Görüş Bildir
Haberler
Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali Vefat Etti! Aykut Edibali Kimdir, Kaç Yaşındaydı?

Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali Vefat Etti! Aykut Edibali Kimdir, Kaç Yaşındaydı?

Müge Kakşi
15.01.2022 - 00:18

Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali'den siyaset dünyasını üzen bir haber geldi. Ünlü siyasetçi Edibali'nin hayatını kaybettiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre 80 yaşında hayatını kaybeden Aykut Edibali için yarın kılınacak cenaze namazının ardından TBMM'de töre düzenlenecek. Peki Aykut Edibali kimdir? Aykut Edibali kaç yaşındaydı? Aykut Edibali nereli? İşte Aykut Edibali'ye dair detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Aykut Edibali Hayatını Kaybetti

Aykut Edibali Hayatını Kaybetti

Yeniden Milli Mücadele Hareketi lideri ve Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, Ankara'da 80 yaşında vefat etti.

Alınan bilgiye göre, Edibali için yarın Hacı Bayram Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınmasının ardından saat 15.00'te TBMM'de Devlet Töreni düzenlenecek.

Edibali'nin naaşı, 16 Ocak Pazar günü İstanbul'daki Marmara İlahiyat Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınacak namazdan sonra Üsküdar'daki Nakkaştepe Mezarlığı'na defnedilecek.

Aykut Edibali Kimdir? Aykut Edibali Kaç Yaşındaydı?

Aykut Edibali Kimdir? Aykut Edibali Kaç Yaşındaydı?

Aykut Edibali 13 Nisan 1942 tarihinde Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Yeniden Milli Mücadele isimli bir siyasi hareket başlattı. Bunun yanında Yeniden Milli Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek, Çağrı gibi dergilerde de yazılar yazdı. 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi kurdu ve genel başkanlık makamına getirildi.

1991'de üçlü ittifak olarak adlandırılan Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ile Islahatçı Demokrasi Partisi arasında yapılan koalisyonda önemli çalışmalarda bulundu. 19. dönemde Kayseri milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Öte yandan Islahatçı Demokrasi Partisi'nin ikinci olağan kongresinde Birlik Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi IDP‘ye katıldı. Daha sonra partinin yeni ismi Millet Partisi olarak belirlendi. Bunun yanında başkanlık görevine de Aykut Edibali seçildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın