Kayıtlı Olmayan Numaraları Açmayan Milgrom, 2020 Nobel Ekonomi Ödülünü Kazandığını Ödülü Birlikte Kazandığı Meslektaşı ve Komşusu Olan Wilson'dan Öğreniyor

15PAYLAŞIM

2020 Nobel Ekonomi Ödülü, 'İhale Formatları' konusundaki çalışmaları ile Amerikalı ekonomistler Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'ın oldu. Milgrom ise bu haberi telefonunda kayıtlı olan numaraları açmadığı için Nobel komitesinden öğrenmedi. Komşusu ve aynı zamanda ödülü birlikte kazandığı meslektaşı Wilson'dan öğrendi...

'İhale teorisine yönelik iyileştirmeler ve yeni ihale formatları için buluşlar' konusu ile ilgili araştırmalar yapan ikili ödülün sahibi oldu.

Nobel Komitesinden yapılan açıklamada, Milgrom ve Wilson'un keşiflerinin "dünya çapında satıcılara, alıcılara ve vergi mükelleflerine fayda sağladığı" belirtildi.

Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlara altın madalyanın yanı sıra 1,1 milyon dolar veriliyor.

Alfred Nobel Anısına Verilen Sveriges Riksbank Ekonomi Bilimleri Ödülü, 1969 ve 2019 yılları arasında 51 kez 84 kişiye verildi.

Ödül 2019'da küresel yoksullukla mücadele alanında yaptıkları çalışmalar dolayısıyla Hint asıllı Amerikalı iktisatçı Abhijit Banerjee, Fransız asıllı Amerikalı iktisatçı Esther Duflo ve Amerikalı iktisatçı Michael Kremer'a verilmişti.

İşte 2020 Nobel Ekonomi Ödülü kazanan Paum Milgrom'ın bu haberi Wilson'dan öğrendiği anlar:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir