Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'de Görmeniz Gereken 20 Doğa Harikası Şelale

etiket Türkiye'de Görmeniz Gereken 20 Doğa Harikası Şelale

Bekir Genç
03.04.2014 - 06:16 Son Güncelleme: 28.04.2022 - 12:48

Gezip görmekle bitmeyecek ülkemizde birçok doğal güzellik bulunmakta. Burada sizler için şelalelerin bir kısmını derledim.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Manavgat Şelalesi

1. Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m'lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar.

Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları vardır. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkanını sunarlar.

2. Düden Şelaleleri

2. Düden Şelaleleri

Dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Şelalede bir de mağara vardır. Bu mağara, şelaleyi daha güzel yapmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan 10 km sonra başka bir güzelliği daha Lara'dan Akdeniz'e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir.

3. Yerköprü Şelalesi

3. Yerköprü Şelalesi

Konya'nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km, Karaman'a 60km uzaklıktadır. Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Giderseniz güzel piknik yapabilir köylülerden meyveler alabilirsiniz.

4. Erfelek Şelaleleri

4. Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri olarak bilinir. İrili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek'e yaklaşık 10, Sinop'a ise 45 km uzaklıktadır.

5. Gelintülü Şelalesi

5. Gelintülü Şelalesi

Gelin Tülü Şelalesi, İl merkezine 90 km. mesafede olan Ayder Yaylası'nda yer almaktadır.

Suyun düşüş şekli gelin tülünü andırdığı için bu adı alan şelale görülmeye değer bir tabiat harikasıdır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Tortum Şelalesi

6. Tortum Şelalesi

Erzurum'un Tortum ilçesindedir. 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşmektedir. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir. Ayrıca bu göl bir doğal anıttır. Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde İzleme Balkonu bulunmaktadır

7. Girlevik Şelalesi

7. Girlevik Şelalesi

Erzincan'a 14 km. uzaklıktadır. Piknik alanları, lokantalar mevcuttur. Gidin, görün, huzur bulun.

8. Darende Günpınar Şelalesi

8. Darende Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya iline bağlı Darende İlçesi’nin 10 km kadar batı yönünde bulunmaktadır. Günpınar Çayı çok yüksek bir yerden akmaktadır. Bu yüzden de kaynağından çıktıktan sonra kayalar arasında oldukça hızlı bir akış yapmaktadır. Suyun çıkış yerinden yere düşüş mesafesi yaklaşık 40 - 45 metre kadardır. Bu mesafeden suyun akışı ve yere düşüş anı izlenmeye değerdir.

9. Saklıkent Şelalesi

9. Saklıkent Şelalesi

Düzce'ye 40 km. mesafededir. Bölgede piknik, mesire alanı ve alabalık tesisi vardır.

10. Bulut Şelalesi

10. Bulut Şelalesi

Çamlıhemşin ile Ayder Yaylası arasındaki Tar Deresi'nden vadiye birçok küçük düşümlü şelale akar. Bunların en uzunu ve seyrine doyum olmayanı, 250 metre yükseklikten üç kademeli olarak akan Bulut Şelalesi'dir. Çamlıhemşin ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan şelaleye ağaçların arasından, su sesleri eşliğinde yapılan bir yürüyüş ile varmak mümkündür.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Kapuzbaşı Şelaleleri

11. Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri'nin Yahyalı ilçesine yaklaşık 80 km. mesafededir ve Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. En önemli özelliği kaynağından çıktığı şekilde aşağıya dökülmesidir. Gittiğinize asla pişman olmayacağınız bir doğa harikası.

12. Kurşunlu Şelalesi

12. Kurşunlu Şelalesi

Antalya-Isparta karayolunun 24. km'nde bulunan şelale 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır. Şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

13. Ilıca Şelalesi

13. Ilıca Şelalesi

Pınarbaşı Ilıca Köyü sınırları içerisinde bulunup, 12 km uzaklıktadır. Ilıca Köyünden itibaren patika yoldan yaya olarak yarım saat sürmektedir. Su yaklaşık 10 metre yükseklikten dökülmektedir ve bu suyun döküldüğü yerde doğal olarak bir havuz oluşmuştur.

