Görüş Bildir
Haberler
Dışişleri: Rus Savaş Uçağı Türk Hava Sahasını İhlal Etti

Dışişleri: Rus Savaş Uçağı Türk Hava Sahasını İhlal Etti

FreiGeist
05.10.2015 - 09:58 Son Güncelleme: 05.10.2015 - 12:24

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya ait bir savaş uçağının 3 Ekim'de 12.08'de Yayladağı/ Hatay bölgesinde hava sahasının ihlal edildiğini, Türk F-16'larının da uçağı engellemek için havalandığını açıkladı. Rusya ise konuyla ilgili Türkiye'ye ihlalin navigasyon hatasından kaynaklandığını bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin Bakanlık'a çağrıldığı ve 'İhlal tekrarlanmasın' uyarısı yapıldığı belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u telefonla arayarak tepkilerini dile getirdi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

'Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir.

Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF’nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır.'

Rusya: Navigasyon hatası

Rusya: Navigasyon hatası

Hürriyet'te yer alan habere göre Rusya, Türkiye'ye ihlalin 'navigasyon hatası'ndan kaynaklandığını bildirdi.

Askeri kaynaklar, Türk hava kuvvetlerinin, ihlal yapan uçağın, Suriye envanterinde de bulunan SU-29 ya da SU-24 olup olmadığını belirlemeye çalıştığını, daha sonra ise sadece Rusya tarafından kullanılan SU-30 tipi bir uçak olduğunu tespit ettiğini belirtti.

Ankara'daki Rus Büyükelçiliği yetkilileri de Hurriyet Daily News'a yaptıkları açıklamada, Moskova'daki Türk askeri ataşesinin hatayla ilgili bilgilendirildiğini belirtti.

Sputnik News ve Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Yorum yazanlar icin ne kadar kolay ''Vurmak, savasmak, hatta tum dunya domalmis bizi bekliyor'' Tamam AKP karsiti olmayi ona tepkiyi anlarim da elin adami se... Devamını Gör

serdar taşkın

Sende gerizekalısın. Beyin diye taşıdığın o cismi bi incelettir.

stratejisttr

Tayyip sen abd ve israile boyun eğmeseydin bugün rusya senin hava sahanda cirit atamazdı, bu aşkın katili sensin rte

Pasif Kullanıcı

o uçak suriye uçağı olsa dayılanırdık rus uçağı olunca sınırı geçince fark ediyoruz nedense. bi de yaşanabilecek arzu edilmeyen hadiseden rusya sorumlu diyor... Devamını Gör