İki Sene Boyunca Gizli Bir Bölmede Yaşadı, Yazdığı Günlük Yetmişten Fazla Dile Çevrildi! Soykırımın Sembolü: Anne Frank

-

İnsanlık tarihinin en büyük katliamlarından birinin ortasında ailesiyle birlikte yaşadıklarını günlüğüne yazan Anne Frank’in yazdıkları yetmişten fazla dile çevrildi. 14 yaşındayken iki sene boyunca gizli bir bölmede yaşamak zorunda kalan ve “Her şeye rağmen insanların kalplerinde iyi olduklarına inanıyorum” diyen Anne Frank’in hayatına yakından bakalım…

İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Almanyasında Yahudilere karşı sistematik bir soykırım gerçekleştirildi. Köleleştirilen insanlar toplama kamplarına götürüldü ve kurtulamayan yaklaşık altı milyon kişi hayatını kaybetti.

O günleri ailesiyle birlikte derinden yaşayan ve yaşadıklarını günlüğüne yazan Anne Frank, 12 Haziran 1929’da Frankfurt’ta dünyaya geldi.

Bankacı olan babası Otto Frank’in bütün dünyayı saran ekonomik kriz nedeniyle işleri kötü gitti ve Nazilerin 1933’te iktidara gelmesiyle Frank ailesi için yolculuk başladı.

Anne Frank ailesiyle birlikte 1933 yılında Amsterdam’a taşındı ancak Adolf Hitler’in Hollanda’ya girmesiyle yine kısıtlamalarla karşılaştı.

Ablası Margot’la yalnızca Yahudilerin eğitim aldığı bir okula gitti. Okuldaki tüm öğrenciler gibi ikinci sınıf insan muamelesi gördüler. Bir daha asla evlerine dönemeyeceklerini, büyük ihtimalle de öldürüleceklerini bile bile hayatlarına devam etmeye çalıştılar.

1942’nin Temmuz ayında hayatlarını kökten değiştirecek bir celp geldi: Anne’nin ablası Margot SS merkezine çağrıldı ve Yahudi olarak işaretlendi.

Sonun başlangıcı da işte bu olayla başladı. Frank ailesinin hayatı bir daha asla eskisi gibi olmadı.

Bu olayla birlikte Frank ailesi baba Otto Frank’in ofis binasının arkasındaki gizli bölmede yaşamaya başladı. Üstelik beraberinde dört kişiyle birlikte…

Ve iki yıl boyunca o çatı katında kaldı.

14 yaşında olan Anne Frank ergenliğinin getirdiği sorunlar ve savaş psikolojisiyle iki yıl boyunca günlük tuttu. Hapis hayatı yaşadığı ‘gizli oda’sında Kitty adını verdiği günlüğüne her şeyi yazdı.

İlk başta yalnızca kendisi için, gerçekten hayatta kalabilmek için yazdı ama daha sonra savaş bitiminde günlüklerin toplandığını öğrendi ve daha dikkatli oldu.

Ve kimliği hala bilinmeyen biri tarafından 4 Ağustos 1944’te ihbar edildi, saklandığı yer gestapolar tarafından basıldı.

Tüm aile farklı kamplara gönderildi.

SS subayları ve polis onları Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderdi ancak Anne ve ablası Margot yaşları nedeniyle çalıştırılmak için Kuzey Almanya’daki Bergen-Belsen toplama kampına götürüldü.

Günlüğünde son günlerine kadar umudunun hiçbir zaman tükenmediğini yazan Anne ve ablası Margot kampta tifüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Anneleri Edith de 1945 yılının Ocak ayında Auschwitz’te öldü. Baba Otto savaştan sağ kurtulduktan sonra eski sekreterinin kendisine ulaştırdığı Anne’nin günlüğüyle hayata tutundu.

Ve Otto Frank kızının hatırasını tüm dünyaya duyurmak için harekete geçti. 1947 yılında 150 bin adet basılan kitap toplamda 70’ten fazla dile çevrildi.

"Şimdiye kadar kimseye açamadığım her şeyimi sana açabilmeyi umuyorum. Umarım sen benim için büyük bir huzur ve destek kaynağı olursun."

12 Haziran 1942

...

"Böylesi zamanlarda yaşamak zordur: İçimizdeki idealler, hayaller ve umutlar yaşamın acımasız gerçekleri yüzünden paramparça olur…. Hayatımı kaos, acı çekme ve ölüm üzerine kurmam mümkün değil. Dünyanın yavaş yavaş vahşete büründüğünü görüyorum; bir gün bizi de yok edecek olan fırtınanın sesini duyuyorum; milyonlarca insanın acı çekişini hissediyorum.”

15 Temmuz 1944

Pek çok filme, diziye ve sokak sanatına ilham kaynağı olan; kötülüğün ne kadar ölümcül bir duygu olduğunu günlüğüyle gözler önüne seren bu küçük kızı saygıyla anıyoruz 🙏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asena_elif_94

Yani Arkadaşlar Müslüman bir birey olarak söylüyorum bu dünya yer yüzünde Müslümanların çekitiği çilenin yanında başka dine mensup insanlarda acılar çekti. Dikkate alın artık.

eluine

Dinlerin amk Elif, sana birşey olmasın. :*

asena_elif_94

SENİ YERİM CANIM BENİM.

