Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şizofreni Temasını Ustaca İşleyen 16 Çok Etkileyici Eser

 > -
Abone ol

Bu eserlerin bazıları gerçek şizofreni hastaları tarafından yapılmıştır.

Şizofreni, kişinin düşünce, duygu ve davranışlarını etkileyen ciddi bir ruhsal hastalıktır. Dünya genelinde yaklaşık 26 milyon insanı etkilemektedir. Şizofreni genellikle ergenliğin sonu veya ilk yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Şizofreni hastaları, gerçeği değerlendirmelerini güçleştirebilen çeşitli semptomlar yaşamaktadır. Henüz tüm hastalar için tam şifa sunan bir tedavi olmamakla birlikte, çoğu insan için oldukça etkili olan başarılı tedavi yaklaşımları mevcuttur. 

Hastaların bir çoğu uygun tıbbi tedavi ve psikososyal destekle iş yaşamına dahil olarak, sosyal ilişkilerini devam ettirerek üretken bir hayat yaşayabilmektedir. Şizofreni hastalığı halk tarafından yeterince anlaşılmadığı için önyargı ve ayrımcılığa açıktır. 

Örneğin halk arasında şizofreni hastalarının saldırgan ve tehlikeli olduğu genel kanısı mevcuttur. Ya da bu hastaların evsiz, sokakta yaşayan kişiler olduğu. Ancak bu tüm şizofreni hastaları için doğru değildir. Çünkü şizofrenide tüm hastalar aynı belirtileri yaşamazlar. Bu ve benzeri önyargılar, ayrımcılık ve damgalamalar hem hasta hem de hasta yakınlarının hayatlarını zora sokmaktadır. Hasta ve yakınları için damgalama ve etkileri ile baş etmek, hastalıkla baş etmelerinden daha zor olmaktadır. Bu önyargıların azaltılması, hasta ve yakınlarının ayrımcılık ve damgalanmadan korunması ve toplumsal bilinçlenme konusunda uzmanlara, kurumlara ve medyaya büyük görev düşmektedir.

Kaynak: http://www.viralnova.com/schizophrenic-a...

1. "Şizofrenik"

Sanatçı: Shorai-san

2. "Rüzgarla Savrulan"

Sanatçı: Schizophrenic_brain

3. "Şizofrenik Sanrı"

www.deviantart.com

Sanatçı: Boobookittyfuck

4. "Akıl Hastanesinde Yatan Bir Şizofreni Hastasının Çizimi"

Sanatçı: Bilinmiyor

5. "Akıl Hastanesinde Yatan Bir Şizofreni Hastasının Çizimi"

Sanatçı: Bilinmiyor

6. "Akıl Hastanesinde Yatan Bir Şizofreni Hastasının Çizimi"

Sanatçı: Bilinmiyor

7. "Şizofrenik"

Sanatçı: Broda502

8. "Şizofrenik"

Sanatçı: Grregorry

9. "Şizofrenik"

Sanatçı: Zielonka777

10. "Şizofrenik Jest"

Sanatçı: offermord

11. "Şizofrenik Gökkuşağı Dünyası"

Sanatçı: Davey Havoklova

12. "Öfkeden Yoksun Şizofren"

Sanatçı: Charlie Monroe

13. "Şizofrenik Trafiğin Ağırlığı"

Sanatçı: Fudaryli

14. "Kafatası"

Sanatçı: Schizophrenic_brain

15. "Şizofrenik Kedi"

Sanatçı: Louis Wain

16. "Şizofreni"

Sanatçı: Shorai-san

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-hakan6

ŞİZOFREN NEDİR? ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ ŞİZOFRENİ TEDAVİSİ, ŞİZOFREN TESTİ

puandorg

4. Eserin gerçek halini görmeyi çok isterdim. Çok başarılı.

osuran-boga03

biri beni anlatmış

Gizli Kullanıcı

Bu hastalığı otizmle bağdaştıran mı istersin, üzerine espri yapan mı istersin herkes bir garip. Hadi her şeyi geçtim psikoloji ve psikiyatrik hastalıklar hakkında en ufak bir bilgisi, okumuşluğu olmayanlar teknik ve bilimsel yorum yapmasınlar bari.

nazan-soysal

okuyun) temel belirtiler, belirtiler kısmını okuyun)

Gizli Kullanıcı

bana internetten bilgi verme arkadaşım. internnette makalenin 500 kelimesi 2 liradan yazılıyor metin yazarları tarafından. bilimden bahsediyoruz psikoloji okuyan birine wikipedia linkiyle gelirsen komik olursun. wikipedia'yı bir kenara koyarsak, diğer link'te Bleuler'ın tanımı geçiyor. İkinci kısım Schneider'den bahsediyor. Orayı da okumuşsan anlamışsındır ki, her bilim dalında olduğu gibi psikolojide de adamlar yeni bakış açısı kazandırır. Her bilim adamı kendi dilini kullanır. Ortaya bir tez atılır, hipoteze ya da teoriye dönüşür; ya da anti tezle çürütülür ve geçerliliğini yitirir. Bleuler'ın bakış açısı da bir tez aslında. Ayrıca orada otizm kelimesini kişinin kendini insanlara ve dış dünyaya kapatması olarak kullanmıştır.

Gizli Kullanıcı

Şizofreni ve otizm iki ayrı hastalıktır, çocukluk şizofrenisinin otizm ile genetik olarak örtüşebileceği savunulsa da yapılan çalışmalarda bu da geçerliliğini yitirmiştir. En yakın tarihli çalışma virginia commonwealth üniversitesinde yapıldı, 2013'te. Hastalıklar içerisinde en düşük genetik ilişki şizofreni ve otizm arasında. Bu da demek oluyor ki otizmin çocukluk şizofrenisi arasında bir bağ olmadığı bir kez daha kanıtlanmış oldu. Yetişkin şizofreninin ise otizmle uzaktan yakından bir alakası yok.

Gizli Kullanıcı

insanın inanası gelmiyor ..

Görüş Bildir