Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Transseksüel Nedir, Ne Değildir? Transseksüeller ile İlgili Önyargılarınızı Yıkacak 14 Madde

-
Abone ol

Transseksüel nedir, transseksüel ne demektir güzel bir içerikle karşınızdayız. Bu içerikte transseksüellikle ilgili bilmeniz gerekenleri okuyacaksınız. 

Trans nedir, trans ne demek, trans kadın nedir hepsini tane tane anlattım.

1. Transseksüel sendromu, dünya çapında üniversite hastaneleri tarafından tedavi edilen, doğuştan olan tıbbi bir durumdur.

Annenin döl yatağında şekillenen fiziksel (organik) bir durumdur. Tüm memelilerde yavrunun başlangıçtaki cinsiyeti dişidir. Rahimdeki gelişimin 2. ayında, ceninin salgıladığı hormonlarla, bebeğin cinsiyeti ya dişi olarak kalır ya da erkeğe dönüşür. Bu dönemde o küçücük gövdenin ve beynin cinsel yapısı belirlenmiş olur. Bu durum erkeklerin de neden orijinal dişi cinsiyetin izi olarak kalan meme başlarına sahip olduğunu açıklar.

2. Ceninin gelişiminin tam bu aşamasında bir şeyler yanlış gider ve bebeğin gövdesinin cinsiyeti ile beynin cinsiyeti aynı olmaz.

Yani gövde cinsel dönüşümünü yaparken beyin değişmeden dişi kalır, ya da beyin dönüşümünü yaparken beden dönüşmeden dişi kalır. Beyin üzerinde yapılan araştırmalar bu açıklamayı doğrular. Transseksüel doğmuş kişilerde yapılan otopsilerde beynin cinsiyetinin, bedensel cinsiyeti ile aynı olmadığı görülmüştür. (Beynin bir bölümü erkeklerde ve dişilerde farklıdır.)

3. Bilinci transseksüel gövdeye uygun hale getirmek tıbben mümkün değildir.

Çözüm bedeni beyne/bilince uygun hale getirmektedir. Bu işleme cinsiyetin yeniden belirlenmesi ya da cinsiyet düzeltmesi adı verilir. İşlem uzun yıllar alır (epilasyon, konuşma terapisi, hormon tedavisi gibi). Bir de bu işlemin parasal kaynağı sağlanmış olmalıdır. Ameliyat işlemin en son basamağı değildir.

4. Transseksüelliğin transvestitlikle bir bağlantısı yoktur.

Mesela kadın transvestitler, kadın olmaktan memnun olmalarına hatta bundan kıvanç duymalarına rağmen erkek gibi görünmekten hoşlanan kadınlardır.

5. Transseksüellik eşcinsellik (homoseksüellik) ile bağlantılı değildir.

Eşcinsel bir erkek eşcinsel bir erkek ile, ve eşcinsel bir kadın eşcinsel bir kadın ile birlikte olur. Bunlar cinsiyetlerinden gurur duyarlar ve kanser veya diğer bir hastalıkla karşılaşmadıkça ameliyatla cinsel organlarının kaldırılmasına karşı çıkarlar. Eşcinsellik bir ilişkiyi ifade eder. Transseksüellik kimlik kaygısı belirtir, cinsel yönelimi değil. Diğer insanlar gibi transseksüel doğmuş kişide bir erkekle, bir kadınla, her ikisiyle de, ya da hiçbiriyle ilişki kurabilir.

6. Transseksüellik bir ruhsal hastalık değildir.

Psikiyatristler ve psikologlar bunu bir hastalık olarak görüp yıllarca tedavi etmeye uğraştılar. Ama bu ruhsal bir hastalık olmadığından ruh hekimlerince tedavi edilmesinin mümkün olmadığı artık anlaşılmıştır. Transseksüellerin en az diğer insanlar kadar ruh sağlığı bakımından dengeli olduğu görülmüştür.

7. Transseksüellerde giyim ve görünüş bir zevk unsuru değildir.

Transseksüel kişi özellikle karşı cinsin doğal bir üyesi olarak görülmek için giyinir ve süslenir. Bu tedavini gerekli bir bölümüdür ve kişi ameliyat izni verilene kadar karşı cinsin bir üyesi gibi en az 1 yıl bu rolü yaşamak zorundadır.

