Saygın Bilim İnsanları ve Önemli Kurumlardan Dünyanın Sonuna Dair 25 Korkunç Teori

387PAYLAŞIM

Dünyanın sonu hakkında teoriler bilim insanlarından, dini karakterlerden ve birçok diğer uzmandan gelmiştir...Kimileri komplo teorisi gibi görünse de mantıklı bakıldığında her biri korkutucu derecede gerçekçi bu öngörüleri sizler için List25'dan derledik.

Kaynak: https://list25.com/25-terrifying-dark-pr...

25. WR 104 Patlaması dünyayı gama ışınları ile yok edecek!

Bilim insanları WR 104 yıldızının Süpernova'ya patlaması sonucunda ölümcül bir gama ışığı yayacağını ve önce ozon tabakamızı daha sonra da tüm yaşam formlarını yok edeceği konusunda uyarıyor.

24. Süper-volkan patlaması ile lavlar altında kalacağız.

Jeoloji Topluluğu, önümüzdeki 1 milyon yıl içinde Dünya'da büyük bir süper-volkan patlaması olacağını öngörüyor.

3,200 km3 sıcak lavın ortaya çıkacağı patlamadan sonra, 6 ile 10 yıllık bir volkanik kış bekleniyor.

23. Isaac Newton'un tahminine göre İncil sonumuzu söylüyor.

Ünlü matematikçi, fizikçi ve filozof Isaac Newton, İncil'i kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra, dev ve yıkıcı savaşların 2060 yılında Dünya'yı yok edeceğine inandığını söylemişti. 

Ancak, aynı zamanda, Tanrı'nın yeni bir ilahi çağa geçerek, Tanrı tarafından dünyanın yeniden yaratılacağına da inanıyordu.

22. Robotlar dünyayı ele geçirecek ve sonumuz olacak.

Bilim kurgu senaristleri robotların dünyayı ele geçireceğini yıllardır söylerken, fizikçi Stephen Hawking bunun gülünç bir konu olmadığını ve gerçekte olabileceğini iddia ederdi. 

Yapay zeka kendini çoğaltırsa, sonunda kendi varlığını güçlendirecek ve bizi yok edecek.

21. MIT'nin öngörüsünü bir bilgisayar programı belirledi.

MIT, 1973 yılında dünyanın sonunu tahmin etmeye yardımcı olmak için “World One” adlı bir bilgisayar programı geliştirdi. 

Kirlilik seviyeleri, nüfus artışı, doğal kaynakların yok oluşu ve yaşam kalitesi gibi verileri kullanan program, medeniyetin 2020 yılına kadar bile zor hayatta kalabileceğini tahmin etti.

20. Güneş'in ışıltısı hepimizi havaya uçurabilir.

Bilim adamları Güneş'in artan parlaklığının Dünya'nın kabuğunu havaya uçuracağını ve karbondioksit seviyesinin tüm bitki örtüsünü yok edecek kadar düşeceğini tahmin ediyorlar. 

Bunun sonucu olarak, insanlar ve hayvanlar zaten tükeneceklerdir. Ama bunun 500 milyon yıl daha sonra olacağı tahmin ediliyor.

19. Büyük bir salgın hastalık ile yavaş yavaş yok olan bir gezegen.

Bill Gates, bir sonraki grip salgınının çok yakında olacağı konusunda uyarmıştı ve biz buna kesinlikle hazırlıklı değiliz. 

İnsan nüfusu artıyor ve silahlı hastalıklar yaratma yeteneği daha yaygın olduğu için bir şey yapmazsak, ilk 6 ayda 30 milyon insanın öleceğini ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu tahmin etti.

18. Birleşmiş Milletler'in tahminine göre karbon salınımımız sonumuz olacak!

Yakın bir tarihte BM, bilim insanları dünyanın on iki yıl boyunca birlik içinde çalışmasının ve iklim değişikliğinden ötürü geri dönüşümsüz ve felaketli olayların meydana gelmesinden önce, CO2 emisyonlarının azaltılması gerektiğine dair bir rapor yayınladı. 

Hiçbiri yapılmazsa, aşırı küresel ısınmanın, sellerin ve kıtlığın daha fazla hastalık yayılmasının, iş dünyasının ve ekonominin istikrarsızlaşacağını ve dünya çapında ezici bir yoksulluğa neden olacağını öngörüyorlar.

