Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Son Dönem 18 Kore Filmi

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Güney Kore sineması son zamanlarda adından sıkça söz ettiriyor. Sizin için son dönem Kore sinemasına ait izlemeniz gereken 20 filmi seçtik. Sıralama beğeni sırasına göre yapılmamıştır.

1. Bin-Jip - Boş Ev

Tatile giden insanların evlerini kullanarak yaşayan ve karşılığını kendince bozulmuş ev aletlerini onararak ödeyen tuhaf bir adamın hikayesi... Senaristliğini ve yönetmenliğini Kim Ki-Duk'un yaptığı 2004 yapımı bir film.

2. Minyeoneun Goerowo - 200 Pounds Beauty (Şişman Sevgilim)

Yönetmenliğini Yong-hwa Kim'in yaptığı 2006 yapını, romantik komedi türünde bir film

3. Janghwa, Hongryeon - A Tale of Two Sisters (Karanlık Sırlar)

Annelerinin gizemli ölümünden sonra bilinmeyen bir hastalığa yakalanan iki kız kardeş hastaneye yatırılır. Tedavileri tamamlandıktan sonra eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz... Ve olaylar... 

Senaristliğini ve yönetmenliğini Ji-woon Kim'in yaptığı 2003 yapımı film.

4. Salinui chueok - Memories of Murder (Cinayet Günlüğü)

1986 yılında Güney Kore, askeri bir diktatörlük altındadır. Ülkede yasaklar ve baskılar tüm sıkılığı ile devam ederken bir gün, tecavüze uğrayarak vahşice bir cinayete kurban giden bir kadın bulunur. Hemen başlayan soruşturmanın başına, yerel polis dedektifi Park Doo-man getirilir. Fakat olayı çözmek için kullandığı yöntemler, her şeyi berbat etmekten başka bir işe yaramayacaktır. 

Yönetmenliğini Joon-ho Bong'un yaptığı 2003 yapımı film.

5. Yeopgijeogin geunyeo - Hırçın Sevgilim

Kyun-woo bir akşam evine dönerken metroda güzel bir kıza rastlar. Ne var ki kız kör kütük sarhoştur ve ayakta bile duramamaktadır. Kız trenin önüne düşmekten kurtaran Kyun-woo, bindikleri trende de kıza destek olmaya çalışır. 

Yönetmenliğini  Jae-young Kwak'ın yaptığı romantik komedi türündeki filmin yapım yılı 2001.

6. Oldeuboi - Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

Oh Dae-su, bir gün kendisini küçük karanlık bir hücrede bulur. Oraya kimler tarafından ve niye kapatıldığını bilmeyen adamın dünyayla bağlantısı sadece hücresindeki küçük televizyondur. Haberlerde karısının öldürüldüğünü duyunca olayla bağlantısı olduğu düşünüldüğü için kapatıldığını anlar. 15 yıl sonra, serbest bırakılan adam, ailesini öldüren kişileri bulmaya ve kendisini oraya kapatanlardan intikam almaya karar verir.

2003 yapımı filmin yönetmeni Chan-wook Park

7. Nae meorisokui jiwoogae - A Moment To Remember (Hatırlanacak Bir An)

Umutsuz bir aşkın peşine düşen ve sürekli yolları şaşıran bir kız, yine unutkanlık sonucu bir erkekle karşılaşır ve tesadüfler sonucu ona aşık olur. Biraz zorlamayla başlayıp, gerçek bir aşka dönüşen bu ilişki, zamanla gelişen umutsuz bir hastalığın kurbanı olacaktır. 

Yönetmenliğini  John H. Lee'nin yaptığı film 2004 yapımı.

8. Dalkomhan insaeng - A Bittersweet Life (Acı Tatlı Hayat)

Sun-Woo, Seul'un gökdelenleri arasında lüks bir otelde müdür olarak çalışmaktadır. İşindeki mükemmeliyetçiliği sayesinde patronu tarafından çok sevilmektedir. Çok sert bir patron olan Kang Başkanın ise herkesden sakladığı bir sevgilisi vardır. Kang Başkan Sun-Woo'yu sevgilisinin başka bir ilişkisi olup olmadığını öğrenmesi için tutar. 

2005 yapımı filmin yönetmeni  Ji-woon Kim

9. Saibogujiman kwenchana - I'm a Cyborg, But That's OK (Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil)

Bir akıl hastanesinin her biri kendine has özellikteki onlarca hastası arasında, kendisini cyborg zanneden genç bir kızla insanların ruhunu çalabildiğini iddia eden bir erkek hasta bulunmaktadır. Hayatın bildik gerçekliğinden kopmuş bu iki insanın sıradışı yakınlaşmaları, tamamen başka bir gerçeklik üzerine kurulmuş hastane ortamı tarafından da desteklenir.

2006 yapımı filmin yönetmeni  Chan-wook Park

10. Chugyeogja - The Chaser (Ölümcül Takip)

Eski polis, yeni kadın satıcısı Joong-Ho’nun, çalıştırdığı kadınlar borçlarını ödemeden ortadan kaybolmaktadır. Bir gece bir müşteriden gelen arama üzerine Mi-Jin’i yollar, ancak çok geçmeden müşterinin numarasının kaybolan kızların son arandığı numarayla aynı olduğunu fark eder.

Yönetmenliğini Hong-jin Na'nın yaptığı film 2008 yapımı.

