Neler Yaşandı? Erdoğan'a 'Diktatör' Diyen Bülent Tezcan'a Soruşturma Ardından Tazminat Davası

 > -

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında, Tekirdağ'da Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Erdoğan, kendisine "diktatör" diyen Tezcan'a ayrıca 50 bin liralık tazminat davası açtı.

Tezcan Tekirdağ'da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 'faşist diktatör' ifadelerini kullanmıştı 👇

Bülent Tezcan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat hakkında başlatılan soruşturmayı hatırlatarak "Ne demiş Süleymanpaşa Belediye Başkanımız, 'Faşist, diktatör' demiş. Kime demiş, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a demiş. İddia bu, şimdi Ekrem başkan bu lafı dedi demedi ben onu bilmem. Ama Tekirdağ meydanında ben söylüyorum Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür. Hem de onların anladığı dilden söylüyorum. Şeddelisidir diktatörün şeddelisidir hem de." ifadelerini kullandı.

Söz konusu görüntülerin ve konuşmanın sosyal medyada yayılmasının ardından AKP kanadından tepkiler yükseldi 👇

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter'dan 'yasal yollara başvurulacağını' duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Tezcan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Tezcan hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaretten' soruşturma başlattı.

Tüm bunların ardından Tezcan, yaşanılanlara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı: 'Faşist diktatör siyasi bir tanımlamadır'

Tezcan soruşturmaya ilişkin "Ellerinden geleni arkalarına koymasınlar, bizim korktuğumuz bir şey yok. Biz gerçeği, olanı söyledik. Siyasetçi ya demokrat olacak ya demokrasiye karşı olacak. Bu bir siyasi kavramdır, hakaret yoktur. 'Faşist diktatör' sözü siyasi bir tanımlamadır" dedi.

Söylediklerinin, siyasi literatürde bir hakaret olmadığı savunan Tezcan, "Sayın Erdoğan rahatsız oluyorsa... Cumhurbaşkanına hakaretten suç duyurusunda bulunmuşlar. İki tane gömlek var üzerinde, biri parti genel başkanlığı, birisi cumhurbaşkanlığı. Cumhurbaşkanlığı makamının korumasından yararlanmak istiyorsa, parti başkanlığı elbisesini çıkarsın. 'Parti başkanlığı elbisesini çıkarmıyorum.' diyorsa, cumhurbaşkanlığı makamının korumasından medet ummasın." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir