Mimar Sinan’ın Ölümsüz Aşkının Asırlara Meydan Okuyan Eşsiz Simgesi: Mihrimah Sultan Camii

108PAYLAŞIM

Gerçek midir bilinmez ama içten içe insan inanmak istiyor böyle aşklara...

Bu içerikte İslâm Ansiklopedisi ve İstanbul Tour Studio kaynak olarak kullanılmıştır.

İstanbul'un Üsküdar İlçesindeki Mihrimah Sultan Camii'nin inşası 1548'de tamamlanmıştır.

Osmanlı padişahı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından kızı Mihrimah Sultan için yaptırılır. Yapı, yetenekli baş mimar Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Diğer Osmanlı İmparatorluk camilerine benzer şekilde bu yapı da medrese, hamam, mezar ve caminin altına bir dizi dükkan eklenerek yapılmıştır.

Mimari açıdan Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan Camii emsallerine göre benzersiz bir yapıdır. Çünkü tüm cami 37 metre yüksekliğinde ve 20 metre çapında anıtsal bir kubbe ile kaplanarak taçlandırılmıştır. Ayrıca caminin dış yüzey alanı yüzlerce pencere ile dekore edilerek içi aşırı aydınlık hale getirilmiştir.

Bir diğer Mihrimah Sultan Camii ise Edirnekapı'da 1570'de tamamlanmıştır.

Mihrimah Sultan'ın ay parçası gibidir ve bir efsaneye göre Mimar Sinan onu sadece bir kez görmesine rağmen aşık olmuştur. Aşkını ifade etmek isteyen Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman'a haber vermeden Edirnekapı'da Mihrimah Sultan için ikinci camiyi inşa etmeye başlamıştır.

Mihrimah Sultan 17'sine basınca Hürrem Sultan tarafından koca adayları belirlenmiştir.

Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa'yken diğeri Başmimar Koca Sinan'dır. Mimar Sinan'ın 50 yaşında ve evli bir adam olduğu için Mihrimah, Hürrem Sultan'ın kararıyla Rüstem Paşa'yla evlendirilmiştir. Bir sultan olduğu için yüzünü göremese de Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'ı unutması mümkün olmaz.

Camileri, Farsça'da adı 'güneş ve ay' anlamına gelen Mihrimah Sultan'a olan aşkına ithaf etmiştir. 21 Mart'ta yani Mihrimah'ın Sultan'ın doğum gününde, güneş Mihrimah Sultan Edirnekapı Camii'nden aşağı inerken, Ay Üsküdar'da bulunan diğer Mihrimah Sultan Camii'nin ardından yükselmektedir.

'Sembolizm' ile ünlü Mimar Sinan, İstanbul'da inşa ettiği bu iki camiyi de sembolize etmiştir.

Mimar Sinan, derinden gelen saf bir aşkla tutulduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır. Ancak kendini işine vererek aşkına ait tüm güzel duyguları yapıtlarına yansıtmayı başarmıştır. Sanat tarihçilerine göre Mihrimah Sultan adına yapılan külliyelerde Mimar Sinan'ın iç dünyasından izler görülmektedir.

Edirnekapı'ndaki Mihrimah Sultan Camii, diğer Osmanlı imparatorluk camilerinden farklı olarak sadece bir minareye sahiptir.

steemitimages.com

Sade, gösterişsiz ve asil bir yapı olan bu camiler, iç kısımlarının aşırı ışık alıyor olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu durum, Sinan'ın Mihrimah'ın dışı kadar içinin de güzel olduğunu vurgulamak istemesiyle ilgilidir. 

Mihrimah'ın eşi Rüstem Paşa için yaptığı caminin, tüm ihtişamına rağmen iç kısmının karanlık olması da tesadüfi değildir. Rüstem Paşa'nın yolsuz ve karanlık hayatına gönderme yapmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kevser-cevik

size şurada düzinelerce tarih kitabı önerebilirim. romanla hayal gücüyle gerçek tarihi bilgiyi birbirine karıştırıyorsunuz. hadi kitap okumayı sevmiyorsanız da size bir kolaylık sağlayayım Emrah Safa Gürkan Harem yazın işin ehlinden dinleyin. Şimdi mimarlar kıymetli saygın olabilir. O zamanda yüksek statü sahibi değillerdi. Marangozlarla eşit gibilerdir. Harem’deki kimseyi hele de bir mimar asla göremez. aşık olamaz. ben size kaynak da gösterdim. siz bana gerçek bir tarihçinin resmi belgelerle bu aşk vardır dediğini ispat edebilir misiniz? edemezsiniz çünkü öyle bir şey yok.

ali-karaman5

Küçümsediğin adam Mimar Sinan. Eğer kanıt istiyosan aşkına yaptığı camilere temsil ettiği şeylere bak. Ayrıca bütün sultanlar babasının emrindeki devşirme kölelerle evlenmişlerdir. Hangi biri Fransız prensine, ingiliz kraliyetine gelin gitti? Bütün paşalar devşirme kölelikten geldiği halde böyle şeyler saçmalamanız tuhaf.

kevser-cevik

Allah aşkına okuduğunu anlamaktan bu kadar aciz misin? küçümseme gibi bir durum yok ortada. hiçbir kaynak okumayıp daha benim yazdığımı anlamayıp, işaret ettiğim bilgiyi izlemeyip bana cevap vermek de zerre akıl işi değil. senin devşirme köle dediğin hepsi devlet erkanı. kölelik diye bir durum yok. ailelerinden gönüllü olarak alınıyorlar eğitim veriliyor. amaç merkezi otoriteyi güçlendirmek. osmanlıya ortak olacak belirli bir halk topluluğunu arkasına alabilecek kimseyi hanedana sokmazlar. bir türkle halktan biri ile izdivaç nadirdir. halk da devlet de istemez. neyse size bu kadar yazmam çok bile. nasıl olsa yine anlamayacaksınız. sn son okuduğu kitap cin ali olan böyle uydurma bir aşka gözü kapalı sorgulamadan inanam, muhtemelen tarihi dizilerde öğrenen ve bildiğini sanan birine çok bile açıklama yaptım.

nevzat-ozturk2

Sadece hasetliğinden ve kıskançlığından yazmışsın bütün bunları... :))) Bir kadın ın en büyük düşmanı bir başka kadındır... Peki,,, bir an için diyelim ki sen haklısın... O zaman sen anlat bakalım Üsküdar daki Cami ile o zamanın en ücra köşelerinden biri olan Edirnekapı ya yaptırdığı caminin hikayesini... Bir de senden dinleyelim... :)

ordekkac

Eğer gerçekse güzel bir hikaye.

selot

mımar sınan maalesef kocalık bakımın aday bıle olmazdı. cunku kralların padişahların kızları, kız kardeslerı sıyası evlılık yapar. mevkısı olan bırısiyle evlenmesı gerekır. aslında bakarsınız mıhrımah cok onemlı bı kadındır. cunku kanunının tek kızıdır. bu yuzden rustemle bıle degıl zamanın artık o sırada osmanlı nereyle hangı problemı yasıyorsa veya yanına kımı muttefık ıstıyorsa oranın valısı bıseyı fln ıle evlenmesı lazımdı. ama maalsef hurrem ulkenın degıl kendı cıkarını dusunen bı sultan olması mıhrımah sultanın bıtlı rustemle evlenmesıne ve bu sayede padişah danısmanı olup bı ton rusvet entrıka hıkayesının osmanlı sıyasetıne gırmesıne neden olmustur.

kennedy

tayyibin atası rüstem diyosun

ordekkac

Yazdığını okumaya çalışırken büyük bir uğraş verdim. Hürrem Sultan’ın kendi çıkarlarını düşündüğünü yazmışsın. Kardeş katlinin serbest olduğu bir monarşi ile yönetim rejiminde Hürrem Sultan’ın çocuklarını koruması gerekiyordu. Tarih bilgim olduğunu iddia etmiyorum lakin Mihrimah Sultan’ı yönetimde eli kolu olabilecek biriyle evlendirdi.

selot

hangi kardeş öldürecekti hürremin cocuklarını coktan boğulup gitmiş mustafa mı, alkolık selımmı sakat mehmet mı ?? hürrem ztn daha kızını evlendırmeden o konunun önüne geçmişti. rüstem'e gelene kadar mıhrımahın evlenebılecegı cok daha kıdemlı adamlar vardı. yalnız hurrem kanunınun yanında ibrahım pasa( yada o sırada vezır kımse hatırlayamadım suan) olsun ıstemıyordu cunku ıbrahımı yonetemıyordu. rustem o zaman daha dusuk vazıfedeydı ama mıhramahla evlenırse mevkısı mecbur yukselıcektı ve hurren bu adamı yonetebılcektı. buda oldu zaten rustem vezır oldu. beraber rusvet ve entrıka ıle ortalıgı ıcıne ettıler. kanunıde öldukten sonra bu rusvet olaylarının arkası bırdahaa asla kesılemedı. ozetle rustem hurremın hayatı ve planları ıcın muhtesem bı adaydı ama ulkenın gelecegı ıcın cok kotuydu. hurrem dedıgın kadın ne kadar bı anne olsada aynı zamanda devlet ıslerınde etkılı bı sultandı. once ulkesını dusunmek onun vazıfesıydı. ama devsırme olması ve kındar olması bunu yapmasını engelledı.

