Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Olağanüstü Derecede Yüksek IQ'ları ile Dünya Tarihinin Gördüğü En Büyük 21 Dâhi

Sanat-

Tarihin en zeki insanlarına dair bir liste yapmak pek de "zekice" bir fikir olmayabilir aslında fakat biz yine de yapalım dedik. O hâlde buyrun içeriğimize!

Not: Geçmiş dönemlerde yaşayan dehaların IQ'ları, bilim insanlarının yaptığı çalışmalara dayanmaktadır.  

21. Judit Polgar, (1976- ) IQ: 170

15 yaşında "büyük usta" olmayı başaran Macar satranç ustası Judit Polgar, tüm zamanların en büyük kadın satranç oyuncusu olarak kabul edilmektedir.

20. İskenderiyeli Hypatia (M.S. 370-415) IQ: 170-190

Yunan filozof, matematikçi ve astronomdur. İskenderiye Kütüphanesi'nde felsefe, matematik ve astronomi üzerine dersler vermiştir. 

Büyücülükle, dinsizlikle ve şeytan olmakla suçlanan Hypatia, Hristiyan fanatikler tarafından vahşice öldürüldü.

19. Kleopatra (M.Ö. 68-30) IQ:180

Kleopatra, neredeyse otuz yıl boyunca Mısır'ı yöneten son firavun oldu. Beş dilde akıcı biçimde konuşabiliyordu kendisi.

18. Srinivasa Ramanujan (1887-1920) IQ: 185

Hintli matematikçi Srinivasa Ramanujan, matematik alanında herhangi bir örgün eğitim almamasına rağmen, sayılar teorisi, sürekli kesirler ve sonsuz seriler gibi alanlarda büyük katkılarda bulundu.

17. Philip Emeagwali, (1954) IQ: 190

Nijeryalı mucit ve bilimci Philip Emeagwali, "tüm zamanların en büyük Afrika bilim insanı" olarak seçildi. Çalışmaları özellikle internet alanında büyük önem taşıyor.

16. Garry Kasparov, (1963- ) IQ: 190

1963 yılında Bakü'de Yahudi bir baba ve Ermeni bir anneden dünyaya gelen Rus (Sovyet) büyükusta Garry Kasparov henüz 22 yaşındayken dünya şampiyonluğunu kazandı ve yaklaşık yirmi yıl boyunca dünyanın bir numaralı oyuncusu oldu.

15. Voltaire (1694 – 1778) IQ: 190

Voltaire, Fransız Aydınlanma Dönemi'nin önde gelen isimlerinden biriydi. Bir filozof, tarihçi ve yazar olarak büyük bir şöhret elde etti.

14. Albert Einstein, (1879-1955) IQ: 160-190

Alman-Yahudi teorik fizikçi Albert Einstein, birçoklarına göre tüm zamanların en meşhur bilim insanıdır. Genel ve özel görelilik teorisini geliştiren Einstein, 1921 yılında Nobel Ödülü'nü almış ve kendi alanında bir devrim etkisi yaratmıştır.

13. Platon, (M.Ö. 427-347) IQ: 180-190

Platon, Batı felsefe geleneğini en çok etkileyen filozofların başında gelmektedir. Öyle ki, Alfred North Whitehead'e göre "Tüm Batı felsefesi Platon'a düşülen notlardan ibaret." demiştir. 

"Devlet"in yazarı, sadece felsefe açısından değil, bilim ve matematik tarihi açısından da son derece önemli bir figür oldu.

12. Aristoteles,(M.Ö. 384 - 322 BC) IQ: 180-190

Aristoteles, 20 yılı aşkın bir süre Platon'un "Akademisi"nin bir öğrencisi ve parçası oldu. Aristoteles fizik, biyoloji, metafizik, mantık, tiyatro, estetik ve diğer konularda eserler vererek Batı felsefesinin ve bilimin gelişimi üzerinde büyük bir etki bıraktı.

11. Marie Curie, (1867-1934) IQ:180-200

Polonyalı fizikçi ve kimyacı Marie Curie, Nobel Ödülü'nü kazanan ilk kadın olmasının yanı sıra iki farklı alanda (fizik ve kimya) Nobel Ödülü kazanan 4 bilim insanından biridir.

Marie Curie radyoaktivite teorisini geliştirmiş ve polonyum ile radyumu keşfetmiştir.

10. Galileo Galilei, (1564-1642) IQ:180-200

Galileo Galilei, matematik, astronomi, fizik ve felsefe alanlarında çok önemli katkılar yapan tüm zamanların en büyük bilimsel figürlerinden biridir. 

Dünya'nın, Güneş'in etrafında döndüğünü savunması dolayısıyla Engizisyon tarafından "kâfir" ilan edilmiştir.

9. Gottfried Wilhelm Leibniz, (1646-1716) IQ: 182-205

Matematik, felsefe, hukuk ve siyaset alanında eserler vermiş büyük Alman matematikçi ve düşünür Leibniz özellikle matematik ve felsefe tarihinde büyük bir öneme sahiptir. 

Leibniz Isaac Newton’dan bağımsız olarak Sonsuz Küçükler Hesabı’nı geliştirmiştir. Felsefede ise "Monad" kuramı ile bilinir.

8. Sir Isaac Newton, (1642-1726) IQ: 193

Tüm zamanların en ünlü ve etkili bilim adamlarından biri olan İngiliz fizikçi ve matematikçi Sir Isaac Newton'ın en bilinen çalışması yer çekimini keşfetmiş olmasıdır.  

Newton klasik mekaniğin temeli olan yapıtı "Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica" isimli yapıtı ile 300 yıldan fazla bir süre bilimsel düşünceyi etkilemiştir.

7. Nikola Tesla, (1856-1943) IQ: 195

Tüm zamanların en gizemli ve en talihsiz dehalarından biri olan Sırp asıllı mucit Nikola Tesla, sayısız buluşa imza atmıştır...

6. Leonardo da Vinci, (1452-1519) IQ: 200

Leonardo da Vinci, bilimden, mühendisliğe, resimden heykele farklı alanlarda bu kadar çok ve başarılı eserler veren yegâne insandır belki de. 

Rönesans'ın bu büyük dâhisinin "Mona Lisa" isimli yapıtı hiç kuşkusuz sanat tarihinin en ünlü eseridir.

5. William Shakespeare, (1564-1616) IQ: 210

William Shakespeare 400 yıldır tüm dünyada okunmaya devam edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden biridir. 

"Romeo ve Juliet", "Hamlet" ve "Macbeth" gibi sürekli okunan ve oynanan klasik oyunların yazarı olan Shakespeare ve eserleri hakkında binlerce kitap ve makale yazıldı; araştırmalar yapıldı.

4. Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) IQ: 213

Da Vinci çok yönlü bir zekâ da Alman romantizminin dev ismi Goethe. "Faust"un yazarı,  Batı edebiyatının en büyük yeteneklerinden biri olmasının yanı sıra özellikle optik ve botanik gibi alanlarda bilimsel çalışmalar da gerçekleştirdi.

Goethe 267 Yaşında! 11 Maddede Tarihin En Büyük Dâhisi Johann Wolfgang von Goethe - onedio.com
Goethe 267 Yaşında! 11 Maddede Tarihin En Büyük Dâhisi Johann Wolfgang von Goethe - onedio.com

3. Christopher Hirata, (1982- ) IQ: 225

Gerçek bir "harika çocuk" olan Christopher Hirata, henüz 13 yaşında Uluslararası Fizik Olimpiyatları'nda altın madalya kazandı. 14 yaşında Caltech'te (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü) okumaya başladı. 16 yaşında NASA'da çalışmaya başladı. Evet yanlış okumadınız: 16 yaşında!

22 yaşında doktora derecesini Princeton Üniversitesi'nden aldı. Şu anda Ohio Devlet Üniversitesi'nde astrofizikçi olarak çalışmaktadır.

2. Terence Tao (1975- ) IQ: 230

Çin asıllı Avustralyalı-Amerikalı Terence Tao da "harika çocuk" olanlardan. Matematik Olimpiyatları'nda 1986 yılında bronz, 1987 yılında gümüş, 1988 yılında ise altın madalya kazanarak bu alanda en genç yaşta (13) altın madalya kazanan kişi olmuştur. 

14 yaşında üniversite eğitimine başlayan Tao, 16 yaşında lisans ve yüksek lisans derecelerini, 20 yaşında ise doktora derecesini aldı. Tao şu anda UCLA'da (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles) Matematik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışıyor.

1. William James Sidis, (1898-1944), IQ: 250-300

William James Sidis de yine gerçek bir harika çocuktu. 11 yaşında Harvard Üniversitesi'ne girdi.  Aynı yıl Harvard'da ders vermeye başladı! Kendisinin 40 dil bildiği tahmin ediliyor. 

Dönemin profesörleri tarafından 20. yüzyılın en büyük matematikçisi olacağı düşünülüyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Kendisi tam anlamıyla bir "tutunamayan" oldu. 

Olağanüstü zekâsı ve hayat hikâyesine dair daha detaylı bilgi için kendisi hakkındaki içeriği okuyabilirsiniz.

Dünyanın En Zeki İnsanı “William James Sidis” in Hayatı - onedio.com
Dünyanın En Zeki İnsanı “William James Sidis” in Hayatı - onedio.com

Kaynaklar

1 2

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhat-engul

Tarihte birçok dahi var. Ancak sanırım bu yazıya sadece IQ düzeyleri bilinenler eklenmiş. Bence güzel bir liste. IQ düzeyi yüksek olan her insan tarihe geçmeyi başaramıyor. Albert Einstein, Galileo Galilei veya Nikola Tesla gibi adamlar, bilim adamı oldukları için önlerinde daha büyük bir oyun alanı bulmuşlar. Bilimle uğraşmayanlar için tarihe geçmek çok zor. Shakespeare gibi adamlar istisna... Bu arada listedeki en etkili isimlerden Isaac Newton'un hem hayat hikayesi, hem de buluşlarını içeren bir yazı okumak isteyenler için: makalesini tavsiye ederim.

sagan

Gözlerim; Mustafa Kemal Atatürk, Michael Faraday, Neil deGrasse Tyson, Stephen Hawking, Richard Dawkins, Michio Kaku, Öklid, Pisagor gibi isimleri aradı. Sidis dünyaya herhangi bir değer katmamışken bu insanları es geçmek çok ayıp. İşte bu yüzden en büyük dahi yada dahiler denmemeli. Biz ek olarak şu isimler bu isimler diyoruz ama bizim bile unuttuğumuz binlerce dahi vardır.

eastking

sheldon cooper nerde mk

yagiz-i.

Stephen Hawking nerede sayın editör?

fafatara

Kendimi 112 IQ ile gerizekalı hissetim.

culog

ben 103 üm ya sıkıntı yok :D

Görüş Bildir