‘’Türkiye’de Bilim mi Var?’’ Diyenleri Şaşırtacak 10 Mühendislik Harikası ve Mühendisleri

3bPAYLAŞIM

Aslında gururlanmamız gereken çok şey var. 😌

1. Edge Teknolojisi

Bazen cep telefonlarınızda 4G yerine E işareti çıktığına şahit olmuşsunuzdur. Bu işaret 2.5G Edge teknolojisini ifade ediyor. Ericsson tarafından geliştirilen 3G öncesi baz istasyonlarının çoğunda bu işlev bulunuyor. Ericsson’un kullandığı bu teknoloji, Profesör Hüseyin Arslan imzasını taşıyor.

2. Wi-fi Çipleri

Wi-fi üzerinden internete bağlantı artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Tüm yeni telefonlar, televizyonlar ve bilgisayarlar bildiğimiz gibi wifi bağlantısına sahip. Bu alandaki en büyük şirket ise ABD’li Qualcomm. E hani burada Türk imzası nerede diyebilirsiniz. O zaman şöyle devam edelim, Qualcomm’un wifi çipleri bir Türk tarafından tasarlanmıştır. Evet, dünya devi bir şirketin kulandığı çiplerin tasarımına en büyük katkıyı Yrd. Doç Dr. Hakan Doğan yapmıştır.

3. F-16 Radar Sinyali

F-16 ve benzeri uçaklar için radar sinyali, çevrede ne var sorusuna yardımcı olur. Yani diyebiliriz ki bu uçakları önemli kılan ve vazgeçilmez yapan şeylerden birisi de aslında bu sinyallerdir. Hâlâ Harley Vega System tarafından üretilen ve F-16’larda kullanılan bu sinyalin üreticisini yabancı birisi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yrd. Doç. Dr. Kemal Özdemir ürettiği radar sinyali ile adımızı askeri alanda yükseklere taşımaya devam ediyor.

4. 5G Bizden Sorulur

3G’yi biliyorduk, artık 4.5G’yi de biliyor ve kullanıyoruz. Dünya 5G’ye geçti bile. Yeni nesil kablosuz haberleşme sistemlerini öncekilerden ayıran en önemli husus, haberleşmede kullanılan dalga formunun tasarımıdır. 5G sistemleri çok yüksek veri hızlarında çalışacağından, dalga formunun tasarımı çok kritiktir. Bu teknik bilgiden sonra iyi habere gelince; ismi lazım değil, Güney Koreli teknoloji devlerinden biri, Prof. Hüseyin Arslan’ın tasarladığı ve patentlediği dalga formunu 5G sistemlerinde kullanmak üzere aldı, daha ne olsun...

5. Uzayda Biyolojik Görüntüleme

Uzaydaki yerçekimsiz ortam kas erimesine neden olmaktadır. Yer çekimsiz ortamda kas hücrelerini anlık görüntüleyen sistemler ile ilk defa kas erimesinin nedenleri Avrupa Uzay Ajansı tarafından araştırılıyor. Ve bizi gururlandıran güzel haber: Bu sistem bir Türk bilim adamı Yrd. Doç Dr. M. Fatih Toy tarafından geliştiriliyor ve kendisi tarafından Zero G uçuşlarında test ediliyor.

6. Holo Tomografik Mikroskop

Hücreler şeffaf olduklarından mikroskoplarla görüntülenmeleri zordur, bu nedenle klasik olarak hücreler cansızlaştırılıp boyanarak görüntülenmektedir. Holografik Tomografi kullanılarak ise hücreler boyanmadan, tüm detayları ile izlenebiliyor. Tıp dünyası için bir devrim niteliğindeki bu buluş da bu toprakların yetiştirdiği bir bilim insanına ait: Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Toy.

7. F-Serisi için Transponder Sinyali

F-16 ve benzeri uçaklar için transponder tasarımı uçakların dış dünya ile haberleşmelerini sağlar. Bu sistemler hem yüksek frekanslı hem de geniş bantlıdır. Peki, halen Harley Vega System tarafında üretilen ve F-16 uçakları için hayati bir öneme sahip bu transponder’ı kim buldu dersiniz? Biz söyleyelim, Türk Profesör Ercüment Arvas.

