Mimarisi ile Kendine Hayran Bıraktıran Namaz Kılınacak En Güzel 10 Camii

13PAYLAŞIM

Muazzam işçilikle yapılmış camiler...

1. Ayasofya Camii - İstanbul

1500 yıllık tarihi boyunca kilise, camii, müze gibi farklı statülerde kullanılan Ayasofya, tüm dünyada değer gören bir yer olarak biliniyor. Sanat tarihi açısından da muazzam bir eser olan Ayasofya, 1934 yılından günümüze kadar müze olarak kullanıldı. UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan Ayasofya, Bakanlar Kurulu Kararının iptal edilmesi ile Temmuz 2020 itibariyle camii olarak kullanılıyor.

2. İskenderun Sahil Camii - Hatay

Minarelerinin deniz fenerine benzetilmesi ile bilinen İskenderun Sahil Camii ya da diğer adıyla Nihal Atakaş Camii, bir örneği yalnızca Budapeşte'de bulunan bir mimariye sahip! İskenderun'un simgesi olması için inşası yapılan caminin görüntüsü son derece etkileyici...

3. Çiğli Egekent Camii - İzmir

İzmir'in Çiğli ilçesinde yer alan Egekent Camii, değişik kubbeleri ile dikkat çekiyor. Görenlerin bir daha dönüp bakmasına neden olan bu görüntü, bazılarına Hindistan'daki Tac Mahal'i anımsatıyor.

4. Sadık Yay Camii - Mardin

Mardin'in Tac Mahal'i olarak bilinen Sadık Yay Camii, Artuklu ve Hint mimarisinin mükemmel birleşiminden meydana geliyor. Mardin, Yenişehir semtinde inşa edilen Sadık Yay Camii, tam 3 bin kişi kapasiteli! Caminin dışı için Artuk motifleri kullanılırken, kubbesi için Tac Mahal örnek alınmış.

5. Ulu Camii - Diyarbakır

Anadolu'nun en eski camisi olan Ulu Camii, Diyarbakır Kalesi'nin surları üzerinde ve Harput Kapısı ile Mardin Kapısı'nın birleşiminde kalıyor. 639 yılında Araplar tarafından kiliseden camiye çevrilen Ulu Camii, daha sonra onarım görmüş ve günümüze kadar taşınmış.

6. Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii - Ankara

Türkiye'nin ilk teknolojik camisi olma unvanını taşıyan Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii, Bilkent'te yer alıyor. İçerisinde resim sergisi, konser ve seminerler yapılan camii, aynı zamanda sinagog ve kilise olarak da kullanılabiliyor. Her dine hizmet eden bu camii, görünüşü ile de tam not almış.

7. Hacı Mehmet Gebizli Camii - Antalya

Antalya, Muratpaşa mevkiisinde yer alan Hacı Mehmet Gebizli Camii, mimarisi farklı olan bir diğer camiler arasında! Mütevazi ve modern bir görüntü çizen caminin tasarımını Özcan Kırmızıoğlu üstlenmiş.

8. Safranbolu Dizdar Camii - Karabük

Altın sarısı kubbesi ile safranı temsil eden Safranbolu Dizdar Camii, farklı ve modern mimarisi ile göze çarpıyor. 400 kişilik kapasiteye sahip olan camii, içerisinde Safranbolu ahşap işçiliğinden örnekler barındırıyor.

9. Akçakoca Merkez Camii - Düzce

Selçuklu Kıl Çadırlarından esinlenilerek yapılmış bir çatı örtüsüne sahip olan Akçakoca Merkez Camii, tek kubbe sistemiyle yapılan camilerin aksine daha çağdaş bir mimariden ilerlemiş.Caminin içi ise vitray camlarla süslenmiş.

10. Aziziye Camii - Konya

17. yüzyıl Osmanlı Dönemi'ne ait olan camii, daha sonra yanmış ve 1867 yılında tekrardan inşa ettirilmiş. Osmanlı'nın son dönem eserlerinden olan Aziziye Camii, tek kubbeli, çift minareli ve üç küçük kubbeli bir yapıya sahip!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir; 👇

Mimar Sinan’ın Ölümsüz Aşkının Asırlara Meydan Okuyan Eşsiz Simgesi: Mihrimah Sultan Camii - onedio.com
Mimar Sinan’ın Ölümsüz Aşkının Asırlara Meydan Okuyan Eşsiz Simgesi: Mihrimah Sultan Camii - onedio.com
Türkiye'nin ve Dünyanın Dört Bir Yanından, Her Biri İslâm Mimarisinin Şaheseri Dünyanın En Güzel 60 Camii - onedio.com
Türkiye'nin ve Dünyanın Dört Bir Yanından, Her Biri İslâm Mimarisinin Şaheseri Dünyanın En Güzel 60 Camii - onedio.com
Dünyanın En Güzel ve En İyi Mimarisine Sahip 30 Camii - onedio.com
Dünyanın En Güzel ve En İyi Mimarisine Sahip 30 Camii - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gezgin_dodo

sultan ahmet cami süleymaniye cami ve selimiye camiler neden listede yok özellikle ayasofyanin listede olup samimiyetin olmaması çok üzücü çünkü samimiyetin kubbesi ayasofyaninkinden daha büyüktür ayasofya müzesinin kubbe sorunu vardır selimiye caminin tek kubbesi allahın birliği 99 cami allahın 99 ismini 4 vaaz kürsüsü 4 mezhebi 32 kapısı islamin 32 farzını işaret eder listede olmaması üzücü

Gizli Kullanıcı

bir yanlışı düzeltmeliyim anadoludaki en eski cami dıyarbakır daki ulucami değil hayat antakyadaki habibi neccardır 636 yılında ebu ubeyde bin cerrah zamanında yapılmış günümüze kadar sürdürülmüştür.

gizilgonultas

Sancaklar Cami var mimar Emre Arolat’ın.İsra suresinden yola çıkarak tasarlanmış. Böyle bir ibadethane tasavvuru olamaz..Gerçekten müthiş etkilendiğim bir yapı.Bakmak isterseniz linki bırakıyorum. Din gösterişi, şatafatı, ibadeti başkalarının gözüne sokmayı reddeder.Tam da bunu betimlemiş mimar. “”Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Asla yeri yaramazsın, boyca da dağlara eremezsin( İsra Suresi, 37. Ayet)”

kurunta

Benim bundan haberim yoktu, harikaymış gerçekten.

coldhearted

Estetik açıdan hoş ve bakılası fakat içi belirli zamanlarda dolduktan sonra albenisi, göz zevkine hitabı arşa çıksa ne fayda? Görüntü, dizayn, renkler tamam da her daim dolup taşan cemaate sahip değilse, milyonluk camii de bir, milyarlık camii de. Saygılar.

bunedio.net

çok güzel maşallah içerik cami olunca laf sallayan çok oluyor

Görüş Bildir