O Kadar da Süper Değilmiş! Dolunayın Vücut ve Ruh Sağlığımız Üzerinde Beklenmeyen Etkileri

-

Ayın dünyamıza karşı aldığı konum itibariyle mükemmel görüldüğü bu günlerde aslında bu hareketlerin sağlığımıza da etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Ayın konumlarından dolunayın sağlığımıza olan etkilerini ele alıyoruz.

Regl olma olasılığınız yükselebilir.

Kadınların aylık döngüsü, erişkin bir kadında normal şartlar altında 28 günde bir gerçekleşir ki bu süre tıpkı 29 gün olan ay döngüsüne benzemektedir. Bu iki döngünün ilişkisi sadece benzer uzunlukta sürelere sahip olmaları değil. Bu ilişkiyi gerçekleyen bir akademik çalışmada, 16 yaşından 25 yaşına kadar ele alınmış 826 kadın üzerinde yapılan araştırmalar yapıldı. Tüm deneklerin %30'u dolunay zamanında adet gördüler. Dolunay evresi dışındaki diğer evrelerde net bir şekilde adet gören kadınların oranı ise %12,5 olarak ölçüldü. Yani ayın ortasındaki günlerde regl olma olasılığı, başında ya da sonunda olmaktan daha fazladır.

Doğumlarda ani ve hızlı bir artışa sebep olabilir.

Son zamanlardaki planlı doğurtma teknikleri ve insanların bu tekniklere olan ilgisi artması ile birlikte bu bilgi güvenilirlik açısından biraz risk taşıyabilir; ancak ayın etkisi net olarak algılanabiliyor. Uzmanlar bu durumu kanıtlamak için Japonya'nın Kyoto şehrinde bir hastanenin doğumhane bölümünde 1000 doğumu gözlemliyorlar. Ele alınan bulgularda doğumların daha çok dolunay evresinde gerçekleştiği bilgisi elde ediliyor.

Uyku düzeniniz bozulabilir.

Birkaç gündür uyku düzeniniz bozulduysa bu çok normal. Bir araştırmada denekler çevrelerinde saat ya da saatleri andıracak objelerden arındırılarak, üç tam gün ve yarım gün uyumaya bırakılıyor. Araştırmada deneklerin istedikleri gibi uyuyup, uyanmalarına izin veriliyor. Bilim adamlarına  katılımcıların uyku verilerini toplayarak bu verileri ayın döngüleri ile karşılaştırma imkanları sunuluyor. İlginçtir ki dolunay evresinde toplanan tüm veriler daha uzun uyku uyunduğunu gösteriyor.

Ameliyat sonuçlarını etkileyebilir.

Araştırmalar acilen açık kalp ameliyatına alınan hastaların, ameliyat anları dolunay evresine denk geliyorsa çok daha çabuk bir şekilde toparlanmayı başardıklarını gösteriyor. Aynı zamanda ameliyat başarı oranları da bu devrede yapılan ameliyatlar için oldukça yüksek.

Libidonuzda artış olabilir.

Vücudumuz ve hormonlarımız ayın farklı dönemlerinde farklı özellikler gösterir. Özellikle kadınlar libido farklılıklarının regl ve yumurtlama dönemlerinde farklı olduğunu gözlemler. İşte uzmanlara göre iki cinsiyette de libido artışı dolunaya denk geliyor.

Migren ve ağlama krizleri sıklaşabilir, huzursuz olabilirsiniz.

Ayın çekim gücünün tıpkı okyanuslar gibi, su oranı yüksek vücudumuzu da etkilediği düşüncesi bilim insanları tarafından yalanlanmış olsa da, bu dönemde tuhaf bir manyetik etkiyi savunan insanların sayısı oldukça fazla. Dolunayın sinir bozukluğuna, cinnetlere sebep olduğu düşüncesi antik çağlardan bugüne değişmedi.

Suç oranları, cinayetler ve intiharlarda artış görülebilir.

1993 yılının Ağustos ayındaki dolunay günlerinde, Almanya'daki adam öldürme, cinnet geçirme ve intihar olaylarında artışlar meydana geldi. Yapılan araştırmalara göre dolunay, yalnız Kuzey Avrupa ülkelerinde değil; yeryüzünün her yerinde insanlara tesir ediyor. Ay'ın bu günlerinde cinnetlerin arttığını belirten Fransız araştırmacı Rene Claude Guillot, işlenen cinayetleri araştırmış ve konuyla alakalı olarak "Dolunay Cinayetleri" adlı bir kitap yazdı. Ayrıca iki Hintli bilim adamı, 1980 ve 1984 yıllarındaki dolunaylar sırasında görülen suç oranının bariz şekilde arttığını bildirdi. Bu çalışmalar, ciddi bir tıp dergisi olan "British Medical Journal"da yayınlandı.

Acı eşiğiniz düşebilir.

Eskiden kadınlar dolunay döneminde ağda yaptırmazmış. Ağrıların arttığı, aşı eşiğinin düştüğünün düşünüldüğü bu dönemde epilasyon, dişçi ziyareti gibi durumların ertelenmesi gerektiğini düşünen çok kişi var. Kim bilir, dolunayın vücut tüylerini ve tırnakları uzattığı efsanesi belki de buna dayanıyordur.

Trafik kazası yapma ihtimaliniz yükselebilir.

Bunu beyindeki dolunay kaynaklı iletişim ve konsantrasyon bozukluğuna bağlayan uzmanlar; bu dönemde daha fazla trafik kazası kaydı olduğunu ortaya koydu. Ancak bazı uzmanlara göre sayı daha yüksek olsa da kazalar genellikle hafta sonuna denk gelen dolunay yüzünden değil; hafta sonu gezmesine giden insanların daha çok kaza yapması ile ilgili.

Kalp atışlarınız hızlanabilir, tansiyonunuz yükselebilir.

Dolunayın kalp atışlarını hızlandırdığı; bunun da vücut fonksiyonlarını olumsuz etkilediğini iddia eden uzmanlara göre kalp ve şeker hastaları bu dönemde kendilerini yormamaya özen göstermeli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgisen

süper ay gecesi kalp ritmim çok hızlandı fazlaca duygusal olmam gereken ben aksine hiç bişey umursamaz hale geldim. uyku düzenim yok evet doğa olayları ve ruhsal enerjilerle ilgilenenler daha iyi bilirler bu duyguları. sezgileri güçlü olan kişiler daha da güçlendi. kısaca ani tepkiler arttı

Gizli Kullanıcı

Hiç düşmeyen tansiyonum düştü. Evin içinde leyla gibi geziniyorum.

corpse-bride

ben dolunay yaklasırken agresıflesıyorum

ladyescobar

Her dolunayda regl oluyorum. Kurt adam gibi her dolunayda hormonlarım çıldırıo yaa

fafatara

Bende ters tepti sanırım , acayip enerjik uyandım :D

Görüş Bildir