Görüş Bildir
Haberler
Sıra Dışı Hikayeleriyle Adeta Bir Black Mirror Bölümü İzlemiş Hissi Veren 50 Film

Sıra Dışı Hikayeleriyle Adeta Bir Black Mirror Bölümü İzlemiş Hissi Veren 50 Film

EC was here.
17.01.2018 - 00:39 Son Güncelleme: 05.10.2022 - 10:55

Gönül isterdi ki Black Mirror'ın bir sezonu Fringe'te olduğu gibi en az 20 bölüm sürsün ama maalesef azla yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu yüzden bütün bölümler bitince bir boşluk hissi oluşuyor, işte bu histen kurtulmak adına bu filmlere şans verilebilir. Her birinin hikâyesi, Black Mirror evreninden fırlamış gibi!

İçeriğin Devamı Aşağıda

50. Oyuncu / Gamer (2009)

50. Oyuncu / Gamer (2009)

IMDb: 5.8

Toplumdan uzak bir yaşam süren milyarder Ken Castle (Michael C. Hall) şimdiye kadar yapılanlar arasında en çok tartışma yaratmış olan oyun biçimini yaratmıştır: “Slayers”. Bu oyun, milyonlara en derindeki arzularını ve fantezilerini tüm dünyanın gözü önünde sergileyebilme imkanı sağlayan ve olağanüstü popüler bir hale gelen çok-oyunculu bir online oyundur. Fakat oyun yeni ve korkunç bir boyut kazanmak üzeredir. İnsanlar insanları oynayacaktır.

49. Morgan

49. Morgan

IMDb 5.8

Yönetmenliğini Luke Scott'ın üstlendiği filmin senaryosu ise Seth W. Owen'a ait. Film, bir kurumsal risk yönetimi danışmanının laboratuar ortamında yapılan yapay bir varlığın hayatını sonlandırmak için karar vermek zorunda olmasını işliyor.

48. Tarayıcı / Brainscan (1994)

48. Tarayıcı / Brainscan (1994)

IMDb: 6.1

Araştırmacı bir bilim adamı insanların düşüncelerini analiz edip onları kasetlerle tercüme edebilecek bir alet geliştirir. Söz konusu bilim adamı, ortağının beyin dalgalarını incelemek istediğinde ise üstlerinin yanı sıra devlet görevlilerinin de tepkisini çeker.

47. I Am Number Four (2011)

47. I Am Number Four (2011)

IMDb 6.1

Uzaylılar ve muhafızları, Dünya'da galaksiler arası ödül avcıları tarafından saklanıyorlar. Sadece sayısal sırayla öldürülebilirler ve listede dört numara da var. İşte bu film onun hikayesini konu alıyor.

46. S1m0ne (2002)

46. S1m0ne (2002)

IMDb: 6.1

Kendi 'gişe filmini' yapıp şöhret basamaklarını tırmanma hayalini gerçekleştirme hevesindeki bir yönetmen, umut bağladığı başrol oyuncusunun film setini bırakıp gitmesi üzerine yıkılır. Derin bir bunalıma doğru sürüklenen yönetmeni bu depresyondan kurtaran şey ise, sanal ortamda yaratılmış, kaprissiz bir aktris olan Simone olacaktır. Simone, günden güne ünlenirken kendi hakkındaki gerçekleri gizlemeye çalışacaktır. Simone, hem yönetmenini hem de kendini derin bir vicdani çıkmazın içerisine doğru sürükleyecektir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

45. Hesaplaşma / Paycheck (2003)

45. Hesaplaşma / Paycheck (2003)

IMDb: 6.3

Michael Jennings, bilgisayar mühendisi olup belirli şirketler için teknik işler yapmaktadır. Yalnız bir hafıza sorunu vardır. İşini bitirir bitirmez yaptığı işe dair hafızası tamamen sıfırlanmaktadır. Verebildiği taahhüt en uzun 2 aydır. Ancak milyarder James Rethrick, kendisine 2 yıl hatta belki de 3 yıl sürecek bir iş teklifinde bulunur ve kazandığından çok daha fazlasını vereceğini vaat eder. Micheal işi kabul eder. İşe başlamadan önce onlara bir takım kişisel eşyalarını teslim eder. İş bittiğinde hafızası silinmiştir. (...)