17. Oxford Üniversitesi profesörüne göre dünyanın sonu bir asteroidin elinde.

Oxford Üniversitesi profesörü Nick Bostrom'a göre, Dünya ile çarpışan bir asteroidin, tüm insan yaşamının neslinin tükenmesi için yaklaşık 1 km çapında olması yetiyor. 

Bu tür bir asteroidin, her 500.000 yılda bir Dünya'ya çarptığı ise bilinen bir gerçek.

16. Dev Güneş patlamaları!

Büyük güneş patlamaları, elektrik santrallerini yok etme gücüne sahip. Böyle bir patlama olursa, tüm dünya ekonomik bir istikrarsızlık içine girer.

15. Süper-insanlar Stephen Hawking'in bir başka teorisiydi.

Stephen Hawking ayrıca genom manipülasyonundaki gelişmelerin bir nesil süper-insanların oluşumuna yol açabileceğini öngördü. 

Zengin insanların kendi DNA'larını ve çocuklarının DNA'larını düzenleyen ve diğer herkesi işe yaramaz kılan ilk kişiler olacağını düşünüyor. Bambaşka bir insan ırkının ortaya çıkması ise böyle gerçekleşebilir.

14. Nükleer savaşın insanlığın sonu olacağını düşünen pek çok bilim insanı var!

Nükleer savaş herkesin kaybettiği bir oyundur. 

Bir bomba patladıktan sonra, hayatın yok olması ve felaket getiren bir serpinti ile devam eder. Hayatta kalanlar çok daha karanlık bir dünyada yaşayacaklardır. Birçok uzman, ABD ve Rusya, Çin ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin artmasıyla nükleer bir savaşın daha yakın olabileceğini öngörüyor.

13. Bilgi ve enformasyona dair bir kıyamet günü!

2016 yılının başlarında, Aviv Ovadya siyaset ve haber dünyasını sarsan sahte haber ikilemini öngörmüştü. 

Şimdi, yeni, kolay erişilebilen araçların, insanların istedikleri şeyi söyleyerek gerçekçi ses ve görsel medya ya da görsel medya yaratarak insanların hemen hemen her şeyi sahte kılmalarına izin vereceğini öngörüyor. Bunun sonucunda ise dünyanın sonunu getirebilecek felaketler yaşanması olası.

12. CERN'de ortaya çıkabilecek bir kara delik gerçek mi?

CERN'de hadron çarpıştırıcısı üzerine çalışan bilim insanları, tamamen güvenli olduğunu iddia etmelerine rağmen kara delikler üretebileceğini de itiraf ettiler. Ancak komplo teorisyenlerine göre, çarpıştırıcı Dünya'yı yutabilecek durdurulamaz bir kara delik ortaya çıkarabilir.

11. Yahudiliğe göre dünyanın sonu bir afetle gelecek!

Haham Musa İsrail, 1894'te İbranilerin Elul ayında bir güneş tutulması olduğunda, bunun sonun başlangıcına işaret edeceğini söylemişti. 

 Yayınladığı çalışmalarda şöyle diyor, “Diğer uluslar için de kötü bir işaret, Doğu krallarına büyük zarar vermek ve hayvanlara büyük fırtınalar ve ölüm getirmek”.

10. Kutuplar tersine dönerse?

Yaklaşık 780.000 yıl önce, Dünya'nın kutupları tersine döndü ve bilim insanları dünyanın aynı şeyi tekrar yapmak için hazırlandığını tahmin ediyor. 

Dünyanın kutuplarının tersine çevrilmesi, sistemlerimizin çalışmasına yardımcı olan elektrik şebekemiz ve uydularımız üzerinde ciddi yıkıcı etkiler yaratabilir.

9. Nüfus artışı dünyayı yok edebilir!

Dünya sadece belli bir sayıda insana ev sahipliği yapabilir, bu da özellikle artan enerji tüketimi ile doğrudan orantılıdır. 

Stephen Hawking dahil olmak üzere bilim insanları, şu anki nüfus büyümesine göre, Dünya'nın 600 yıl sonra yaşanmaz olduğunu tahmin etmişlerdir.

8. Kara delik teorisi uzun zamandır bilim insanlarının kafasını kurcalıyor.

Bilim insanları, devasa gezici kara deliklerin Dünya'ya doğru yönelmiş olabileceğini ve bizi yutacağını tahmin etmişlerdir. 