Filmlerdeki gibi akan şelanenin dibinde oluşan sakin havuzda yüzmek isterseniz burası tam size göre :)

14. Suuçtu Şelalesi

14. Suuçtu Şelalesi

Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikten dökülen şelaledir. Kayın, meşe, çam ağaçlarının gölgesinde serin bir dinlenme alanı olan bu alan, etrafındaki ahşap piknik masaları ve ocakları sayesinde piknikçilerin çok rağbet ettiği bir mesire yeridir.

15. Kırk Merdiven Şelaleleri

15. Kırk Merdiven Şelaleleri

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bulunan şelale Munzur Dağlarının, Mercan Vadisine inen yamaçlarında yer alıyor. Dar ve küçük bir vadide akan birkaç şelaleden oluşmaktadır. Suyun bolluğu, doğal çevre ve peyzaj özellikleriyle ilginç ve çekici görsel zenginlikler sunan Kırk Merdiven Şelaleleri, Ovacık kuzeyinde yaylalara çıkan güzergâh üzerinde ilk durak yerlerinden biridir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

16. Palovit Şelalesi

16. Palovit Şelalesi

Rize, Çamlıhemşin'de bulunan şelale Kaçkar dağları milli parkı içinde tabiat güzelliklerinden biridir. Zilkale harabesini geçtikten sonra başlayan şelale 15 m. yüksekliğindedir.

17. Tomara Şelalesi

17. Tomara Şelalesi

Gümüşhane'nin Şiran İlçesi'ne bağlı Seydibaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Tomara Şelalesi Şiran'a 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Su kaynağının tamamı Şelalenin olduğu kısımdan yer altından çıkmaktadır. Şelalenin çevresi dik yamaçlardan oluşmasına karşın çevre halkı tarafından piknik alanı olarak da kullanılmaktadır.

18. Sudüşen Şelalesi

18. Sudüşen Şelalesi

Yalova sınırlarında, samanlı dağlarının arasında bir şelaledir. Doğa yürüyüşleri için tercih edilir ve bisiklet severlerin uğrak noktasıdır. Bisikletle gezmeyi seven arkadaşlara sahipseniz gitmesi o kadar da zor değilmiş diyorlar.

19. Maselevat Şelalesi

19. Maselevat Şelalesi

Bu şelale de Çamlıhemşin'de. Hatta buna yakın iki şelale daha var. Onların isimleri de Eğrisu ve Çopuri. Rize ve Artvin yöresinde o kadar çok şelale varki gez gez bitmez gibi geliyor insana :)

20. Muradiye Şelalesi

20. Muradiye Şelalesi

Muradiye ilçesine 10 km. uzaklıkta, Bend-i Mahi Çayı üzerindedir. Doğuş yeri sönmüş bir volkanik dağ olan Tendürek dağıdır. Çok yüksekten düşmese de hoş bir görünümü vardır. Muradiye Şelalesi 15-20 metre arasında değişen yükseklikten dökülmektedir. Asma köprüsü ve doğal güzelliği ile halkın rağbet ettiği bir mesire yeridir. Kış aylarında donarak tam bir doğa harikasına dönüşmektedir. Doğubeyazıt-Van karayolu üzerindedir. İl merkezine 86 km mesâfededir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
448
336
150
60
57
56
56
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
abdullah göksu

bence Sivas Sızır Şelalesi eksik kalmış. oranında olması lazım

hasip iyison

güzel yer sızır şelalesi.

Bekir Genç

unutmak değil ya o :) 200 den fazla şelale var sanırım irili ufaklı. böyle seçmeye çalışınca bazıları haliyle olmuyor.

Marjinal Dolmuşçu

sende haklısın eline sağlık çok güzel gerçekten :)

Marjinal Dolmuşçu

mıhlı şelalesini unutmuşsun, geçen yaz gittim, karpuzu bırak suya 10 dakka sonra buz gibi sen düşün :)