44. Suretler / Surrogates (2009)

44. Suretler / Surrogates (2009)

IMDb: 6.3

FBI ajanları Ajan Greer ve Ajan Peters bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci, insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Sağlıklı, iyi görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır. Cinayet beraberinde cevap arayışını getirir: Maskelerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz?

43. Marjorie Prime (2017)

43. Marjorie Prime (2017)

IMDb: 6.4

Ölen kocasını unutamayan 86 yaşındaki Marjori, holografik projeksiyonlar sayesinde ona benzer genç ve yakışıklı bir hizmetli edinir. Marjorie artık tüm zamanını merhum kocasının bilgisayarlaştırılmış hali ile geçirmektedir. Aradaki iletişim derinleştikçe, eski anılar yeniden inşa etmeye başlanır.

42. Rahim / Womb (2010)

42. Rahim / Womb (2010)

IMDb: 6.4

Rebecca ve Tommy 9 yaşında birbirlerine aşık olurlar. Yaşadıkları sahil kasabasında tüm vakitlerini birlikte geçirmeye başlarlar. Ta ki Rebecca’nın ailesi Japonya’ya taşınmaya karar verinceye kadar. 12 yıl sonra Rebecca Tommy’yi bulmak için kasabaya geri döner ve iki aşık hemen kenetlenirler. Sanki doğuştan aşıktırlar birbirlerine. Ancak, Tommy bir araba kazasında ölünce, Rebecca hayata nasıl devam edeceğini bilemez. Bu, insan klonlamanın -toplum tarafından onaylanmasa da- yasal olduğu bir dönemdir. Rebecca, anne ve babasının tüm itirazlarına rağmen, Tommy’nin bir klonunu doğurmaya karar verir. Rahim, bunu izleyen 20 yılın hikâyesi.

41. Yeni Cennet / Elysium (2013)

41. Yeni Cennet / Elysium (2013)

IMDb 6.6

2154 yılında, çok zenginler insan yapımı bir uzay istasyonunda yaşarken, nüfusun geri kalanı harap olmuş bir Dünya'da yaşıyor. Başrol karakter de ayrımların olmadığı, eşitliğin olduğu bir dünya için göreve başlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

40. Kartal Göz / Eagle Eye (2008)

40. Kartal Göz / Eagle Eye (2008)

IMDb: 6.6

Jerry ve Rachel, daha önce hiç tanımadıkları bir kadın tarafından rehin alınırlar. Fakat kadın bu iki kişiyle ilgili her şeyi bilmektedir. Politik bir suikast için kullanılmakta olduklarını anlayan bu iki rehine iş birliği yapmaya karar verir.

39. Zamana Karşı / In Time (2011)

39. Zamana Karşı / In Time (2011)

IMDb: 6.7

25 yaşına gelen insanların, yaşlanmayı durdurmak için var güçleriyle çalışmak zorunda olduğu bir gelecekte geçen filmde, zaman gerçekten para ve güç demek. 

Will Salas (Justin Timberlake), bir hata sonucu cinayetten hüküm giyer ve hapishaneden kurtulmak için tek şansı gerçek yüzünü gördüğü sistemi çökertmektir. Zira zamanın rahatlıkla satın alınabildiği bu sistemde zenginler sonsuza kadar genç kalarak yaşarken fakir ve güçsüz olan ise ölerek, elenir. Üstelik kendi yaşayamadıkları yıllar başkalarının hayatlarına eklenir. Güçsüz olanlar sadece bir gün daha hayatta kalabilmek için 'zaman' dilenir, ödünç alır hatta bazen zamanı çalar. Will Salas ise bütün bu yozlaşmış sisteme karşı başkaldırır.

38. Gecenin Sonsuzluğu / The Vast of Night (2019)

38. Gecenin Sonsuzluğu / The Vast of Night (2019)

IMDb 6.7

Hikaye 1950'lerde New Mexico'da geçiyor ve  Kecksburg UFO olayına ve Foss Lake'in kaybolmalarına dayanıyor. Film, genç santral operatörü Fay Crocker ( Sierra McCormick ) ve radyo disk jokeyi Everett Sloan'ın (Jake Horowitz) dünya dışı kökenli olabilecek gizemli bir ses frekansını keşfetmelerini konu alıyor.

