Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Harika Şehrimizle Adeta Özdeşleşmiş Olan Edebiyat Akımları

 > -
Abone ol

1. Eskişehir: Romantizm

Venedik'i andıran yapısıyla sizi düşler içinde yaşatacak bir şehir olan Eskişehir, öğrenci şehri olduğu için aynı zamanda gençlerin ilk gerçek aşklarını, heyecanlarını, tutkularını yaşadığı yerdir. Bırakın sizi duygularınız anlatsın, bırakın Eskişehir sizi tutkuyla yaşatsın.

2. Ankara: Realizm

Memur şehri olarak hafızalarımıza kazınmış bu şehirde her şey olduğu gibidir. Çok heyecan, tutku veya duyguya yer yoktur. Olduğu zaman da bu duygular karamsar, kötümser duygulardır. Şehre kaos değil düzen hakimdir. Bu bir süre sonra sıkıcı olabilir ama Ankaralılar çoğunlukla bu düzen onları rahatlatan bir şeydir. Toplum olabileceği en gerçekçi halindedir Ankara'da.

Son zamanlarda Melih Gökçek şehre Sürrealizm esintileri getirmeye çalışsa da, şehrin genel görüntüsü korunmaktadır.

3. Samsun: Sürrealizm

Her ilimizde sürrealist olaylar olur ama Samsun bütün illerimizi bu konuda aşmış durumda. Sanki bir hayal dünyasında yaşıyormuşuz hissi veren saykodelik bir şehir. Salvador Dali'nin çizimleri şehir olsaydı Samsun olurdu dedirten bir gerçeküstülüğe sahiptir.

4. İstanbul: Postmodernizm

www.betches.com

İstanbul kültürlerin buluşma ve çatışma yeridir. İstanbul modernizm aşamasını çabuk atlatarak postmodernizme geçmiş ve modernizmin sorunlarını atlatmaya çalışan bir şehirdir. Çılgın trafiği, kaosu, kalabalığı sebebiyle oluşan sorunlara çözüm arayan, arayışta bir şehirdir İstanbul.

5. Adana: Sembolizm

Adanalıların yaptıkları şeyleri niye yaptığını Adanalı olmayanların anlaması mümkün değil gibidir. Gizemli ve anlaşılması güç olayların altından hep bir Adanalı çıkar. Sembolizmin Türkiye temsilcisi Ahmet Haşim'in Adana'da köklerinin olmasına şaşmamak gerekir.

Bomba şüphesi olan bir araç etrafına önlem olarak tüp koyan Adana insanı

Bize bu hareketiyle ne anlatmaya çalışıyor olabilir Adanalılar...

6. İzmir: Modernizm

Modernlik deyince akla gelen ilk şehrimizdir İzmir. Her yerinden modernite, her yerinden yenilik akar. Eskiye bağlı kalmamak, sürekli kendini yenilemek İzmir'i İzmir yapan bir özelliktir.

7. Bursa: Klasisizm

www.propertyturkey.com

Bursa modernleşen dünyada klasik görüntüsünü çok kaybetmeden, eski ve görkemli yapıtlarıyla bize klasisizm akımını çağrıştırır. Klasisizm akımı da antik Roma yapıtları üzerinden beslenirdi. Bursa ise Osmanlı'nın ilk başkentlerinden olduğu gibi, tarihi yapılarını da korumuş bir şehirdir.

8. Trabzon: Dadaizm

Dadaizm hiçbir kuralın olmadığı, edebiyatın nihilist kısmıdır. Trabzon da nihilist bir şehirdir. İnsanlarının kuralları pek önemsediği söylenemez. Trabzon merkez kafasına göre herkes şeklinde takılırlar. Oldukça eğlenceli ve neşe dolu insanlarla doludur Trabzon.

9. Bayburt: Minimalizm

Karmaşadan kaostan uzak, sade ve yalın bir şehrimizdir Bayburt. Bunlar minimalizm yapıtların da özelliğidir aynı zamanda. Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır der Descartes. İşte Bayburt karmaşıklığın tam tersidir.

10. Yozgat: Natüralizm

Yozgat doğayla barışık bir şehirdir. Yozgatlılar doğaya saygılı insanlardır. Bütün canlılara sevgiyle yaklaşırlar, hayvanlarla ise aralarında farklı sımsıcak bir dostluk vardır. Ekolojik, demokratik devletimizin temel taşıdır Yozgat.

11. Konya: Hümanizm

Mevlana felsefesinin doğduğu, yaratılanı sev yaratandan ötürü anlayışının çağıldadığı Konya şehri yıllar boyu kafamızda hümanizm deyince akla gelen şehir olmuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fener-bahce3

yaw he he

mecliseoyverme

İzmir Konak dışında berbat!

marikauw

konyada hüman bile yok

rkn

Izmir ve konya. gormesek inanacagiz

mavi061

Benim dedem de dadaistti.

Görüş Bildir