Daha da korkunç olan, bunu yıllardır biliyoruz ve maalesef konu hakkında hiçbir şey yapamayacağız. Şimdiye kadar, bilim insanları bu kara deliklerin 60'ını bulabildiler.

7. Uzaylılar dünyayı ele geçirmeye kalkabilir.

Bazı uzmanlar, uzaylılarla iletişim kurmamıza sadece birkaç yıl kaldığını tahmin ediyorlar. 

Ancak, eğer doğruysa, Stephen Hawking'e göre, bu neşeli, arkadaş canlısı bir karşılaşma olmayacak. 

Yerli Amerikalılar'ın Columbus'la karşılaştığı anla bu anı karşılaştıran Hawking, muhtemelen teknolojik olarak ilerlemiş olan bu yeni medeniyetin bizi öldürebilecek hastalıklar taşıdığını da eklemişti.

6. İncil'e göre kıyamet!

Mukaddes Kitap'ta tarihte bilinen en dehşet verici kıyamet öngörüleri vardır. Dünya sona erdiğinde savaşlar, açlık, depremler, sıkıntı ve ıstıraplarla dolu olacağını tahmin eder. 

Bir Deccal tarafından yönetilen 10 krallık yükselecek ve orduları İsrail'e doğru yürüyecek. Birçoğu bunun ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmeye çalışsa da başarısız oldu. Şu anki komplo teorisyenleri, bu kıyamet gününün 2025'te olacağına inanıyor.

5. Hacker'lar artık çok daha korkunç bir hal aldı.

Dünyamız her zamankinden daha fazla korunuyor olsa da, güvenlik sorunu bizim için ciddi bir felaket doğurabilir. 

Teknik uzmanlar, bilgisayar korsanlarının daha sofistike hale geldiklerini ve elektrik şebekelerini, nükleer santralleri ve su arıtma tesislerini hedef alabileceklerini ve onları uygarlığa dönüştürerek bu uygarlığı da anarşiye sürükleyebileceklerini tahmin ediyor. Tabii ki, eğer sistemler çok istikrarsızlaşırsa, dünya çapında bir dalga etkisi ile büyük yıkımlar olur.

4. Matematiğe dayanan bir son...

Jeofizikçi Profesör Daniel Rothman, dünyanın olası sonunu tahmin etmesine yardımcı olacak matematiksel bir formül geliştirdi. 

Okyanusların çok fazla karbon kaldıramayacağına karar veren bilim insanı, 2100'de bu kitlesel yok oluşun kaçınılmaz olduğunu öne sürdü.

3. Hopi Kabilesi'nin tahminleri sanki dünyanın gidişatını gerçekten bilir gibi...

Kızılderili Hopi kabilesi, dünyanın sonunda demir yılanları, taş nehirleri ve dev bir örümcek ağıyla kaplanacak. 

Bunun üzerine dünyaya mavi bir yıldız çarpacak.

2. Gezegenin merkezi soğuyacak ve atmosferi yaşanmaz hale getirecek!

Bazı bilim insanları, Dünya'nın çok sıcak ve erimiş çekirdeğinin önemli ölçüde soğumaya başladığını ve bunun da atmosferin bozulmasına ve yaşanması imkansız bir gezegenin oluşmasına sebep olacağını tahmin ediyor.

Aynı şeyin milyarlarca yıl önce Mars'ın başına geldiğine inanıyorlar.

1. Gezegenimiz ve bir başka büyük gezegen arasında yaşanacak dev bir çarpışma.

Bilim insanlarına göre Güneş sistemimize giren sahte bir gezegen direkt olarak Dünya'ya gelip çarpabilir. 

