İngiltere'ye Karşı Direnişle Ülkesini Savunan Bir Fransız Azizesi: Jeanne d'Arc

-

Tarihte alışık olduğumuz üzere erkek şahıslardan ziyade, birçok önemli kadın şahsiyetin de mevcut olduğunu birkaç sefer belirtmiştik. Jeanne d'Arc da tarihte ön plana çıkan bu tip savaşçı kadınlardan birisidir.

Jeanne d'Arc (Jan Dark) 1412 yılında Domremy'de bir köyde doğdu.

Tam anlamıyla bir savaşın ortasına doğmuştu. Zira o yıllar, Fransa-İngiltere arasında cereyan eden Yüzyıl Savaşlarının en kanlı dönemleriydi. Denizde muazzam kuvvetli olan İngilizler her taraftan bastırıyor, Fransızlar ise sonuna kadar topraklarını savunmaya çalışıyordu.

Daha 12 yaşlarına geldiğinde, meşhur Hristiyan azizelerinin rüyalarına girdiğini söylemeye başladı.

Jeanne d'Arc rüyasına giren azizelerin, ona ülkesini İngilizlerden kurtarabileceğini söylediklerini belirtiyordu. Bu beyanata göre Jeanne d'Arc bir nevi seçilmiş kutsal bir kurtarıcıydı.

16 yaşına geldiğinde evden kaçarak Fransa Kralı VII. Charles'ın huzuruna kadar gitti.

Din adamları birkaç sorgudan sonra Jeanne d'Arc'ın gerçek bir kutsal kurtarıcı olduklarına inanmışlardı. Emrine birkaç asker verilerek savaşa katılmasına müsaade verildi. Gerçekten de 1429 yılında İngiliz işgalindeki Orleans'ı geri almaya muvaffak oldu.

Orleans'ın geri alınmasındaki başarısı ona büyük bir şöhret kazandırdı.

Herhangi bir kadının bu denli başarılı bir savaşçı olabilmesi pek mümkün değildi. Fakat Jeanne d'Arc çok iyi bir savaşçı haline gelmişti. İnsanların güvenini ve saygısını da kazanmıştı. Artık Fransa yükselişe geçmişti.

Ne yazık ki Jeanne d'Arc için aynı şey söz konusu değildi. Birkaç başarılı zaferden sonra başına çok kötü bir şey geldi.

23 Mayıs 1431'de İngilizler tarafından yakalandı. Kısa süreli tutsaklığın ardından yargılanmak için engizisyon mahkemesi karşısına çıkartıldı.

Engizisyon Jeanne d'Arc'ı dinsizlikle suçluyordu.

Mahkemeye göre o erkek kıyafetleri giyerek savaşmaya çalışan, gaipten sesler duyan bir kafirdi. Yargılama sonucunda idam cezasına çarptırıldı. Günahlarının cezası olarak diri diri yakılmasına karar verildi. Yeni doğan bir özgürlük savaşçısı iken birden ölüme mahkum edilmişti.

Jeanne d'Arc 30 Mayıs 1431 günü Rouen kentinde büyük bir kalabalığın önünde diri diri yakılarak ölüme terk edildi.

Bu şekilde hayata veda ettiğinde daha henüz 19 yaşında bir genç kızdı. Fakat Jeanne d'Arc'ın yaptıkları hiçbir zaman Fransızların hafızalarından silinmedi. 1436'da Paris, İngilizlerden geri alındı. 1444'te imzalanan antlaşmayla da Normandiya bölgesi Fransa'nın eline geçti. 1453'te Yüzyıl Savaşları sona erdi. Jeanne d'Arc ise kutsal bir azize olarak hafızalarda yer edindi ve daima anılır oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunus-dogan2

eloy'ın bu kızın adına bestelediği aynı isimli harika bir parçası vardır..

emrec

2000'li yıllarda oyunu vardı efsaneydi oyun sayesinde araştırma fırsatım olmuştu.

cagri-budakoglu

age of empires 2?

emrec

Yok be kardeşim. yukarıdaki linkten bakabilirsin. 2004 müş çıkış tarihi

dianaartemis

Animelere bile esin kaynağı olmuş. Kamikaze Kaitou Jeanne animesi konusunu buradan alıyor. Ülkemizde sevimli hırsız olarak yayınlanmıştı.

arzukasumova2

Cehaletin sadece dönemi değişiyor ,şayet şimdi de "yakmak " ile bir şeyleri yok ettiğini sananlar var...

ahmetcan.oral.5

Burada eksik kalan şey Fransa kralının bile bile ona destek vermemesi. Çünkü kurtarıcı olarak bu kadar yükselmesi Fransa kralının hiç işine gelmemiş. Daha sonraki dönemlerde halkın güvenini ve desteğini kazanmak için ismini kullanmış hep.

Görüş Bildir