Tarihe Adını Altın Harflerle Yazdırmış Birbirinden Cesur ve Güçlü 19 Kadın ve Karakter

148PAYLAŞIM

Gösterdikleri cesaretle ve yaptıklarıyla akıllara kazanmış birbirinden güçlü kadınları ve kurgu karakterleri sizler için derledik!

19. Amelia Earhart

list25.com

Amerikalı havacı ve yazar Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu'nu havadan geçen ilk kadın pilot oldu. 1973 yılında yaptığı uçuşta kayboldu ama hala birçok kadın için rol model olan güçlü bir kadın.

18. Jane Eyre

list25.com

Edebiyat tarihinin en güçlü kadın karakterlerinden biri Jane Eyre'dir. Charlotte Bronte'nin yarattığı karakter onurlu ve yaşadığı birçok zorluğa rağmen mücadele eden sabırlı bir karakterdi.

17. Rosa Parks

list25.com

Amerikalı insan hakları savunucusu Rosa Parks, otobüste oturduğu sırada bir beyaza yer vermediği için tutuklandı ve bu nedenle Amerika tarihini değiştirecek bir direnişe imza attı. Irkçılığın kol gezdiği, insanların renklerine göre ayrıştırılıp dışlandığı bir ülkede böyle bir direnişe öncü olması tarihte unutulmazlar arasında yer almıştır.

16. Hermione Granger

Hadi kabul edelim. Ne Harry Potter ne de Ron Weasley, zeki ve becerikli arkadaşları Hermione olmasa Hogwarts'daki 1. yıllarından sağ çıkamazlardı. En içinden çıkılmaz zamanlarda bile her zaman bir çözümü vardı!

15. Lisbeth Salander

list25.com

Dış görünüşünün sizi korkutmasına izin vermeyin. Ejderha Dövmeli Kız filminin başrolü olan Lisbeth Salander, her zaman iyilik için savaştı. Fotografik hafızası, bilgisayar yetenekleri ve üstün gözlem yeteneğiyle adaletin sağlanmasına her zaman ön ayak oldu!

14. I. Elizabeth

list25.com

Tiyatro, edebiyat, müzik, mimari ve daha birçok konuda değişime ve gelişime ön ayak olan 1. Elizabeth; ataerkil bir dünyanın kadın kraliçesi olarak tahtta kaldığı 44 yıl boyunca İngiltere'ye altın çağını yaşattı.

13. Scarlett O’Hara

list25.com

Rüzgar Gibi Geçti filminin güçlü karakteri Scarlett O'Hara, en aciz durumda olduğunda bile pes etmeyip, ayağa kalkıp, kendine çeki düzen vermiş ve bize yarının yeni bir gün olduğunu ve her şeyin değişebileceğini göstermiştir.

12. Hit Girl (Mindy Macready)

list25.com

Göster Gününü (Kick Ass) filminin güçlü karakteri, 11 yaşındaki Hit Girl, kötülükle savaşmaktan hiçbir zaman korkmamış ve her defasında zorlu düşmanlarla mücadele etmiştir.

11. Joan of Arc

list25.com

İngiltere'ye karşı ülkesini savunan Fransız azizesi Joan of Arc, kararlılığı ve yürekliliğiyle ordunun başına geçmiş ve ülkesine başarıyı getirmiştir.

10. Mulan Fa

list25.com

Güçlü bir Disney karakteri olan Mulan, erkek kılığına girmiş ve ülkesini kurtarmak için elinden geleni yapmıştır. Bütün insanlara kadınların hafife alınmaması gerektiğini gösterirken birçok kız çocuğuna da rol model olmuştur.

9. Jo March

list25.com

Küçük Kadınlar filminin cesaretli karakteri Jo March, döneminin tabularını yıkmayı başarmış, başkalarının onun hakkındaki kötü düşüncelerine kulak asmamış ve bütün bunları yaparken leydiliğinden de ödün vermemiştir.

