Görüş Bildir

Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter? Kurban Bayramı'nda Teşrik Tekbiri Kaç Kez Söylenir?

Anasayfa > Güncel

Kurban Bayramı arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar teşrik tekbiri getirmek İslam dinine göre vaciptir. Teşrik tekbirleri farz namazlarının ardından yüksek sesle okunur.  Peki, Teşrik Tekbiri nedir, ne zaman başlar ve ne zaman biter? Kurban Bayramı'nda Teşrik Tekbiri kaç kez söylenir, nasıl okunur?  İşte detaylar...

Teşrik Tekbiri Nedir?

Teşrik Tekbiri Nedir?

Kelime anlamı yüksek sesle tekbir almak, bayram namazını kılmak için musallaya çıkmak olan teşrik tekbiri Hanefi, Hanbeli, Zahiri ve Zeydi mezheplerine göre farklılık gösterir. Kurban Bayramı'nda namazlardan sonra zikredilmesi sevaptır.

Teşrik' Arapçada 'etleri doğrayıp kurutmak' demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina'da kesilen kurbanların etleri, bayramın ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı. Bu nedenle bu üç güne et kurutma günleri anlamında 'eyyam-ı teşrik / teşrik günleri' denildi. 'Tekbir' ise Allah'ı ululamak, yüceltmek demektir.

Kurban Bayramı'nın arife günü (Zilhicce ayının dokuzunu günü) sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü gününe ikindi namazına kadar (Zilhicce ayının on üçüncü günü) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra 'Allahü ekber Allahü ekber la ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillâhi'l-hamd' cümlesini söylemeye 'teşrik tekbiri' denir.

Teşrik tekbiri getirmek için illa kurban kesmek gerekmiyor. Kurban kesmeyenler de tekbir getirmekle yükümlüdür.

Teşrik Tekbiri Ne Zaman Getirilir?

Teşrik Tekbiri Ne Zaman Getirilir?

İslam Peygamberi Hz. Muhammed, Kurban Bayramı'nın arife günü sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazına dek (ikindi namazı da dahil) farz namazlarının ardından teşrik tekbiri getirirdi. (Beyhakî, es-Sünenü'l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440)

Ebu Hanife'ye göre teşrik tekbirlerinin, arife günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vaciptir.

Teşrik Tekbiri Kaç Defa Getirilir?

Teşrik Tekbiri Kaç Defa Getirilir?

Hanefilerde benimsenen görüşe göre arife günü sabah namazından Kurban Bayramı'nın dördüncü günü ikindi namazına dek 23 vakit, her farzın arkasından teşrik tekbiri getirmek her Müslümana vacip olmuştur.

Teşrik günlerinde kazaya bırakılan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilmesi uygundur. Teşrik günleri çıkılmasının ardından kaza edilmeleri durumunda ise tekbir getirilmeye gerek olmaz.

Namaz kaza edilmediği müddetçe tekbirler kaza edilmesine gerek yoktur. (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü'l-Hümâm, Feth, II, 82). Şafii mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501)

Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir? (Okunuşu)

Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir? (Okunuşu)

Teşrik tekbiri şu şekilde okunur: 'Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd' İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e göre teşrik tekbirleri kadın ve erkek tüm Müslümanlara vaciptir. Ebû Hanîfe'ye göre bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazı da dahil olmak üzere sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vaciptir.

Teşrik Tekbiri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Teşrik Tekbiri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Hz. Muhammed'in, Kurban Bayramı'nın arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler var.

Teşrik tekbiri getirmek, her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilebilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?