ordekkac

Tarih bilginin 0 olduğuna inanıyorum. Kronolojik sıralamayı bile bilmezken gelip burada ahkam kesiyorsun. Üstüne üstlük dil bilginden dolayı yazdığın paragrafı okurken çok zorluk çekiyorum. Ayrıca Sakat Mehmet ne? Bu arada cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur ama Şehzade Mustafa 1553’te vefat etmişken, Mihrimah Sultan’la Rüstem Paşa 1539 da evlenmişlerdir. Lütfen bir şeyi bildiği iddia edip oraya buraya sallamadan önce en azından bi araştır.

selot

kronolojık sırayı karıstırmısım tamam. ama bu hurremın yaptıklarını mesru kılmaz. kadın o zamanlar kanunın yanında olan ve devlete dogru danısmanlık veren bu adamları sırf ısıne gelmedıgı ıcın katlettı. rustemde dogru bı koca degıldı. hıcbır zaman vezır olmaması gerekıyordu. benım yazdıklarımın ozetı bu. bu sefer umarım gramerıme ragmen anlarsın ne demek ıstedıgımı artık. senınde neyı savundugunu anlamadım. hurremın allah ıcın yasattıgı cocukları ulkeyi batırdı. olması gereken sehzade mustafanın basa gecmesıydı. hurremın yaptıgı hemen hemen hersey yanlıstı !!!

kennedy

seviye everestte, birbirlerine cahil diyolar 😃

ordekkac

Kardeşim sen daha Mehmet’le Cihangir’in farkını bilmiyorsun. Şehzade Mehmet’e sakat diyorsun. Mihrimah’ın evlenmesinin Mustafa’nın boğdurulmasınından önce olduğunu söylüyorsun. Tarihi ayaküstü mü öğrendin? 2 kişi arasında konuşurken kulak misafiri olmuşta oradan buradan duyduğunu birleştirip bana anlatmaya çalışıyor gibisin. Hürrem Sultan çocuklarımı korumak için mücadele vermiş. Doğru demiyorum ama o dönemde yaşasaydık biz de büyük ihtimalle evlatlarımızı korumak için çoğu şeyi yapardık. Ve Şehzade Mustafa hain olduğu için boğdurulmuştur. (Eğer yanlışım varsa daha iyi bilen biri düzeltsin lütfen.) II.Selim yerine Mustafa, Mehmet veya Bayezit çıksaydı ne olurdu ancak Allah bilir. Son olarak demek istediğim: Hürrem Sultan’ı suçlamanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Hataları var elbet ama çoğu kararı evlatlarını korumak ve geleceklerini kurtarmak için verdiğini düşünüyorum.

kevser-cevik

bir mimarın bir sultanı görmesi hele hele aşık olması mümkün mü yahu? kaç yıllık yalan. tarihte böyle bir şey yoktur.

kennedy

mimar sinan diyoruz. erciyes mimarlık bitiren bir arkadaş değil yani

selot

mımar sınanın mıhrımah sultana aşkı dogrudur gercektır. tarıhte yazmasını gectım herhangı bı mımarlık kıtabı al orda bıle yazar.

ladyagresif

Aslında var hatta sadece bu konu hakkında kitap bile yazılmış. Adı İki Cami Arasındaki Aşk. Orada bu aşk çok güzel bir şekilde anlatılmış.

kevser-cevik

o zamandaki mimarlık algısı ile şimdiki aynı değil. marangozlar nasıl hürmet görüyorsa o şekilde. kanuni piri reisi idam ettirmiş. buradan anla

kevser-cevik

bu bir kaynak olamaz. hangi kayıtlarda yazıyor? o sadece bir roman. hayal ürünü. harem dizilerdeki gibi herkesin girebileceği bir yer değil.

kennedy

ha o yüzden mimar sinandan daha çok adı duyulmuş marangozlar var

cun3yt

kanuni oglunu da idam ettirdi. bu mantikla sehzade marangozla ayni hürmeti mi gördü?

Görüş Bildir