37. Yok Oluş / Annihilation (2018)

37. Yok Oluş / Annihilation (2018)

IMDb 6.8

Eşinden bir süredir haber alamayan bir biyolog (Natalie Portman), bir psikolog, antropolog ve araştırmacıyla birlikte, tüm teknolojik nimetlerden uzaktaki X-Bölgesi'ne doğru yola çıkar. Ancak burada umduklarından çok daha farklı şeyler bulacaklardır.

36. Yedinci Hayat / What Happened to Monday (2017)

36. Yedinci Hayat / What Happened to Monday (2017)

IMDb 6.8

Yakın bir gelecekte dünya nüfusu kontrol edilemez boyutlara ulaşıp, kaynaklar tükenip, kıtlık baş gösterince, bütün ailelere tek çocuk kotası konulmuştur. Fazlalık çocuklar devlet tarafından öldürülmektedir. Böyle bir ortamda yediz çocukları olan bir baba (Willem Dafoe), çocuklarını evinde herkesten saklayarak büyütür. Haftanın yedi gününün isimleriyle adlandırdığı kızları haftanın 1 günü sırayla dışarı çıkmakta, evin dışında ortak Karen Settman (Noomi Rapace) kimliğini kullanmaktadırlar. Bu şekilde artık yetişkin olan yedizler, günün birinde Pazartesi'nin eve gelmemesiyle hep birlikte dışarı çıkap kardeşlerini aramak zorunda kalacaklardır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

35. OXV: The Manual (2013)

35. OXV: The Manual (2013)

IMDb: 6.8

Hikayemiz sıfırın altında bir frekansa sahip Isaac-Newton Midgeley ile alışılmışın üstünde bir frekansa sahip olan ve bizim evrenimizin otistik savantlarını andıran Marie-Curie Fortune arasındaki ilişki üzerinden ilerliyor. Isaac (Zak) çocukluğundan beri Marie’den hoşlanmaktadır, Marie ise herhangi bir duygusu olmamakla birlikte deney yapma isteği ile Zak'le görüşmektedir. Ancak Zak ile Marie’nin her yıl birlikte harcayabilecekleri sadece 1 dakikaları vardır. Bu dakikayı aştıkları takdirde doğa durduk yere yağmur yağdırarak, zelzele yaparak, gökten bagaj yağdırarak bu birlikteliğin devamına engel olmaya çalışır. Filmin en naif olan bu ilk kısmında kahramanlarımızın çocukluk ve ilk gençlik yıllarındaki birlikte olma çabalarını ve bunun yarattığı tuhaf sonuçları izliyoruz.

34. Başka Bir Dünya / Another Earth (2011)

34. Başka Bir Dünya / Another Earth (2011)

IMDb 6.9

Başka bir dünya filminde, kendi gezegenimizin bir kopyası güneşin uzak tarafından belirir ve 'bizim' dünyamıza doğru hareket etmeye başlar. Bu, bir felaket filminin kurgusu veya dünyalar arasındaki bir savaş hikayesi niteliğindedir.

33. Sınav / Exam (2009)

33. Sınav / Exam (2009)

IMDb: 6.9

Gizemli ve güçlü bir şirket kaliteli bir eleman arar ve en iyisini işe almak için mükemmel bir sınav hazırlar. Katılımcılar bir odaya sokulur ve kendilerine bir kağıt ve kalem verilir. Yönetici, sınav katılımcılarına kuralları anlattıktan sonra tek bir soru olduğunu ve doğru cevabı verenin işe kabul edileceğini söyleyip dışarı çıkar. Ama sorun şudur ki ortada cevap verilecek bir soru yoktur.

32. Platform / The Platform (2019)

32. Platform / The Platform (2019)

IMDb 7.0

Platform filmi tamamen dispotik bir gelecekte geçiyor. Bu zaman da insanlar kaynakları tamamen tüketmişlerdir ve sosyal statü kazanmak içinde sadece Platform adı verilen hapishanede hayatta kalma savaşını vermek zorundadırlar. Bu hapishane bildiğimiz hapishaneler gibi değildir ve yapısı dikey ve çok katlı olarak tasarlanmıştır. Hapishanenin her katında bir hücre bulunmaktadır ve her hücrede de kendi özgür iradeleri ile orada bulunan insanlar vardır. Fakat bu hapishanenin başka bir özelliği daha vardır bu da sadece ve sadece en üst kattan günde bir kaç dakika boyunca yemek aşağıya gönderilmektedir ve elbette en alt katta kalanlar için bu bir ölüm kalım savaşıdır.

31. 13. Kat / The Thirteenth Floor (1999)

31. 13. Kat / The Thirteenth Floor (1999)

IMDb: 7.0

Douglas ve Whitney, son çalışmaları bir program yazılımını denemektedirler 13. kattaki ofislerinde. Bir similatör aracılığı ile Douglas, 1930’ların Los Angeles’ına giderek eşsiz bir macera yaşamaktadır. Ancak kendisi gerçek hayata döndüğünde tatsız bir sürpriz onu beklemektedir. Şirketin kurucusu ve üretenlerin esin kaynağı şahsiyet Hannon Fuller öldürülmüştür. Dahası belleğinde boşluklar oluşan Douglas da esas şüphelidir.

Bu esnada ortaya çıkan gizemli güzel Jane, Hannon’un kızı olduğunu söyler. Bir süre sonra sanal ortam süreçleri, tuhaf olaylar ve gündelik yaşam arasındaki bağ bulanıklaşmaya başladığında, Douglas’ın en korkunç kabusunda bile görmek istemeyeceği bir şey gerçek olmaya başlayacaktır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

30. Oblivion (2013)

30. Oblivion (2013)

IMDb 7.0

Oblivion, 2077'de insanlığın Titan'a taşınmasına neden olan dünya dışı varlıklarla yapılan savaşın sonucunda harap olan bir Dünya'da gerçekleşir. Film, kalan dünya dışı varlıklara karşı mücadelede kullanılan insansız hava araçlarına hizmet etmek için Dünya'ya geri gönderilen bir teknisyen olan Jack Harper'ın hikayesini anlatıyor. Bir uzay aracı kazasına tanık olan ve birini kurtaran Harper, 'uzaylılar' tarafından yakalanır ve yeni ve gelişen bir uzaylı tehdidine karşı savaşır.

29. Uzay Yolcuları / Passengers (2016)

29. Uzay Yolcuları / Passengers (2016)

IMDb 7.0

Avalon adlı uzay gemisi, Homestead II adında çok uzak bir koloniye 5000'den fazla kişiyi götürmek üzere, 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadır. Giden kişiler bu yolculuk sonunda sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmek için özel tasarlanmış 'uyku kapsüllerinde' uyutulmaktadırlar. Ancak yaşanan teknik bir sorun nedeniyle tamirci Jim Preston (Chris Pratt) ve yazar Aurora Dunn'ın (Jennifer Lawrence) kapsülleri olması gerekenden önce açılır. Gemide bir başlarına kalan ikilinin önünde, hala 90 yıllık bir yol bulunmaktadır.

28. Kar Küreyici / Snowpiercer (2013)

28. Kar Küreyici / Snowpiercer (2013)

IMDb 7.1

Filmde başarısız bir iklim değişikliği deneyinin, Snowpiercer'a (dünyayı dolaşan bir tren) binen ve bu sayede hayatta kalanlar dışında tüm canlıların öldüğü bir gelecekte, yeni bir sınıf sistemi ortaya çıkması anlatılıyor.

27. Savaş Oyunları / WarGames (1983)

27. Savaş Oyunları / WarGames (1983)

IMDb: 7.1

Genç hacker David Lightman için basit bilgisayar sistemlerine erişmek çocuk oyuncağıdır. Özellikle de sevgilisi Jennifer'ı etkilemek için harekete geçtiği zamanlarda. Son olarak evdeki bilgisayarından okul bilgisayarına erişip Jennifer'ı etkilemiş, ancak bir süre sonra bundan sıkılmıştır. Şimdiki hedefi ise bir oyun yapımcısının sistemine sızmaktır. David bu esnada farkında olmadan kendini hükumetin WOPR adlı programının sunucusunda bulur. WOPR Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ve olası bir nükleer savaş durumunda yaşanabilecekleri hesaplayan bir simülasyon programıdır. Bunun bir bilgisayar oyunu olduğunu düşünür ve biraz keyifli vakit geçirmek için bir savaş simülasyonuna başlar. Ancak bu hareketi ulusal bir nükleer misilleme korkusunun ortaya çıkmasına neden olur, işin en ilginç yanıysa neredeyse 3. Dünya Savaşı'nı başlatmak üzeredir.

26. Istakoz / The Lobster

26. Istakoz / The Lobster

IMDb: 7.1

Çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize The Lobster. Yalnız kalmış, ilişkisi olmaya insanların tutuklandığı alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. Eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa kendilerinin seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyorlar!

