Görüş Bildir
Haberler
Piyasalar Ne Bekliyor: 2022'de Hangi Korkular Ön Planda?

Piyasalar Ne Bekliyor: 2022'de Hangi Korkular Ön Planda?

2021 piyasalarda zor geçerken, pandemi etkisi sürüyor.

Yurt içinde özellikle yılın ikinci yarısında borsa, dolar, altın ve enflasyonda oynaklık arttı. İş dünyası da yılı zorluklarla kapatıyor.

Küresel ekonomilerde de yıl boyunca konuşulan enflasyona yıl bitmeden Omicron eklenince yeni kapanmalar ekonomileri pandemi sarmalından çıkaramadı.

Dünya yeni yıla hazırlanırken, piyasaları 2022'de bekleyen kabuslar neler?

İçeriğin Devamı Aşağıda

En büyük endişe: Enflasyon

En büyük endişe: Enflasyon

Markets Live Global'in yaklaşık 700 katılımcıyla yaptığı ankete göre 2022 yılı için piyasadaki en büyük riskler enflasyon, koronavirüs ve jeopolitik gerilimler.

Katılımcıların yüzde 30'dan fazlası '2022'de en büyük endişelerinin ne olduğu' sorusuna 'enflasyon' yanıtını verdi. Katılımcılar, yüksek enflasyona bağlı olarak merkez bankalarının eğrinin geride kalması veya hızlı sıkılaşmanın risk yarattığını söyledi.

Katılımcıların yüzde 25'in üzerindeki koronavirüsten, yaklaşık yarısı yeni varyanttan endişeli olduğunu belirtti. Katılımcılar hükümetlerin yeni kısıtlamaları veya merkez bankalarının politika düzenlemelerinden endişeli.

Savaş riski ve Fed

Savaş riski ve Fed

Anket katılımcılarının yaklaşık yüzde 23'ü jeopolitik gerilimler, yüzde 16'sı savaş veya çatışma riskine dikkat çekti. Bu anlamda en büyük endişe kaynağının Çin-Tayvan, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim olduğu görüldü.

4. en büyük kuyruk riski ise Fed. Yüzde 13'lük kısım özellikle ABD Merkez Bankası'nın çok hızlı faiz artırmasını, yüzde 10'luk kısım da politika hatalarını kuyruk riski olarak görüyor. Yüzde 5'i, küresel Merkez Bankalarının eğrinin geride kalması veya enflasyona aşırı tepki vermesi gibi riskleri öne çıkardı.

Çin'in hem jeopolitik hem iç riskler barındırdığı, büyümenin yavaşlayacağı ve konut sektörünün etkileneceği belirtildi.

Katılımcıların öne çıkardığı diğer riskler arasında tedarik zinciri sıkıntıları ve stagflasyon da bulunuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın