Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100. Yaş Gününde Müzeyyen Senar'ın Yorumuyla Tadına Doyum Olmayan 15 Türk Sanat Müziği Şarkısı

-

Cumhuriyet'in divası olarak da bilinen Müzeyyen Senar 16 Temmuz 1918 tarihinde Gököz, Keles, Bursa'da doğdu.

Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı.

Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Genç yaşında yeteneği sayesinde Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu. 

"Ben kekemeydim çocukken. Mektepte okuyamıyordum ama müsamerelerde bülbül gibi şakıyordum" demişti bir röportajında... 

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı aldı.

6 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. 

8 Şubat 2015 tarihinde tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında hayatını kaybeden Senar, geriye pek çok unutulmaz yorum bıraktı.

Benzemez kimse sana... İyi ki doğdun Müzeyyen Senar!

1. Benzemez Kimse Sana

2. Kimseye Etmem Şikayet

3. Şarkılar Seni Söyler

4. Ormancı

5. Haydar Haydar

6. Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine

7. Ömrümüzün Son Demi

8. Dalgalandım da Duruldum

9. Fikrimin İnce Gülü

10. Vardar Ovası

11. Kırmızı Gülün Alı Var

12. Bir İhtimal Daha Var

13. Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim

14. Kapıldım Gidiyorum Bahtımın Rüzgarına

15. Aşkımı Bir Sır Gibi Senelerdir Sakladım

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozturk-sadri-alisik

sıra sıra dinliyom, ruhum doyuyo ama gönlüm dahada acıkıyo

ozturk-sadri-alisik

ülkemizin Ümmü Gülsüm ü, sesiyle öldürür, ezer, keser, mıhlar

ozturk-sadri-alisik

Benzemez Kimse Sana, kimse onun gibi okuyamaz, bu kadın meyhaneye girse haracını yerdi o sesle

sbstnbjk

Büyük sanatçıydı ama listedeki ilk 3 şarkı bambaşka bir seviye. Sanatçılıktan öte... Peygamberliğini ilan etse sesimi çıkartmam.

oykunun.oykusu

Cumhuriyetin Divası,Atatürk’ün Sanatçısı! Ölmeden 2 sene önce huzurunda şarkılar söyleyip Ata’yı kendine hayran bırakan Huysuz ve Tatlı Kadın.. Dünyanın sesini kısmalı senin şarkıların çalınca. Saygı ve minnetle anıyoruz Müzeyyen Senar. İyi ki doğmuşsun 📻

Başlıklar

AnkaraBursaİstanbulİzmirmüzik
Görüş Bildir