İçeriğin Devamı Aşağıda

25. Görünmez Adam / The Invisible Man (2020)

25. Görünmez Adam / The Invisible Man (2020)

IMDb 7.1Cecilia'nın tacizci eski sevgilisi kendi canına kıyıp servetini ona bıraktığında, Cecilia onun ölümünün yalan olduğundan şüphelenir.  Cecilia bunu kanıtlamaya çalışırken soru işaretleriyle yavaş yavaş akıl sağlığını kaybedecektir.

24. Deja Vu (2006)

24. Deja Vu (2006)

IMDb 7.1

New Orleans'ta bir feribot bombalandıktan sonra, bir ATF ajanı bombacıyı bulmak için deneysel gözetim teknolojisini kullanan benzersiz bir araştırmaya katılır, ancak kısa süre sonra kendini kurbanlardan birine takıntılı bulur.

23. Ölüm Oyunu / Batoru rowaiaru (2000)

23. Ölüm Oyunu / Batoru rowaiaru (2000)

IMDb: 7.2

Uzak bir gelecekte, Japon hükumeti çığırından çıkmakta olan Japon gençlerine gözdağı vermek ve şiddet olaylarını azaltmak için çılgın bir plan kurar. Her yanından işsizlik, karamsarlık ve şiddet akan bu ülke gençliği bu plan sonrasında dersini alacak, her şey düzelecektir. Plana göre şiddete meyilli Japon gençliğinden 42 öğrenci zorla bir adaya gönderilir. Bu adada hayatta kalabilmek için birbirlerini öldürmek zorunda olan gençler arasından sadece biri, hayatta kalan son kişi kurtulabilecektir. Böylece bu oyun yıllarca anlatılarak şiddetin önüne geçilmiş olunacaktır.

22. Tuhaf Günler / Strange Days (1995)

22. Tuhaf Günler / Strange Days (1995)

IMDb: 7.2

1999’da geçen film, Lenny Nero’nun hikayesini konu almaktadır. Kendisi şimdilerde kayıt altına alınmış hatıralar ve duygular ile ilgili veriler konusu ile ilgilenmekte olan eski bir polistir. Bir gün, bir fahişeyi öldüren bir katilin hatıralarının kayıtlı olduğu bir disk geçer eline. Lenny bunu incelerken oldukça derinlere dalar. Cinayet ve tecavüzlerden oluşan bir şantaj ağına kapılır. Lenny kurtulabilecek midir? Ya da bu davayı çözebilecek midir? Gerçek tam olarak nerede saklıdır?

21. Beni Asla Bırakma / Never Let Me Go (2010)

21. Beni Asla Bırakma / Never Let Me Go (2010)

IMDb: 7.2

Çocukluktan beri yakın arkadaş olan Ruth, Tommy ve Kathy başka insanlara organ sağlamak için klonlanmışlardır. Üç arkadaşın çocukluk yılları da yatılı olan bir okulda geçmiştir. Erişkinliğe ulaştıklarında ise ürpertici gerçekle tanışmaları ve kendilerine çizilmiş olan kaderlerine hazırlanmaları gerekmektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

20. They Live (1988)

20. They Live (1988)

IMDb: 7.3

Seyyare bir işçi olan John Nada, bir inşaatta çalışmak için Los Angeles’tadır. Şans eseri uzaylıların dünyayı ele geçirme planına şahit olur. TV, gazete ve basın yayın yoluyla halkı hipnotize eden ve gerçek görüntülerini gizleyen iğrenç istilacılar, özellikle para ve güç sahibi kimseleri kendilerine hedef seçmektedir.

Gizlice örgütlenmiş direniş hareketine katılan Nada, direnişçilerin özel yapım güneş gözlükleri sayesinde kertenkelemsi uzaylıların gerçek yüzünü görebilmektedir.

19. I Origins (2014)

19. I Origins (2014)

IMDb 7.3

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) biyolojinin bizi eşsiz kılan unsurlarından biri olan ilahi yaratıcının kanıtı olarak gördüğü insan gözüne takıntılıdır. Gray'e göre hepimizin kendine özgü göz biyometrisi vardır ve gözler ruhun penceresi, hatta bir yaratıcının parmak izidir. Gray, meslektaşları Kenny (Steven Yeun) ve Karen (Brit Marling) ile birlikte çalışarak gözün evriminin temeline inmek ister. Ardından gözleri onu duygusal olarak tutsak eden bir kadınla tanışır ve olaylar başlar.

