplona ise geleneksel San Fermin festivaliyle ünlü. Ayrıca burada turizmin henüz ulaşamadığı Vitoria ve Bayone gibi mükemmel şehirler de bulunmakta.

17. Tazmanya, Avusturalya maceracı gezginleri kendisine çekecek.

Lonely Planet, Tazmanya'yı 2015'in keşfedilmesi gereken yerlerinden biri seçti. Avusturalya kıtasının güneyinde bulunan adayı muazzam çevresi, doğal hayatı, konutları, lüks şarapları ve dünyanın sunduğu en iyi bisiklet turlarından birine sahip olması böyle meşhur kılıyor.

Macera arayan turistler buradaki sarp kayalıklarla dolu sahil şeridini ve vahşi yaşamı keşfetmeye doyamayacaklar. Ayrıca 2015'te Tazmanya Ulusal Parkı'ndaki uçurumları keşfedebileceğiniz ve doğal kesmi gezip görebileceğiniz treking alanlarına bir yenisi daha ekleniyor.

Tazmanya tabii ki sadece maceracılara hitap etmiyor; yemek ve şarap düşkünleri burada serin iklimde üretilmiş şarapları tadabilecekler ve çiftler de oldukça romantik ortamın tadını çıkarabilecekler.

18. Queens, New York, Dünyanın En Leziz Turizm Adresi Olacak.

Queens, son zamanların dikkat çeken yerlerinden biri. Manhattan ve Brooklyn'deki fiyatlar aşırı yükseldiğinden, insanlar gözardı ettikleri bu bölgeyi keşfetmeye başladılar. Queens en sıra dışı şehirlerden biri; burası toplamda 138 kadar dilin konuşulduğu 100 üzerinde ülkeden gelen farklı insanlara ev sahipliği yapıyor. Ve bütün bu çeşitlilik beraberinde harika yemek anlayışını da getiriyor.

Flushing'de Çin yemeği; Astoria da Yunan; Jackson Height'taki Little India'da ise mükemmel Hint yemekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca, Astoria- Bohemian Hall'da mükemmel Çek yemekleri ile Elmhurst'da şahane Dominik yemekleri bulmanız da mümkün. Andrew Zulman, Queens'in dünyadaki en iyi yiyecek şehri
olduğunu söylerken hiç de haksız sayılmaz.

19. Rio De Jenario, 2016 Olimpiyat Oyunlarına Ev Sahipliği Yapacak.

Dünya Kupası bitmiş olabilir ancak Rio de Jenario 2016 Olimpiyat Oyunlarına hazırlanmakla meşgul.

2014 Dünya Kupası'yla ülkeyi ziyaret edecek turistler için yapılmış olan tüm restoran, otel ve meydanlar kullanılacak. 2015'te burayı ziyaret etmek sakinlik arayanlar için çok daha uygun olacak ve böylece oyunlar için gelen geniş turist popülasyonundan kaçınmış olacaksınız.

20. Kuzey İrlanda Game of Thrones Hayranlarının Büyük İlgisini Çekecek.

Hırvatistan, popüler dizinin burada çekilen sezonlarının ardından turizmde adeta patlama yaşadı. Bu yüzden, dizinin Kuzey İrlanda da çekilmekte olan 5.sezonu yayınlandıktan sonra burası için de aynı sonuçlar bekleniyor. Kuzey İrlanda, dizideki krallık Westeros olarak tanıtılacak. The Stangford Castle Ward  EState, Winterfell olarak, Country Antrim'deki Dark Hedges ise King's Road olarak gösterildi.

Birleşik Krallıkların güzel ülkelerinden biri olan İrlanda, Devler Kaldırımı ve Slieve Ledge Uçurumları gibi harika doğal yapılara sahip. Ayrıca Dunluce Castle gibi orta çağdan kalma kalelere de sahip.

21. Pittsburgh, Pensilvanya, Hipster ve Gençleri Kendine Çekiyor.

Pittsburg yıllardır çalışan kesimin yaşadığı sakin bir şehir olarak anılırdı ama bugünlerde bu durum değişiyor ve şehir adeta bir hipster devrimi yaşıyor.  şehrin genç nüfusu gittikçe büyümekte ve bu durum bölge  turizmi üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Lawrenceville bölgesi, bu değişimin merkezi ve özgün mağaza ve restoranlara, barlara ve bira tesislerine sahip; Rounadabaout Brewery, the Industry Public House ve Espresso a Mano gibi.

22. Burma'ya Erişim Daha da Kolaylaşacak.

Birkaç yıl önce, Burma kapılarını uzun yıllardır ilk defa dışarıya açtı. Güneydoğu Asya ülkelerinden Burma o zamandan beri altyapısını yeniledi ve yeni oteller ile restoranlar açarak yolların ve binaların da bakımını sağladı. Ülkenin gidecek daha çok uzun bir yolu olsa da bu milyonlarca turisti buraya gelmekten alıkoymuyor.

Yangon ( Eski adı Rangoon) en büyük şehir ancak turistler antik tapınakları gökyüzünden izleyebildikleri hava balonu gezilerinin olduğu Bagan'ı da tercih ediyorlar. Ülke, 1,250 mil'den fazla kıyı şeridine ve Asya'nın en mükemmel sahillerine sahip.

23. Ljubljana, Slovenya, Yeni Hırvatistan Olacak.

İtalya, Hırvatistan ve Avusturya arasında sıkışmış kalmış olan Slovenya turistlerin henüz keşfetmediği küçük bir ülke.  Leziz yiyecekler, tarihi şehirler ve nefes kesen doğaya sahip olmasının yanı sıra Avrupa'da ziyaret etmesi en hesaplı ülke burası.

Başkent Ljubljana ise Avrupa'nın hakettiği ilgiyi görmeyen en güzel şehirlerinden biri. Burası antika bir şehre, Ljubljana Nehri'nin üzerinden geçen köprülere ve şehrin tepesinde bulunan tarihi bir kaleye sahip.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
celebialper

Hepsi şahane yerler. Benim de bazıları bunlardan olmak üzere 42 ülke oldu gezdiğim, en son Güney Afrika-Svaziland-Botsvana'yı gezdim 1 ay. Küba, Moğolistan, Uruguay, Paraguay ve Arjantin'i de tavsiye ederim, blogumda çok yazdım. www.celebialper.com

Görüş Bildir