8. Pasif Radar

Radarı biliyoruz da 'Pasif Radar' ne oluyor, diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sizin bildiğiniz radarlar sağa sola sinyaller göndererek tarama yapar, adeta ben buradayım diye bağırarak güvenlik açığı oluşturur. 'Pasif Radar' ise saman altından su yürüten tipler gibidir, etrafına sinyal yaymadan tehditleri ve havadaki aktiviteleri sezer. Bu sistemler için hem özel anten tasarımı hem de sinyal işleme algoritmaları gerekir. İşte ülkemizin de güvenliğine büyük katkı sağlayacak bu sistemi tasarlayan kişi, F16 savaş uçaklarına yaptığı büyük katkı sayesinde adını yukarıda zikrettiğimiz Prof. Ercüment Arvas ve ekibidir.

9. Askeri Telsiz Çipi

Her ülke askeri sistemlerinde güvenlik ve haberleşme için kendi sistemini geliştirir. Ülkemiz de bu alanda kendi çiplerini yeni yeni geliştirmeye başlamıştır ve şu an bu sistem genç bilim insanlarından Yrd. Doç. Dr. Hakan Doğan ve öğrencileri tarafından tasarlanıp test edilmektedir.

10. Video Transport Sistemi

Ülkemizde yeni yeni optik tabanlı haberleşme ile evlerde artık televizyon internet ve ev telefonu, tek fiber hattı ile evlere servis verilmektedir. Geniş bantlı bu sistemlerin gerçekleştirilmesi için arka planda optik sinyallerini birleştiren, ayıran, gönderen, yükselten ve yöneten kompleks bir yapı vardır. Bu sistem CHPMax5000, halen ABD’de Arris tarafından kulanılmakta ve pazarlanmaktadır. Peki bu yapının sistem mühendisliğini bir Türk bilim insanının, Yrd. Doç. Dr. Kemal Özdemir’in yaptığını söylesek?

Peki tüm bu saydığımız bilim insanlarını bir araya getiren yer neresi?

Medipol Üniversitesi

Dünya bilimine yön veren isimler Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde. Eğer siz de dünyanın tanıdığı bilim insanlarından ders almak ve dünyanın konuşacağı donanımlara sahip bir mühendis olmak istiyorsanız Medipol Üniversitesi Mühendislik fakültesi sizi bekliyor.

Herkes mühendis olur ama Medipol Üniversitesi’nin hocalarından ders alarak mühendis olmak ayrıcalıktır. Çünkü Medipol’ün mühendislik mezunları karşısında herkes susar, deneyim ve alınan eğitim konuşur.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aykut-ozdemir1

ver mehteri tadında bir yazı :D bak dalgana yaaa :)

Gizli Kullanıcı

Türkiye de bilim yok. Adam okumuş yurt dışına kaçmış orada kendini geliştirmiş. Türkiye ne alaka ? Ya hadi reklamın iyisi kötüsü olmaz anlarım da çok saçma bir başlık be kardeşim.

umit-akinci1

Yurt dışına giden Türklükten çıkıyor mu?

Gizli Kullanıcı

Ne alaka ? Türkiye de bilim mi var sorusu ile Trden gidenlerin yapmış oldukları Türkiyede bilim mi ? Sen okudun ettin kendini bilim ile ilgili geliştirdin Türkiye de hangi kurum kuruluş bilime önem veriyor değer veriyor ? Kaçıp gidiyorsun yurt dışına buna da Türkiye de bilim mi var sorusuna Türkiye de bilim yok diyoruz.

sariseksin

ee led ışıklı ekmek sepeti yok . sıçarım böyle içeriğe asrın icadını nasıl olurda koymazsınız

damla-altunbas1

bişey dicemde anca kaç madde okudum bilmiyorum ama muhemlen aklımda kalan 3 tanesi hiç as bayraklları felan diyeme buna çünkü bbunu sadece türkler düşünmüş başka admlar yapmmış 5g yi türkler bişy miş ne he 5 g yi siz anca 2060 yılında görürsünüz 5 g hemde bide türk bulmuş hiç inandırıı deil türkiyede bilim felan yok kardeşim bende üşünüyorum o zaman bir maddeyi kaldırabilecek bir güç ve makinasz sesli aha bunu küçüken düşünürdüm biri yapmış bunu uçan arabayııda biz düşündük şuan bilim insanlrı yapmaya çalışıyo verin o zaman ben yaptım bunları he bok

Gizli Kullanıcı

Patent?

Görüş Bildir