18. Tenet (2020)

18. Tenet (2020)

IMDb 7.3

Tek bir kelime 'Tenet' ile tüm dünyanın hayatta kalması için savaşan bir kahraman, gerçek zamanın ötesinde ortaya çıkacak bir görev için  uluslararası casusluk dünyasında yolculuk ediyor.

17. Gerçeğe Çağrı / Total Recall (1990)

17. Gerçeğe Çağrı / Total Recall (1990)

IMDb: 7.5

Bir adam, hayalinde Mars gezegenine sanal yolculuklar yaparken umulmadık birtakım olay, onu gerçekte de söz konusu gezegene gitmek yönünde zorlayacaktır. Douglas Quaid her gece rüyasında bu gezegeni gören bir işçidir aslında. Bir şirketi, anı transferi ile yolculuk satar. O da Mars tatili ister ve bunu satın alır. Ancak anı transferi esnasında sıra dışı bir durum olur. Quaid bir anda kendisini gizli bir ajan olarak bulur. Coogan adındaki, Mars’ın acımasız lideri ile karşı karşıyadır. Gerçek ile hayal arasında bir yerde sıkışan Douglas, çıkış yolunu bulmak zorundadır.

16. Yükseltme / Upgrade (2018)

16. Yükseltme / Upgrade (2018)

IMDb 7.5

Yakın bir gelecekte teknoloji hayatın her anına egemen olduğunda bile Grey Trace (Logan Marshall-Green) bu yeni düzene teslim olmamış, işleri elinden geldiğince kendi kas gücüyle, mekanik olarak halletmeye devam etmiş bir adamdır. Ancak günün birinde çok sevdiği karısı Asha'nın (Melanie Vallejo) 4 kişinin saldırısı sonucu öldürülmesi ve kendisinin omurilik felci geçirmesiyle, yavaş ve acı dolu bir ölümü beklemekten başka bir çaresi kalmaz. Yine de günün birinde kendisini ziyaret eden bir mucidin icadı ona umut olur.

İçeriğin Devamı Aşağıda

15. Sessiz Bir Yer / A Quiet Place (2018)

15. Sessiz Bir Yer / A Quiet Place (2018)

IMDb 7.5

Dünya üzerinde ses çıkaran herkesi avlayan bilinmeyen bir güç, insan ırkını yeryüzünden silmek üzeredir. 4 kişilik Abbott ailesi, hayatta kalabilmek için büyük bir disiplin duygusuyla ve hiçbir gereksiz ses çıkarmadan hayatlarını sürdürmek zorundadır.

14. Yaşam Şifresi / Source Code (2011)

14. Yaşam Şifresi / Source Code  (2011)

IMDb 7.5

Bir asker başka birinin vücudunda uyanır ve 8 dakika içinde bir banliyö treninin bombacısını bulmak için yapılmış deneysel bir hükümet programının parçası olduğunu keşfeder.

13. Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

13. Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

IMDb 7.6

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine!

12. Ben X (2007)

12. Ben X (2007)

IMDb: 7.6

Flamancada 'Ben X'in manası 'ben bir hiçim' anlamına gelmektedir. Orijinali 'Ik ben iks' olan bu deyimden esinlenerek adını alan filmde, otizm hastası olan Ben'in çevresiyle olan uyum problemleri ele alınıyor. Archlord isimli, İnternet üzerinden oynanan rol yapma oyununda, Ben'in yarattığı türev kişilik karizmatik ve güçlü bir karakterdir. Ancak gerçekte durum tam tersidir. Ben, gerçek hayatta okulda sürekli itilip kakılan, dışlanan, 'kaybeden' bir çocuktur. Hayatında aynı oyundaki gibi saygı duyulan bir karaktere sahip olma hayaliyle yaşayan Ben, oyunda tanıştığı Scarlite ismindeki kızla tanışınca işler Ben için farklı bir hâl alacaktır.