Bunun olmasına olan inancın sebebi ise, milyarlarca yıl önce böyle bir çarpışmanın Dünya'da yaşandığına ve Ay'ın oluşmasına sebep olduğuna inanılmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
betlsan8

Bence bahsedilen çoğu kıyamet senaryosu yada tüm kıyamet senaryoları gerçek olacak ama sırayla. Tıpkı zamanında sırasıyla gerçekleşen buzul çağı, dünyanın sular altında kalması, gök taşı yağmuru, böcek istilaları gibi. Bunlar uç örnekler onların yarısı olan minik kıyametler de var 1. Dünya Savaşı, veba salgını gibi gibi. İnsanlar var oldukça tüm kıyametler de var olacak. Hamam böceği gibiyiz eminim bundan 1000 yıl sonra dünya yok olsa biz insanlık uzaya kaçar başka gezegenleri istila eden uzaylı konumuna geliriz. Cennet ve cehennem de içinde yaşayacağımız bir yer değilmi ve biz insanız Allah affetsin Havva ile adem hz gibi cennetten yine kovulma ihtimalini bile düşünüyor insan e malum insan bu nerede ne yapacağı belli olmaz dua edelim de cennet de yasak olmasın yada beynimiz yıkanmış olsun. Ne diyorum ben yaa yeminle beynim yandı

_kprnibrhim

-1 24 maddenin HEPSİ

Gizli Kullanıcı

Fazlasıyla şişen her balonun sonu patlamaktır. İşte dünyaya da olacak olan bu. Hatta bence bütün evren fazla şişen bi balon misali bigün patlayacak ve büzüşecek.

Gizli Kullanıcı

Ayrıca şu robotların dünyayı ele geçirme saçmalığında ben bi amaç göremiyorum. Yapay zekanın insanlığı yok etmesinin bi amacı olması gerekir. Bi makina neden insanlığı yok eder, dünyanın kaynakları kendine kalsın diye mi? Bütün serveti ve yiyeceği almak için mi? Hayır insanlığın sonunu getirse getirse biyolojik bi canlı getirebilir. Doğayla daha uyumlu, insan denen virüsü ortadan kaldırması gerektiğinin bilincinde olan ve bütün kaynakları kendisi için isteyen biyolojik bi tür. Muhtemelen insandan daha güçlü ve zeki olacaktır.

hipergrafi

Robotun insanlığı yok etmesinin sebebi ne için programlandıysa o olabilir. Mesela atıyorum doğayı koruyacak projelere yeni fikirler üretip uygulayarak yardım etmesi amacıyla yapılmış bir yapay zeka kendini geliştirdikçe doğayı ve insanlığı korumak adına yapılacak en doğru şeyin daha az insan olduğuna karar verip insanın ahlaki değerleri nedeniyle yapamadığı şeyi yapıp bir kaç milyar insanı ortadan kaldıracak girişimlerde bulunmaya başlayabilir.

cent

Bu beşeri, kainatı var eden korur bizi. Uzaylıyı da o yaratdı, kara delikleri de. Eninde sonunda zaten her canlı ölümü tadacak. çok da kafaya takmayalım.

feyk

su zihniyet bir yandan guzel, kontrol edemiyecegin tehditlere kafayi takmiyorsun, stressiz daha rahat yasiyorsun. ote yandan kuresel isinma gibi kendi elinle yarattigin tehditler gostere gostere gelirken yuce bir varligin tum sorunlarini cozup seni koruyacagina inanarak hic bir sey yapmadan seyrediyorsun.

cent

Bir şey yapmadığımı iddia ediyorsun. Dostum çalışdığım yerde küçük bir kağıt parçasını bile çöpe atmıyorum. çalışdığım odadaki her kesi de bilinçlendirdim. poşetlere dolduruluyor ve yeniden imal için gönderiliyor. bir kağıt hamurundan 3 kere geri döndürülerek yeniden kağıt alındığını ve bu sayede su ve elektrike kanaat edildiyini okudum diye yapıyorum bunları. Oturub burda saysam reklam olur ve benim için ayıp olur. Sağ el sol el misali. Yaptıklarım büyükmü büyük bişey diyil ama serçe orman yanqınına ne kadar su taşıya biliyorsa benimki de o misal.

feyk

sahsa yonelik bir elestiride bulunmadim. siz dikkat ediyor olabilirsiniz. ben dusunceyi elestiriyorum. nitekim dunyanin cok az yerinde muhafazakar tabanli siyasetin, yayinlarin bu konulara egildigini, one cikardigini gorursunuz. en uc ornegi donald trump dir.

Gizli Kullanıcı

Yormayın böyle şeylere kafanızı öyle bir şey olmayacak ha olur kitlesel zarar verir ama sonun nasıl olacağı için çok merak eden açsın okusun açık açık anlatılmış inananlar için geçerli tabi inanmayana verin teorileri uğraşsın dursun.

Görüş Bildir