11. Joheunnom nabbeunnom isanghannom - The Good, The Bad, The Weird (İyi, Kötü ve Tuhaf)

30′lu yıllarda Mançurya-Kore civarlarında bilinen üç tane tehlikeli adam vardır.Bu üç adamdan biri adaletin yanında,diğeri suçun ve paranın yanında,bir diğeri ise rüzgar hangi yönden eserse onun yanındadır. Japonya için çok önemli bir harita,trenle ilgili kişiye teslim edilmek üzere yola çıkar.Bu istihbaratı alan Koreliler haritayı ele geçirmek için bölgenin en iyi silahşörlerinden Won Park Do’yu tutar.

Ji-woon Kim'in yönettiği film 2008 yapımı.

12. Madeo - Mother (Anne)

Uzun zamandır dul olan bir anne tek oğluyla yalnız yaşamaktadır. Oğlan 28 yaşında, çekingen ve sessiz bir genç adamdır. Korkunç bir cinayet sonrasında, kadının yetersiz, aciz oğlu baş şüpheli görülür. Aleyhinde gerçek bir kanıt yoktur, ancak polis onunla ilgili yersiz kuşkuya kapılır. Dosyayı kapamak için sabırsızlanan polis, baştan savma soruşturmalarından memnun bir şekilde çocuğu tutuklar. 

2009 yapımı filmin yönetmeni Joon-ho Bong.

13. Hansel & Gretel

Umursamaz bir delikanlı olan Eun-soo, arabayla annesinin evine giderken yolda kaza yapar. Uyandığında, gizemli bir kızla tanışır, ve kızın, ormanın orta yerinde peri masalından çıkmış gibi duran evine götürülür. Orada Eun-soo, kız ve onun asla büyümeyen kardeşleriyle birlikte hapsedilir. Kısa bir süre sonra ise; o evi ziyaret eden veya o evde kalan yetişkinleri, gizemli ve hatta korkunç bir sonun beklediğini öğrenir. 

2007 yapımı filmi Pil-Sung Yim yönetmiş.

14. Ajeossi - The Man from Nowhere (Mazisi olmayan adam)

Tae-sik'in hayatının anlamı sadece küçük bir kız olan So-mi'dir. So-mi'nin annesi bir uyuştucu örgütündedir. Tae-sik bir yolunu bulunca hem Hyo-jeong'u hem de So-mi'yi bu örgütün elinden kaçırmak ister. Ama planlamadığı birşey vardır; oda bu örgütün liderleri olan iki kardeş Man-sik ve Jong-sik. İki kardeş eğer Tae-sik onların istediği şeyi yaparsa Hyo-jeong ve So-mi'yi serbest bırakacaklarını söyler. 

2010 yapımı filmin yönetmeni Jeong-beom Lee.

15. Deiji - Daisy (Papatya)

Film Su-Jin’in sevgilisi tarafından istasyonda ekilmesiyle başlıyor. Patronuyla uzaklara kaçma planları suya düşen Su-Jin’in bu davranışı ailesine ve en çok da kendisine zarar veriyor. Unutkan karakterimiz bir gün markette çantasını ve aldığı kolayı unuttuğunu farkedip markete geri döndüğünde, marketten çıkan bir müşterinin kendi kolasını yürüttüğünü görerek ilginç bir harekette bulunuyor. Sonradan hatasını fark etse de geç kalıyor. 

2006 yapımı dram türündeki filmi Wai-keung Lau yönetmiş.

16. Kimssi Pyoryugi - Castaway On The Moon (Kim’in Adası)

Kim adında bir adam kendini Han Nehri’nin karanlık, suskun sularına atar. Uyandığında üstü başı kumla kaplanmış, yerde yatmaktadır. O zaman, kendisini öldürmeyi başaramadığını ve nehirde bilinmeyen bir adaya sürüklendiğini anlar. Nehir kenarındaki binalardan birinin bir dairesinde yıllarca odasından dışarıya adımını atmamış bir genç kız vardır. Bir gün dürbünüyle bakmaktayken bir ada üzerinde tek başına yaşayan bir adam gözüne ilişir ve merak eder. 

Senaristliğini ve yönetmenliğini Lee Hae-jun'un yaptığı film 2009 yapımı.

17. Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom - Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar)

Film mevsimlerin isimlerinden oluşan 5 bölümden oluşur. Filmde mevsimler arasında 10-20 yıllık süreler geçirilerek çırak budist keşişin hayatı anlatılır. Filmde küçük keşişe verilen Budizm öğretisi üzerinden hayat dersleri verilirken, her bölümde çeşitli Budizm imge ve simgeleri kullanılır. Filmde çok az diyalaog vardır.

2003 yapımı, bir Kim Ki-duk filmidir.

18. Keulraesik - The Classic (Klasik)

Üniversitede okuyan bir genç kız olan Ji-hae ‘nin babası, O henüz küçük bir kızken ölmüş; annesi de, Ji-hae yeniden evlenmesini istese de bu fikre hiçbir zaman cazip bakmamış ve bir süre önce çalışmak için yurt dışına gitmiştir. Edebiyatı seven, duygusal bir kız olan Ji-hae, annesine olan özlemini onun geçmişine ait hatıraları tekrar gün yüzüne çıkararak gidermektedir…

Yönetmenliğini  jae-young kwak'ın yaptığı 2003 yapımı film.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tamer-titiz

Filmlerin konusu çok yetersiz anlatılmış.

pinar-ismail-bickici

umut hope bence olmalıydı ağlamak isteyenlere tavsiyem

eylul-gulistan-yagci

7 numaralı hücrenın olmadıgı bır lısteyı düşünemıyorum

hsndzcn08

zeynep-akin6

eğer gerçekten yaşanmış bi hikaye isterseniz do-ga-ni(silenced) çok ağlayacaksınz garanti

zeynep-inan5

senin yorumunu görüp izledim. o kadar pis insanlar varki gel beni öldür diyor.

Görüş Bildir