8. Harriet Tubman

list25.com

Kölelik karşıtı bir kahraman olan Harriet Tubman, hayatı boyunca kölelerin özgürlüğünü kazanması için savaşmıştır.

7. Matilda Wormwood

list25.com

Matilda serisinin küçük yıldızı Matilda Wormwood 3 yaşındayken kendi kendine okumayı öğrenmiş ve okuduğu kitaplarla kendisini geliştirmiş, kötü insanlara karşı her zaman cesur yüreklilikle savaşmıştır.

6. Lucy Pevensie

list25.com

Narnia Günlükleri film serisinin küçük yıldızı Lucy, Narnia'yı kurtarmış ve Kraliçe olmuştur. İnandığı şeyler uğruna her zaman savaşmış ve diğer kardeşlerine de savaşmayı öğretmiştir.

5. Anne Frank

list25.com

Adolf Hitler'in Nazi Almanya'sında yaşadıklarını bir günlüğe yazan ve günlüğü birçok dile çevrilip okunan 14 yaşındaki Anne Frank, dünyadaki tüm kötülüklere rağmen umudunu kaybetmemiş ve her şeye rağmen insanların kalplerinde iyilik olduğunu düşünmüştür.

4. Miep Gies

list25.com

Anne Frank ve ailesinin bir tavan arasında 2 yıl boyunca saklanmasına yardım etmiş ve hayatını riske atarak Anne Frank'in günlüğünü bulup, daha sonrasında babasına vermek üzere muhafaza etmiştir.

3. Katniss Everdeen

list25.com

Açlık Oyunları serisinin güçlü karakteri Katniss, kız kardeşini korumak için elinden geleni yapmakla kalmayıp, hem Açlık Oyunlarını zaferle tamamlamış hem de Capitol'e onların bir piyonu olmadığını göstermiştir.

2. Helen Keller

list25.com

Karanlık ve sessiz bir dünyada yaşadığınızı hayal edin. Bu Helen Keller'ın hayattaki tek gerçeğiydi. Geçirdiği ateşli hastalık nedeniyle görme ve duyma yeteneğini kaybetti ve konuşamıyordu ancak Helen vazgeçmedi. Tüm engellere rağmen mücadele etti ve ünlü bir yazar, aktivist ve pedagog oldu.

1. Irena Sendler

list25.com

Canı pahasına da olsa Nazi Almanya'sından 2500 çocuğu kurtaran Irena Sendler, kolları ve bacakları kırılıp ölümüne dövülse de çocukların isimlerini gizli tutmuştur. Daha sonra çocukları aileleriyle tekrar bir araya getirebilme amacıyla çocukların isimlerini kağıda yazıp bir şişe koymuş ve bir ağaç altına gömmüştür.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekin.yavuz.16

Valla keşke hepsini gerçek karakterler yapsaydınız, ayrıca hayali karakterlerin üstüne de başka bir yazı yazabilirdiniz, sanki 19 tane cesur ve güçlü gerçek kadın bulamamışsınız gibi olmuş.

Gizli Kullanıcı

ne bileyim bi Türkan Saylan olabilir miydi acaba? ya da ne bileyim bi Lara Croft o kadar düşman öldürüyor ve de seksi :D

Gizli Kullanıcı

ozaman matrix trinity,ölümcül deney alice falan nerde?

gzm-ynklr

jane Eyre ve Hermonie favorilerim

erlik

toplama şahin gibi liste olmuş. Kimi kurgusal, kimi gerçek. Herhalde editör baktı liste güdük kalıyor. Bari kurgusal karakterde sıkıştırayım araya dedi.

Gizli Kullanıcı

makale başında öylede yazmış zaten kurgusal diye

erlik

Bende diyorum ki, editör baktı baktı hepi topu 9 kişi var listesinde kalabalık gözüksün diye araya kurgusalları saldı

Görüş Bildir