11. Sanal Hayatlar / Disconnect (2012)

11. Sanal Hayatlar / Disconnect (2012)

IMDb: 7.6

Ailesini aramaya vakit yaratmakta zorlanan işkolik bir avukat, sırları İnternet ortamına yayılan bir çift, bir sınıf arkadaşına İnternet üzerinden kabadayılık taslayan çocuğunu yola getirmeye çalışan emekli bir polis memuru ve kariyer peşinde koşan bir bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesi... Tüm bu karakterleri aynı noktada buluşturan tek şey ise çağımızın buluşu İnternet! Modern iletişimin yeni adı olan İnternet tüm köşeli halleriyle masaya yatırılırken birbirinden farklı bir grup insanın hayatı üzerinde yaptığı benzer etki vurgulanıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

10. Oyun / The Game (1997)

10. Oyun / The Game (1997)

IMDb: 7.7 

Tüm hayatını kontrol ederek yaşayan Nicholas Van Orton, engel olunamaz bir kontrolsüzlük ile karşı karşıya gelmek üzeredir. Hayatındaki başarıları, insanlarla ilişkileri ve huzurlu hayatı alacağı bir doğum günü hediyesi ile beraber değişecektir. Kardeşi Conrad, Nicholas’a sonunda çok büyük bir ödülün olduğu bir oyun hazırlar. Bu esrarengiz oyun bir süre sonra oyun olmaktan çıkacak ve Nicholas’ın tüm kararlarının tamamen gerçek bir şekilde yansıdığı bir ölüm kalım mücadelesine dönüşecektir. Orton oyuna başlarken, tüm bunlardan habersizdir.

9. Ex Machina (2014)

9. Ex Machina (2014)

IMDb: 7.7

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi'nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan'ın dağ evinde 1 haftalık bir 'ödül' kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. 'Ava' adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb'i beklemektedir.

8. Aç Gözünü / Abre los ojos (1997)

8. Aç Gözünü / Abre los ojos (1997)

IMDb: 7.8

Cesar, kendi halinde, ne istediğini bilen genç bir adamdır. Hayata dair umutları vardır ve önünde gördüğü gelecek ışıldamaktadır. Bir gece arkadaşı olan Paleya'nın da ilgi duyduğu güzel bir kadın olan Sofia'yla tanışır. Cesar, artık, o güne kadar sahip olduğu tüm temkinli hallerini kapı dışı etmek üzeredir. Cesar, bu kadın için yaratılmıştır ve bu kadın için her şeyi yapmaya hazırdır. Suç işlemeye ve hapishanelerde sürünmeye bile...

7. Geliş / Arrival (2016)

7. Geliş / Arrival (2016)

IMDb 7.9

Dilbilimci Louise Banks (Amy Adams), ABD'ye gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenir. Dünyanın farklı ülkelerine, 12 tane inen araçlarda dünya dışı varlıklar vardır ve film bu varlıklarla iletişim kurulabilmesi üzerine şekillenmektedir. Aynı zamanda bu varlıklarla iletişim kurulamayacağına inanan ülkeler de varlıklara savaş açmaya hazırlanır. Ekip hem savaşı önlemeye hem de iletişim kurabilmeye çalışırken oldukça az vakte sahiptir.

6. Aşk / Her (2013)

6. Aşk / Her (2013)

IMDb: 8.0

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. Marslı / The Martian

5. Marslı / The Martian

IMDb 8.0

Bir astronot, ekibi onun öldüğünü varsaydıktan sonra Mars'ta mahsur kalır ve Dünya'ya onun hayatta olduğunu ve olası bir kurtarmaya kadar hayatta kalabileceğini işaret etmenin bir yolunu bulmaya çalışır.

4. Dune: Çöl Gezegeni / Dune: Part One (2021)

4. Dune: Çöl Gezegeni / Dune: Part One (2021)

IMDb 8.0

Mitsel ve yoğun bir kahramanlık yolculuğunu anlatan “Dune”, Paul Atreides’in hayatını odağına alıyor. Zeki ve yetenekli olan Atreides’in kaderi düşündüğünden çok uzaklara uzanacaktır. Kaderini gerçekleştirmek üzere çıktığı bu yolda evrenin en tehlikeli gezegenine gitmeli, halkının ve ailesinin geleceğini güvenceye almalıdır. Gezegenin ve büyük ihtimalle tüm insanlığın kaderini belirleyecek olan Dune Gezegeni’nin kaynakları için kötü güçler ile çatışmalar başladığında, korkusuna galip olanın kazanacağı bu savaş çok yakındır.

