Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Restoran Açmak İsteyenleri Buraya Alalım! Adım Adım Menü Nasıl Fiyatlandırılır?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Şimdilerde çevremizde çok fazla restoran, kafe, büfe açılıyor.

Ancak bir çoğu yanlış maliyet hesaplamalarından dolayı kısa sürede kapanıyor.

Gelin topladığımız bilgiler ile menü nasıl fiyatlandırılır, öğrenelim.

Öncelikle yeni kararın için seni tebrik ederiz!

Umarız aklındaki her ne ise, sana bereket ve mutluluk getirir.

Bu kadar eğlence yeter, ciddi ciddi şimdi biraz işe koyulalım.

Kendi mekanında menü maliyetlerini çıkarman için gereken şeyler nelerdir görelim.

Bir restoran açmayı düşünüyorsanız, yemek maliyetiniz %25-30 oranında olmalıdır.

Ve genelinde de bunu takip etmelidir.

Bu aşamada yemek maliyetiniz sadece gıda olmayacaktır.

Restoran işletmeciliğinde malzemenin alınıp, hazırlanması ve masaya götürülmesi göründüğü kadar basit değildir. Bu aşamada sadece gıda maliyetleri hesaplanmaz. Yemeği hazırlayan personelin ücreti, yemeğin pişmesi için kullanılan, gaz, su, elektrik gibi giderler, yemek servisinde kullanılan tabak-çatal ve benzeri ekipmanların ücreti, varsa paketleme ve ambalaj maliyetleri ve son olarak yemeği taşıyan yada sunan personelin ücreti de vardır.

Tasarruf yapın, maliyetleri kısın ve inanmadığınız ürünleri satın DEMİYORUZ!

Sadece giderlerinizi dengelemeyi ve optimize etmeyi başarabilirsiniz diyoruz.

Maliyet hesabını yapamayan bir çok işletmeci yaşadığı ilk hayal kırıklığında paniğe kapılıp hizmet ve ürün kalitesinden ödün veriyor. Böyle bir dengesizlik müşteri memnuniyetini anında zedeliyor. Bu nedenle öncelikle gereksiz tüketimi ve zayiatı önlemelisiniz.

Şimdi gelelim bir tabak yemeğin hesaplanmasına...

Maliyet hesabı çıkartabilmek için öncelikle mönüye koymak istediğiniz yemek belirlenmeli, içine koymak istediğiniz ürünlerin alış fiyatları ve gramajlar hesaplanmalıdır. En son olarak ise rakip analizi yapıldıktan sonra kârınız eklenmelidir.

Bir adet örnekle devam edelim.

Diyelim ki menünüze "Karidesli Makarna" koyacaksınız. İlk yapmanız gereken şey şefiniz ile görüşüp bu reçetenin içindeki ürünleri ve gramajlarını öğrenmek.

Bakalım Karidesli Makarnanın içinde neler var?

Şeften; 200 gr Büyük Karides, 150 gr makarna, 150 gr taze fesleğen, 200 ml krema, 10 gr tereyağı, 30 gr soğan ve ve sunum için de 15 gr maydanoz ve 5 gr zeytinyağı kullanılacağı bilgisini aldınız.

Bu hesaba göre...

Satın alma sorumlusu ile görüşüp yukarıdaki ürünlerin birim alış fiyatlarını öğrenmesini ve kullanılacak grama göre fiyat çıkartmasını istemeli ya da daha da garantisi kendiniz yapmalısınız.

Böylece Karidesli Makarnanın maliyetinin size 10 TL ‘ye geldiğini farzedelim. Şöyle bir formül uygulamanız gerekmektedir:

Ürününüzün Maliyeti / 0.30 = Menü Satış Rakamı 

10/0.30= 33TL 

Bu hesap sizin asgari satış rakamınızdır, daha altına satarsanız zarar edebilirsiniz.

Eğer hesaplamanızı bir de şu şekilde tutarsanız:

10/0.25= 40TL

Gördüğünüz gibi yukarıdaki maliyet oranı ne kadar küçük olursa kar marjınız da o ölçüde artar. İlk yıl için maliyeti %30 altına düşürmeniz zor olsa da 2.yılını dolduran işletmeler bu oranın altını rahatlıkla yakalayabilir.

Eğer maliyet (cost) %30'un üzerine çıkıyorsa şayet...

Hemen satın alma fiyatlarınızı kontrol etmeli, reçetelerin doğruluğundan emin olmalı ya da fatura girişlerinizi mercek altına almalısınız!

Şimdi ise artık top sizde!

Birgün gelir bizi de restoranınıza davet ederseniz seviniriz :)

Onedio Yemek içeriklerini Facebook'ta takip etmeyi unutmayın!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pineola

31 Ekimde restorantımızı açtık, çok iyi oldu bak bu bilgi :D

erlik

Olmaz olsun maliyet hesaplaması. Ömrümü yedi lan bu ders. Bir aylık menü hazırlayıp reçeteler ile birlikte maliyet vs hazırlamıştım. Sonuç : Amk şimdi nakliye hesaplıyoruz. Milletin parasının derdi hep bende. Bu arada porsiyonu 150 tl olan etin kilosunun 200 olması gerektiğini artık çözdünüz sanırım ;)

whypush

1.5 liraya tavuk döner yiyroum ben, tavuk mu acaba ?

Gizli Kullanıcı

ben asla yemem ( yani döner) ama merak etmedim değil.

cr7muslera

buyuk ihtimal martı ya da kargadır.1.5 Tl ye döner mi olur:)

haydar-varyemez

bu hesaba göre evde yaptıgım tostu dışarda yesen 15 lira vercem. yuhh anasını. memuriyete devam bye

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

FacebookMakarnakremaonediotereyağı
Görüş Bildir