8. Transseksüel, kadın olmak isteyen bir erkek veya erkek olmak isteyen bir kadın değildir.

Kimlik belgesinde bir cinsiyetin üyesi olduğu yazmasına rağmen tedaviden önce kişi ne erkektir ne de kadındır, o transseksüeldir. Çünkü beynindeki/bilincindeki cinsiyet ile kimlik belgesindeki cinsiyet arasında uyumsuzluk vardır.

9. Sendromun cinsiyetin yeniden belirlenmesi işleminden başka bir yolla tedavisi mümkün değildir.

Cinsiyetin yeniden belirlenmesi aşamasına kadar kişi tıbben transseksüel olarak kabul edilirse de işlemden sonra artık o bir transseksüel değil basitçe bir kadın ya da bir erkektir.

10. Bir transseksüelin hangi ailenin evladı olarak doğabileceği önceden tahmin edilemez.

Siz, çocuğunuzun ya da torununuzun transseksüel olup olmadığını bilemezsiniz. Istırap çekenlerin çoğunluğu, herkes gibi doğduğu cinsiyette yaşamayı ısrarla denerken mutsuz geçen onlarca yılını harcar. Öyle ki bu kişiler sorgulandıklarında karşı cinsten olmayı ısrarla ret bile edebilirler. Yıllar geçip olgunlaştıkça neyin yanlış olduğunu anlamaya başlarlar ve çok büyük bir cesaretle her şeyi kökten değiştirmeye girişebilirler.

11. Ve hiç kimse zamanla transseksüel olmaz.

Siz kişisel olarak transseksüel olup olmadığınızı bilirsiniz. Eğer değilseniz bundan müteşekkir olursunuz.

12. Tedavi edilmediği takdirde transseksüeller başa çıkamadıkları anksiyete ve depresyonlar neticesinde delirebilir hatta intihar edebilir.

Çünkü hiç kimse bir ömür boyu mevcut kimliğini bastıramaz. Ameliyat öncesi bu kişilerin %80'i kendini öldürmeyi cidden tasarlar, dener veya gerçekten intihar edebilirler. Ameliyat sonrası bu oran toplumdaki intihar oranları seviyesine düşer.

13. Transseksüellik önemsenmeyecek bir durum değildir.

Genellikle, ailesini, arkadaşlarını, işini, evini, tasarruflarını ve itibarını bu tedavi uğruna yitirebilir. Unutulmamalıdır ki, hiç bir şey onların yaşamlarından daha pahalı değildir.

14. Bu kayıplar, toplumun meseleye duyarsızlığının bir sonucudur.

Transseksüellik seçim değildir! Transseksüel doğmuş olmak onların seçimi değildir. Bu onun kendi yarattığı bir sorun değildir. Eğer siz cinsiyetinizi ameliyatla değiştirirseniz, bir transseksüelin tedavi öncesi durumuna düşersiniz. Hiç kimse yanlış cinsiyette yaşamaya zorlanamaz, bir gün bile!

Trans Eylül Cansın'ın İntiharından Önceki Son Sözleri

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-tursan

Allah düşmanıma vermesin ne diyeyim yaşamayan anlayamaz ne çektiklerini

ozan-can-cetinkaya

Onedio'da gördüğüm en güzel başlık olmuş.

la-mascherata

Icinin guzelligi disina yansimis guzel insan keske Turkiye disinda bir ulkede yasamaya karar verseydi.. ben italya'da yasadigim icin gunul rahatligiyla soyleyebirim ki burada mutlu olma sanslari var en azindan bu insanlarin. Escinsel ve travestiler de dahil tv programciligindan millet vekilligine kadar uzanan bir meslek yelpazesinde yer aliyorlar. Onedio uzerindeki en bilgilendirici galeri oldugu fikrine kesinlikle katiliyor ve cok tesekkur ediyorum hazirlayana. Guzel insan Eylul Cansin ne kadar da genc ve guzelmis, kopegi de onu cok ozleyecek, ben onun icin cok uzuldum, umarim bir baska boyutta cok mutlu olur :(

erin-er

paylaşım için teşekkürler, iyi ve bilgilendirici bir içerik olmuş umarım okuyan insanların tabularını yıkmasına katkı sağlar '_'

marmeladov

şimdiye kadar onedio'da denk geldiğim en bilgilendirici galeri olmuş desem abartmış olmam. asıl bunun için müteşekkiriz.

Görüş Bildir