Görüş Bildir
Haberler
'Seçime Gidiyoruz, Sonraki Seçimin Hesabı Yapılıyor. Bu Halka Şantaj'

'Seçime Gidiyoruz, Sonraki Seçimin Hesabı Yapılıyor. Bu Halka Şantaj'

Onedio Medya
27.10.2015 - 12:06 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 12:46

NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluAKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in 'Eğer sandıktan 7 Haziran sonuçlarına benzer bir sonuç çıkarsa korkarım yeniden seçim konuşulmaya başlanacak' sözlerini halka yapılan bir şantaj olarak değerlendirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İlk olarak dün akşam CHP Genel Merkezi önünde ateş açılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

'Türkiye gergin bir toplum olmaya başladı'

Dün akşam uçaktan indikten sonra, genel sekreterimiz aradı. genel merkeze silah sıkıldığını ifade etti. Olayı yakından izlediklerini söyledi. Akşam Sayın Davutoğlu aradı. kendilerine teşekkür ettim. Hangi gerekçeyle ateş ederler anlamakta zorlanıyorum. Biz bir siyasi partiyiz. Herkes bizim gibi düşünecek diye bir şey yok. Türkiye gergin bir toplum olmaya başladı. Bu gergin ortamdan çıkılması lazım. Bu gerginliği yaratan siyasiler. Umarım Türkiye bu gergin ortamdan kurtulur. 

'Her an malınıza el konabilir'

İpek-Koza grubuna kayyum atanması kararına değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

Türkiye'de can ve mal güvenliği yok. Her an malınıza el konabilir. Bu kaygı iş dünyası ve yabancı sermayede var. Bu tablonun değişmesi lazım. Burada iki temel sorun alanı var. Cumhuriyet savcısı bir yazıyla kayyum atayabiliyorsa burada demokrasi ve hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı kayyum olarak atanan kişinin iktidara yakın isimlerin olması. Bu demokrasi açısından ciddi bir zaaf. Savcıya sormak gerekiyor, siz hangi gerekçeyle el koyuyorsunuz? Varsa cezası kesersiniz. Ama mal varlığına el koymak asla doğru değil ve kabul edilemez. 

Şahin'in sözleri: 'Bu halka yapılan bir şantaj'

Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in 'Eğer sandıktan 7 Haziran sonuçlarına benzer bir sonuç çıkarsa korkarım yeniden seçim konuşulmaya başlanacak' sözlerini de şantaj olarak nitelendirdi. 

'Seçime gidiyoruz, bir sonraki seçimin hesabı yapılıyor' diyen CHP lideri, 'Şimdi oy kullanılmaya başlanmadan önce ‘Benim istediğim sonucu vermezsen bir daha bir daha sandığa götüreceğim’. Bu halka yapılan bir şantaj. ‘Ben halkın verdiği oya güvenmiyorum, ancak benim istediğim milletvekili sayısını verirseniz o zaman size saygı duyacağım’ anlamına gelir. Seçim öncesi böyle bir şeyi söylemek bir demokraside olmaması gereken bir şey' diye konuştu.  

'Başbakan'ın özgür bir iradesi yok'

Başbakan Davutoğlu'nu 'özgür bir iradesi olmadığı' gerekçesiyle eleştiren Kılıçdaroğlu, 'Ben Erdoğan'dan çok Davutoğlu'nun bağımsız bir iradesi var mıdır yok mudur, bu sorgulanmalı. Erdoğan anayasaya göre sorumluluğu olmayan bir kişidir. Başbakan'ın özgür bir iradesi yok' ifadelerini kullandı.

Kürt sorunu: 'Ancak CHP çözer'

Kürt sorununun sadece CHP tarafından çözülebileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, 'Bu sorunu ancak CHP çözer. AKP çözmeye kalktı. Sorun parlamentoda çözülsün diyoruz. Siz bu sorunu çözmek istiyorsanız 4 ilkeden yola çıkmanız lazım. Samimi olacaksınız, özel ve gizli ajandanız olmayacak, topluma bilgi vereceksiniz' şeklinde konuştu. 