3. Prestij / The Prestige (2006)

3. Prestij / The Prestige (2006)

IMDb 8.5

Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor. Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor.  Gösterişli, sofistike Robert Angier (HUGH JACKMAN) tam bir şovmenken, yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden (CHRISTIAN BALE) sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir. Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar. (...)

2. Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1985)

2. Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1985)

IMDb 8.5

Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLoran'ın içine gizlenmiş icat, Marty'i yanlışlıkla 50'lere geri götürür. Sorumsuz delikanlı bu gösterişsiz Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. Ama hayat sandığından daha karmaşıktır ve sorumluluk kelimesinin anlamını öğrenmek zorundadır.

1. Başlangıç / Inception (2010)

1. Başlangıç / Inception (2010)

IMDb 8.8

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dizi Bonusu: Utopia

Dizi Bonusu: Utopia

IMDb: 8.5

Her şeyin iyisi ve kötüsü olduğu gibi Ütopya da 'özendirici' ve 'korkutucu' olmak üzere ikiye ayrılır. Bizim hikayemiz tamamen ikinci seçeneği, yani korkutucu öğeleri seçen bir grafik roman üzerinden gelişen olayları temel alıyor. Paranoyak bir şizofren Mark Dane tarafından oluşturulan 'Ütopya Deneyimleri'; elden ele dolaşan ve içeriği bakımından takipçilerini fikir ayrılığına itmiş bir eserdir. Ütopya'nın ilk bölümünü elinde bulunduran Becky, İnternet'ten tanıştığı arkadaşları Wilson ve Ian ile kendilerini gizemli ve ucu sağlık bakanlığına kadar dokunan büyük bir komployu çözerken bulurlar. Tabii arkalarında onları takip eden Network topluluğuna bağlı tehlikeli kişiler varken ilerlemeleri ve sis perdesinin aralanması hiç de kolay olmayacaktır. Tüm bunlara ortaya çıkan romanın yayınlanmamış ikinci bölümü de eklenir.

Dizi Bonusu 2: Äkta människor

Dizi Bonusu 2: Äkta människor

IMDb: 8.0

Paralel bir dünyada yapay insan kendini göstermektedir. Robotların artık robot tarafları kalmamıştır. Bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler gerçek bir insana benzeyen bir ürün yapmayı sağlamıştır. Ancak bu İnsan Robotu yeni problemlere ve ikilemlere yol açmıştır. Yasal sorular insanların zihinlerinde yer almaya başlamıştır ve hala cevaplanmayı beklemektedir: Bir insan robotun yaptıklarının sorumlusu kimdir? İnsan robotların “insan robot hakları” var mıdır? Yaptıkları işin karşılığında para almalılar mıdır? İnsan robotlarla ilişki kuran insanların sayısı arttıkça, insanlarla makineler arasındaki sınırlar belirsizleşir. İnsanlar kendilerinin kopyalarını yapmaya başladıkça, onlarla duygusal bağlar kurmaya da başlarlar. O zaman ortaya şöyle bir soru çıkar: “İnsan” olmak ne demektir?

Dizi Bonusu 3: Orphan Black

Dizi Bonusu 3: Orphan Black

IMDb: 8.4

Yetim Black, Sarah adında zor koşullara adapte olabilmiş kılık değiştiren bir yetimdir. Bir kadının intiharına tanık olduktan sonra Sarah kurbanın kendine çok benzediğini fark eder. Ölü kadının yerine geçerek birikimlerini kullanınca bütün sorunlarının çözüleceğini zannederken onun yerine şaşırtıcı bir gizemin farkına varır: Ölü kadın ve kendisi birer klondur. Sarah cevaplar aradıkça kendisi gibi birçok insanın olduğu öğrenir. Bu kişiler aile fertlerinden şüphelenmeyen ve tamamen farklı koşullarda yetişen genetik olarak aynı insanlardır. Bu klonları kimin yarattığını bilmezken neden bir suikastçı tarafından bir bir öldürüldüklerini de bulmak zorundadır.

Dizi Bonusu 4: Philip K. Dick's Electric Dreams

Dizi Bonusu 4: Philip K. Dick's Electric Dreams

IMDb: 7.3

Yapım, insan ve teknoloji ilişkisini Philip K. Dick’in kısa öykülerindeki deha ile her bölüm farklı bir konuyu farklı oyuncularla gözler önüne seriyor.

Dahası için bu içeriklerimize de bakabilirsiniz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
183
42
12
9
8
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın