Şimdilerde THK'ye Bağışlıyoruz Fakat Kurban Derileri Eskiden Ne Yapılıyordu?

-

Genellikle her bayram eski adetlerin anlatılması klasikleşmiştir. Oysa biz bu sefer, önceden değindiğimiz bu konuyu tekrar pişirmek yerine daha ilginç bir ayrıntıyı ele almayı düşündük.

Eskiden de günümüzdeki gibi bayramlar sosyal hayatın önemli unsurlarından birisiydi.

Osmanlı'da kurban bayramları yükselme devirlerinde pek gösterişli, büyük ziyafetler verilerek, uzun kutlama merasimleri yapılarak geçerdi. Devletin maddi küçülüşü ile birlikte kutlamaların da masrafı düşürüldü. Bayramlar belirli protokolleri takip eden resmi birer tören haline geldi. Bunun sebebi sadece maddi durum değil, aynı zamanda modernleşen yaşam tarzıyla birlikte daha resmi ve sınırlı usullerin ortaya çıkışıydı.

Bazen tarihleri birbirine yakın denk gelirse, askerlere kıyafetleri bayramdan hemen önce dağıtılırdı.

Bu da muteber bir adetti. Hem böylece askerlerin bayramlık kıyafetleri temin edilmiş oluyordu. Bayram yaklaşınca ordunun kıyafetlerinin çabuk bitirilip askerlere dağıtılması için emirler çıkıyordu. Bu hususa dikkat edilirdi. Bizzat biz de bu konuya temas eden birçok arşiv belgesiyle karşılaştık.

Kurban etlerinin dağıtımı, günümüze benzer usullerde olmaktaydı. Durumu iyi olanlar, maddi kuvveti yetmeyenlere yardım etmekteydi.

Peki kurban derileri nasıl değerlendiriliyordu? Bu sorunun en iyi cevabını bize yine arşiv belgeleri veriyor. Taşrada bazı bölgelerde kesilen kurban derilerinin yerel yönetimce toplanıp, almak isteyenlere satılması ve elde edilen parayla da bölgenin ihtiyacı olan çeşitli inşaat, altyapı veya tamirat masraflarına harcanması rastlanılan bir usuldü.

Fakat önemli olan nokta şudur ki -arşiv belgesine göre- kurban derilerinin teslim edilmesi zorunlu değil, isteğe bağlıydı.

i.pinimg.com

İstanbul'da kesilen kurbanların derileri için ise dönemin Genelkurmay Başkanlığı adres gösteriliyordu. Bağışlamak isteyenlerden alınacak kurban derileri camilerde veya mescitlerde toplanacak ve oradan da ordunun kışlık kıyafetlerinde kullanılmak üzere Genelkurmaya (Bâb-ı Vâlâ-ı Seraskerî) teslim edilecekti.

Bu usul de kurban bayramı içinde bir tasarruf ve ekonomiye katkı yöntemiydi. Taşrada yerel yönetimlere, İstanbul'da da orduya katkı yapılmış oluyordu.

Tabii bir şunu da belirtmeliyiz ki bu uygulamaya II. Mahmud döneminde rastlıyoruz. Teoride her ne kadar kulağa verimli gelse de kurban bayramlarında bu yöntemin ne zamandan beri uygulandığını veya beklenilen tasarrufu ve geri dönüşümü ne kadar başarıyla sağladığını bilemiyoruz. Buna rağmen, bu adetin tamamen tüketime dayalı gözüken kurban bayramını bir şekilde üretime de katkı sağlayacak hale getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baturhan-cora

müftülükte camide toplanan yardımları sen alcan ben alcam kavgasında 5 kişi öldü geçen şaka değil google la yazın bakın benim düşüncem din ve yardım varsa birileri zengin oluyor birileride yardım yaptım dini görevimi yerine getirdim diye rahatlıyor ama o para nereye gidiyor ne yapılıyor kimsenin umrunda değil böyle acaip bir ülkeyiz

ufukdiyoki

"THK'ye" olacak. Türkçede "ka" diye okunan bir harf yoktur. Üçüncüde doğruyu bulacağız umarım.

Gizli Kullanıcı

THY bağışlarla ne yapıyormuş? Uçak kanadı mı asdgfhfh 😂😂😂😂

savas-demir05

Sanki editör adam öldürmüş gibi THY değil THK + küfürler ediyorlar. Sakin olun amk

atticus-fetch

1 günde 9bin kişi okumuş bu yazıyı. Arada tek genel kültür kaynağı sosyal medya olanlar var. Hiç olmazsa buradan aldıkları bilgi doğru olsun. Türk Hava Kurumuna niye bağış yapılıyordu, THK bu bağışları ne yapıyordu. Özellikle bazı TSK düşmanı cemaatlerin bu derileri din düşmanı diye nitelendirdiği Türk Ordusu yerine Allah adına el altından toplamaya çalıştığı bayramlar olurdu. Tüm bunları yazmazsan yerine THY yazarsan insan çileden çıkar.

ates86

THY değil denyo admin THK TÜRK HAVA KURUMU

fatline

admin değil editör

luleli

editör değil yayıncı

eski_id

Yayıncı değil arzuhal

domalt-trump

Arzuhal değil Çılgın Bediş.

Görüş Bildir