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: Her partide bu sorunun çözümüne yönelik olarak düşünmüş çaba harcamız çok değerli isimler var. Bizim söylediğimiz ortak akıl heyetinin akil adamlar heyetiyle alakası yok. Devlet meşru olmayan kişi ve kurumlarla muhatap olmamalı. 

'Bahçeli'nin duyarlılıkları var, anlayışla karşılamak lazım'

Sorunun çözümünde en başarısız olan siyasiler. Siyasiler hiçbir zaman samimi davranmadı. Benim partim oy kaybetse dahi bu sorunun çözümü için her fedakarlığı yapmaya hazırız. Biz çözmezsek kim çözecek. Sayın Bahçeli'nin duyarlılıkları var, anlayışla karşılamak lazım. Kimse vatanın birliğinin bozulmasını istemiyor. Bahçeli'nin olumlu tavır alacağına inanıyorum. Bu sorunu bir şekilde çözmemiz lazım. 

Çözüm sürecine karşı olmadıklarını hükümeti süreçte yaptıkları hatalar nedeniyle eleştirdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, 'Öcalan ile Ecevit, Özal döneminde de görüşmeler yapıldı. Ama sorun çok boyutlu bilmeceye dönüştü. Sorun bir toplumsal mutabakatı gerektiren bir hale dönüştü. Çözüm parlamentoda görüşülmeli' dedi. 

'Biz Türkiye olarak kaynaşmak istiyoruz'

Süreçte devletin meşru organlarla görüşmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 'Doğu ve Güneydoğu'da beklediğimiz oyu alamıyoruz, doğru. Bir dönem o bölgeye CHP olarak girmek zordu. Şimdi bölgeye gidiyoruz, vatandaşlar kabul ediyor. Biz bu özgüveni o bölgeye verdik. Biz Türkiye olarak kaynaşmak istiyoruz. Sorunun temelinde yatan demokrasi eksikliği.' 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Kaç parti barajı aşıp Meclis'e girerse Anayasa değişikliği konusunda uzlaşılan maddeler artabilir. Anayasa konusunda yine bir uzlaşma komisyonu kurulursa bunu gerçekleştirebiliriz. Üzerinde durduğumuz en ciddi konulardan biri yargı bağımsızlığıdır. Adaletin olmadığı yerde devlet ve kurumlar olmaz.

'Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama gibi bir görevimiz olduğunu bilmemiz lazım' 

7 Haziran'ın en zayıf halkası, kapı arkası demokrasisinin iyi işlememesiydi. Liderler birbirlerine mesajlarını medya aracılığıyla verdiler. Siyasetçi olarak açık ve net konuşmalıyız. Doğrudan liderlerle olmasa bile ikinci aktörlerle daha sağlıklı görüşmeler yapılabilirdi. 1 Kasım sonrası gerçekleşir mi? 7 Haziran hepimiz için önemli bir deneyim oldu. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama gibi bir görevimiz olduğunu bilmemiz lazım. 

'Ekmeleddin Bey Cumhurbaşkanı olsaydı, Türkiye bugün Ortadoğu bataklığında değildi'

Ekmeleddin Bey Cumhurbaşkanı olsaydı, Türkiye bugün Ortadoğu bataklığında değildi. Çok farklı bir yerdeydi Türkiye. Ben hala Ekmeleddin Bey'in Cumhurbaşkanı olmasını isteyen biriyim. O bölgede karizması olan birisi. Türkiye'de çok fazla tanınmıyor. Parlamentoya gelmesini de son derece olumlu buldum. 

'Bir partiyi kandırmak için görüşme yapılmamalı'

Sayın Davutoğlu'nun bağımsız bir iradeye sahip değil. Kendisi koalisyon görüşmesi için geldiğinde erken seçimin olumsuz etkilerini anlattım, görüşelim dediler. Daha sonra biz 4 yıllık bir koalisyon istemiyoruz dediler. Koalisyon görüşmesi yapılmadı. Bir partiyi kandırmak için görüşme yapılmamalı. 13 yıl AKP ülkeyi tek başına yönetti. Koalisyonu hazmedemediler. Bunu için vatandaşa hala baskı yapıyor. Vermezsen seni sandık sandık süründüreceğim diyor. 

'2 Kasım'dan sonra ortaya çıkan tabloyu daha sağduyulu değerlendirmek lazım'

MHP ile neden daha kolay? 'Ortak paydaları yakalayabiliriz' gibi bir düşüncem oldu. Türkiye cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Bahçeli'ye buyrun başbakanlığı siz yapın dedim. Bu ülkeyi bir çıta atlatmamız lazım dedim. Avrupa'da bir çok ülke koalisyonla yürütülüyor. 2 Kasım'dan sonra ortaya çıkan tabloyu daha sağduyulu değerlendirmek lazım. Temel hedefimiz vatandaşın huzurunu sağlamaktır. 

'Yanlış dış politika başka bir terör örgütünü ülkeye getirdi; IŞİD'

Güvenlik anlamında terörle mücadele yapılabilir. Sonuçta siz bir hukuk devletisiniz ve karşıda eli silahlı terör örgütü mensupları var. Bu konuda bir tereddütümüz yok. Biz 30 yıldır devam eden sürecin sonlandırılmasını istiyoruz. Fakat yanlış dış politika başka bir terör örgütünü ülkeye getirdi; IŞİD. 

'Camileri, türbeleri bombalayanların Müslüman olamayacağını anlatmaları lazım'

Şu anda Suriye'de IŞİD'e katılan 1050 Türk vatandaşı var. 70 ilden katılım olmuş. 70 ilde terör örgütünün taban oluşturması çok tehlikeli bir durum. En son Ankara eylemiyle bu tablo yüreklerimizi yaktı, bunun üzerine gidilmesi lazım. Burada Diyanet İşleri Başkanlığı'na büyük görev düşüyor. Camileri, türbeleri bombalayanların Müslüman olamayacağını anlatmaları lazım. 

'Emniyetin bütün her şeyi saptadığını çok iyi biliyorum'

IŞİD'in Niğde saldırısı oldu. Niğde'ye kadar geldiler, karakola girinceye kadar hiçbir şey olmadı. Musul Başkonsolosluğumuz basıldı. Suruç katliamı yeteri kadar sorgulanmadı. Diyarbakır olayı çıktı. Davutoğlu'nun bize verdiği bilgiler bizde zaten vardı. Emniyetin bütün her şeyi saptadığını çok iyi biliyorum. Sorun burada siyasi hareketin izin vermemesi. Bir teörer örgütü eylemcisi nerede eylem yapar önlemin alınmadığı yerde. Ankara saldırısı sonrası İçişleri Bakanı'nın görevde olması kabul edilebilir değil. 

'IŞİD ve PKK'yı bir siyasi partiye bağlamıyorum'

Ben IŞİD'i bir siyasi partiye bağlamıyorum. PKK'yı da bir siyasi partiye bağlamıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı her olayda istifa edilmez dedi. Ama cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısı olursa ve emniyette zanlıların fotoğrafları varsa istifa etmesi gerekir.

Haberin geniş kitlelere aktarılması medyanın varlık nedenidir. Bazı haberlerin görülmemesini isterseniz, demokrasi açısından vahim bir tablodur. Bir gazetecinin başka bir gazeteciye 'seni sinek gibi ezeriz' demesi doğru bir şey değil. 

'Yüzde 1 oy olan partinin genel başkanı parlamentoya girmeli'

HDP, 6 milyon oy alan bir siyasi parti. Benim gönlümde yatan, yüzde 1 oy olan partinin genel başkanı parlamentoya girmeli. 

Benim özel bir vadem yok. Siyasette benim arzu ettiğim, iyi bir iklim yakalamak ve bunu hayata geçirmek. Düşündüklerimin tamamını hayata geçirdim mi, hayır ama daha önemli adımlar atacağız.

NTV

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
9
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ahmetcan Oral

Güzel konuşma olmuş. Cem Toker ve TRT propaganda konuşmalarında esip gürleyen pala bıyıklı amcayı mecliste görmek isterdim şahsen.