eluine

Afiyet olsun canım. :)

kornisontursusu

sadece adolf hitler değil diğer ülkeler de bu katliamdan sorumlu. diğer ülkeler de bu kamplara ülkelerindeki yahudileri yolladılar. insanların ölmesi çok acı ama sadece buna odaklanılması da garip. bi sürü ülke bi sürü katliamlar yaptı ama yahudilerin bunu unutturmama ve intikam alma gibi takıntıları var malesef

de-niz1

IQ seviyen karşısında şoktayım :DDD ülke işgal altında hitler her şeye el koymuş devletin söz söyleme yetkisi yok zaten işgalden önce amerikaya falan çağrı yaptılar ama işgalden sonra yapacak bir şey yok ama sen bunu bilmeyecek kadar gerizekalı ve cahilsin yazık..

derdi27

de Nİz; maalesef arkadaş haklı, birçok ülke katliamlardan sorumlu.. kaldı ki sadece yahudi katliamları değil. 2. dünya savaşında bir tek yahudilerin canı yanmadı.. sadece savaşı hitler kaybettiği için bütün fatura ona kesildi... Amerika japonyaya atomu atarken neye dikkat ettiğini biliyor musun abd özellikle en kalabalık şehirleri ve insanların sokakta en çok olduğu zaman olan saat 9'u seçti.. bir çok ülke katliam yaptı, insanlık suçu, savaş suçu, işlenecek ne kadar suç varsa işlediler.. Kendi cahilliğinle başkalarının IQ'nu ölçme

de-niz1

yalnız amerika bir ırkı hedef alarak katliam yapmadı aptal aptal konuşma.Hitler özellikle bir ırkı dikkate aldığı için dikkat çekiyor yoksa savaş bu japonya amerikaya bomba atar amerika japonyaya kural bu ama siz o kadar aptalsınızki aradaki farkı anlamıyorsunuz.

dnz-krg

dark continent isimli bir kitap var. orada yahudi soykırımında en az almanlar kadar diğer avrupa halklarının da ne kadar suçlu olduğunu savunuyor yazar. yani arkadaşın söylediği argüman kişisel fikri değil muhtemelen: )) insanlara hakaret etmeden bir anlayın dinleyin. hollanda da, avusturya da, hatta nazi rejimine uygun bir rejim kuran yavşak fransız vichy rejimi de suçludur. ben bir fransız olarak utanıyorum şahsen yahudi komşularını gammazlayan, mallarına el koyan aşağılık bir sürü fransız'ın varlığını bilmek hepimizin ne kadar iğrençleşebileceğinin örneğidir. umarım bundan sonra bu tip şeyler görmeyiz.

ulas-c.-cakmak

Yahudiler hem nefret edilesi hem de karşısında şapka çıkarılası bir halk. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar her önemli alanı ele geçirip resmen tüm toplumu kukla gibi yönlendiriyorlar. Karıncalar Cordyceps adı verilen ve ağaç diplerinde yetişen mantarları yediğinde bu mantarlar onların zihnini ele geçirir ve bu mantarlar kışın da hayatta kalabilerek çoğalmak için karıncaları ağaçların yüksek kesimlerine sürerek orada ölmelerini sağlar. Karıncaların ölülerinden ise mantar sporları büyüyerek mantarın sert havalarda hayatta kalmasını sağlar. Yahudilerde bu mantar gibi, neredeyse her ülkeye bulaşarak insanları zombi haline getirmiş ve onları gizlice kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmişlerdir. Yahudiler belki kötü değiller ama uluslar için tehlikeli bir toplum oldukları kesin. Tabii bu söylediklerim bazı liboş evrenselciler için bir anlam ifade etmeyebilir çünkü onlar hoşlarına giden şeyleri söyledikten sonra kendilerini bir şempanzenin bile yönetmesinden hoşnut olurlar.

ulas-c.-cakmak

Hayırdır bütün yorumlarda Yahudilere karşı ilginç bir koruyuculuğun var :) sende Yahudiysen anlarım insanın kendi soyunu savunması kadar olağan bir durum olamaz ancak değilsen seni böcek yerine koyan bir halkın savunuculuğunu yapmak büyük bir salaklık gerektirir.

ulas-c.-cakmak

Bak Hitler senin durumunu bir sözüyle çok iyi bir şekilde açıklamış: "zayıfa acımak doğaya ihanettir". Zamanında Hitler o kıyımları gerçekleştirmeseydi bugün ki Yahudi sermayecilerinin iki katıyla uğraşıyor olurdu dünya. Her şerde bir hayır var derler.

sir_crocodile

Denizcim niye bu kadar agresifsin yav burada insanlar diyor ki tamam soykırım kötü ama bunlarda sütten çıkmış ak kaşık değil, burada avukatlığına soyunduğun milletin bilimdeki uzmanlık alanı kitle imha silahı üretmek. Zeki falan değiller, tamamına mal edilemez elbette ama dünyadaki en vahşi milletlerden biri oldukları söylenebilir, vatansız hayatta kalmak bunu gerektirir zaten, uyum sağlamaları normal. Bu arada bunlar Sami ırktan geliyor, yani Araplarla aynılar, bir bok bilmeden fikir yürütme.

umit-beynel

Tüm yorumlarda "aptal" "gerizekalı" vs. Anlaşılan hikaye seni derinden etkilemiş...

girlofdsquared2

Aynı yıldızın altında filmi de çok dramatik bir sahneyle işlemişti bu konuyu.

mumtazemre

Bir günde ABD’nin Atom bombalarıyla kaç kişi öldü onu konuşsa ya dünya. Hep mi kazanan yazar tarihi!

ayca-balkaya

kaç tane belgeselleri var tabikide konuşuldu tarih kitaplarında var

mumtazemre

Ha tamam o zaman. Hadi biz devam edelim; “- HİTLER -YAHUDİ- 6 MİLYON HÜLOOĞ!”

bseozyrt

Malesef tarihin en acı gerçegidir. Eger kazanmış olsak bundan bahsedemeyecekti bile şerefsizler

Görüş Bildir