Nostalji Kuşağı: Zamanında Ayağımıza Kadar Gelip Her Eve Girmiş Olan 12 Fantastik Hizmet

-
Abone ol

Dünya modernleştikçe eski değerlerimizi de yavaş yavaş kaybediyoruz. Zamanında bize sıradan gelen şeyler, şimdi artık birer nostalji unsuru. Bunlardan en önemlileri evimize, mahallemize kadar gelen ve her türlü ihtiyacımıza karşılık veren hizmetler. Siz de eğer nostalji seviyorsanız içeriğimize buyurabilirsiniz.

1. Konu komşuyu toplayıp evde deneme yemeği yaparak senete bağlayan çelik tencereciler.

Genellikle pilav pişirmek suretiyle yapılan bu denemeler, satıcıların ev hanımlarını senetle taksite bağlamasıyla son bulurdu. Bu sayede tencere seti sahibi olanlar kadar dolandırılanlar da mevcut.

2. Üşenmeyip ayağımıza kadar gelerek megafonla çığıran overlokçular

İnsanın ayağına kadar gelen hizmetlerden en fenomeni desek yalan olmaz. Demek ki o dönem kadınların en büyük problemlerinden biri de halı kenarlarının overloksuz olmasıymış.

3. Bakır kap kaçakların ilk günkü pırıl pırıl olmasını sağlayan kalaycılar

Bir dönem bakır malzemeler çok daha fazla kullanıldığı için yenilenmesi gerekiyordu. Şimdi de mutfaklarda bakır sahanlar, tencereler var ama kimse "Bi kalaycı olsa da şunları parlatsak" demiyor; direkt çöpe atıyor.

4. Çarşaftan çeyizlik pijamaya kadar bütün tekstil ürünlerini bulabileceğimiz bohçacılar

Hayatımıza AVM'ler girmesinden az daha önce vardı bu meslek. Çoğu kişi de bohçacı kadınlardan ihtiyacı olan tekstil ürünlerini büyük bir merakla inceler ve satın alırdı.

5. Çeşme sularımızın ne kadar kireçli olduğunu korkutucu deneylerle gözler önüne seren su arıtma cihazcıları

Özellikle 90'lı yılların sonlarında kapımızı çalan satıcılardır kendileri. "Yenge bi bardak su getirir misin çeşmeden" ricası ile yaptıkları deneyler, ev halkının şok olması için yeterliydi.

6. Eski pantolonu, ceketi vererek yerine hayat kurtaran leğen, kova aldığımız eskiciler.

Eskiciler de bitti artık. Eskiden ne güzel böyle bir olay vardı, hatta belki de geri dönüşümün ilk adımlarıydı bunlar. Üstelik kapımıza kadar geliyorlardı. Şimdi eski eşyanı satmak  için internete ilan veriyorsun. Nerden nereye...

7. Katalogdan ruj, parfüm seçtirip üstüne bir de tester dağıtan kozmetikçi teyzeler.

Bu teyzelerimiz zaten mutlaka bir tanıdık oluyordu. Nedense eve gelip bize kataloğu gösterdiğinde hepimiz büyülenmiş gibi mutlaka bir şeyler alıyorduk. Hele bir de tester verdiyse evde bir bayram havası...

8. Kurban bayramından önce apartmanın önüne tezgah kuran bıçak bileyiciler.

Özellikle kurban bayramı öncesinde neredeyse her mahalleye bir bıçak bileyici gelirdi. Belki de şiddetin bu kadar arttığı günümüzde bu meslek dalını görememek hayrımıza olmuştur.

9. Uzaydan geldiğine inanılan fil gibi çekiş gücüyle Rainbow elektrik süpürgesi pazarlamacıları

Bütün annelerin hayalini kurduğu en önemli ev eşyasıdır kendileri malum. Şu an fiyatı nasıl bilemiyorum ama ilk çıktığı dönem neredeyse bir servet değerindeydi. Bunun tanıtımı yapılırken evi temizlemeleri de resmen bonus.

10. Hiçbir besinin bozulmasına izin vermediği gerekçesiyle ikna yolunu kullanan Tupperwear hanımları

Çoğu ev kadının bütçesine destek olması amacıyla giriştiği bu pazarlama türü, zincir satış şekliyle gerçekleşiyordu. Hatta bundan bir sürü alıp çoluğunun, çocuğunun çeyizine koyanlar da hiç az değil.

11. En taze zerzevatı ayağımıza kadar getiren, gelmeyince pencereden yolları gözlenen sebze kamyonları.

Şu an hala daha bazı mahallelerde bu satış türünü görmek mümkün ama çoğu büyük şehirde gürültü yaptığı gerekçesiyle artık bu kamyonları göremiyoruz. Süpermarketlerde kazıklanmadan önce ne de güzel alıyorduk sebzeyi, meyveyi...

12. Kaynatınca iki parmak kaymak veren süte sahip, dünyanın her yerinde aynı kornası aynı olan sütçüler.

Eğer sizin mahalleye hala sütçü geliyorsa  çok şanslısınız. Çünkü çoğu sağlık ve hijyen gerekçesi ile artık süt satmıyor. Bu konu tartışılır ama sütün üstündeki o parmak kalınlığındaki kaymağın asla lezzeti tartışılmaz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karacambaz

valla geçen bizim sokaktan bildik ses olarak overlock makinası ayağınıza geldi diye çığırıyordu abla. yani bizim oralarda hala mevcut :D

handenurr

#9 12-13 yıl önce ihlas'tan bilmem kaç aylık taksitle almıştık... geçen yıl annemi arayıp sormuşlardı, "üründen memnun musunuz? bozulan, yıpranan parçası varsa değiştirelim" diye... makine taş gibi olduğu için sorun olmadığını, hatta fiyatı uygunsa benim çeyizime de almak istediğini söyledi annem. 1500 lira civarında olduğunu öğrendik... şimdiki fiyatı da üç aşağı beş yukarı o seviyededir. :)

Gizli Kullanıcı

yalnız kurban bayramında bileyciler hala var. bizim pazarda hala var yani bayramda.

sonfecimakarna

#8 deki görsel bizim evin aşağısı ya lslsllal çıldırıyorum öakallals

basakgenc

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi! Halı kilim yolluk paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çekilir, 5 dakikada yapılır, hemen teslim edilir!

Görüş Bildir