Görüş Bildir
Haberler
TV
Metal Müzik Hakkında Bilinmesi Gereken 48 Şey

Metal Müzik Hakkında Bilinmesi Gereken 48 Şey

Mehmet DABAK
05.06.2014 - 22:47 Son Güncelleme: 06.06.2014 - 01:08

Rock Metal Hakkında Bunları Biliyormuydunuz ?

Rock Metal hakkında bu zamana kadar duyduğunuz ya da duymadığınız bilgileri toplayayım dedim

Kaynak: http://forum.mezun.com/archive/index....
İçeriğin Devamı Aşağıda

1.

1.

'Heavy Metal' kelimesi ilk olarak Steppenwolf'un 1968 tarihli 'Born To Be Wild' şarkısının sözlerinde kullanıldığını.Grubun kendi adını taşıyan ilk albümünde bulunan bu şarkı efsanevi 'Easy Rider' filminin soundtrack'inde yer alması sayesinde geniş kitlelere ulaştığını. Daha sonra müzik tarzının adı olduğunu

2.

2.

Ozzy Osbourne, 1981 yılında solo kariyerinin ilk albümü 'Blizzard of Ozz' için düzenlenen basın toplantısında canlı güvercinin kafasını dişleriyle koparttığını.Bunun üzerine plak firması CBS'in binasına girmesi yasakladığını

3.

3.

Kırk Hammettin Gitarındaki Ay Yıldızın Ouija Simgesi Olduğunu

4.

4.

Metallica'nın 1983 tarihli ilk albümünün ilk adı 'Metal Up Your Ass.Easter's Cancelled: The Body's Been Found' olduğunu.Ancak dağıtım firmalarının karşı çıkması üzerine albümün ilk adı 'Kill'Em All' olarak değiştirildiğini.

5.

5.

Heavy Metalin çıkış noktası İngiliz işçi sınıfıdır.Fabrika mesaileri bittiğinde eve gitmeden önce barlarda toplanan işçiler burada küçük yerel gruplar kurarak müzik yapmaya başlamışlardır.Çoğunluğun ağır sanayi işçisi olmasından dolayı çivili bileklik ve kemerler de bu kültürün ayrılmaz parçaları olmuştur.

6.

6.

Bilinen ilk Heavy Metal grunu çoğunluğu fabrika işçilerinden oluşan Black Sabbath'dır.Bazı kaynaklar Led Zeppelin'i ilk kabul etseler de, grubun soundunda bulundurduğu blues öğelerinden dolayı safkan Heavy Metal yaptıklarını söylemek yanlış olur.

7.

7.

Led Zeppelin'in 1971 tarihli 'Stairway To Heaven' şarkısı single olarak yayınlanmadan listelere girebilen tek şarkıdır.Ayrıca 9 dakikalık süresine rağmen Amerikan radyolarında tüm zamanların en çok çalınan şarkısıdır.

8.

8.

Led Zeppelin'in 22 milyonluk satışla tüm zamanların en çok satan 4. albümü kabuk edilen 'IV' albümünün kapağında grup ve albüm ismi de dahil olmak üzere hiçbir yazı bulunmaz

9.

9.

Heavy Metalcilerin saç uzatması, motosikletlere ilgi duyması, deri ceket giymesi kısmen Easy Rider filminin konu ettiği kuralsız yaşamın bir uzantısıdır.Metalcilerin hayat felsefesi ve dış görünüşünde Easy Rider filminin etkisi büyüktür..

10.

10.

Tüm zamanların en çok satan Hard Rock albümü Avusturalyalı grup AC/DC'ye aittir.Grubun yeni vokalisti Brian Johnson ile kaydettiği ilk albüm olan 1980 tarihli 'Back In Black' dünya çapında 50 milyon adet satılmıştır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11.

11.

8 Aralık 2004 tarihi metalciler için kara gün olarak kabul edilmekte.O tarihte eski Pantera üyesi Dimabag Darrell'in kardeşi baterist Vinnie Paul ile yer aldığı Damageplan grubu turne halinde Ohio Alrosa Villa Bar'da konser vermekteydi.Grup ilk şarkısına girdiğinde seyircilerin heyecanı en üst noktadaydı.Ancak az sonra yaşanacak olanlar müzik tarihinin şanlı sayfalarının arasında kanlı sayfalar olarak yer alacak derecede trajikti.Konsere seyirci olarak katılan 25 yaşındaki Nathan gale ilk şarkının yarısında sahneye fırladı ve gitarist Dimebag Darrell'e yaklaşarak sert tonda bir şeyler söyledi.herkez onu heyecanlı bir fan sanırken, o silahını çıkarığ Darrel'e 16 el ateş ederek öldürdü.Kaçışan insanlara da ateş açan Nathan Gale 3 kişiyi daha öldürdü ve polis tarafından da ancak vurulup öldürülerek durdurulabildi.Dimebaf ise en sevdiği grubun; Kiss'in tabutuna konularak gömüldü

12.

12.

Finlandiyalı grup Children Of Bodom'un isminin hikayesi bir hayli ilginç.4 Haziran 1960 yılında iki erkek (Seppo ve Nils), iki kız (Maili ve Anja) Bodom gölünün yanında kamp yapmaya giderler.Bir sabah 3 ölü bulunur.Nils ise sağ kalandır.Üç genç bıçaklanarak öldürülmüştür.Polis 70'i şüpheli olan 3000 kişiyi sorgular ama katil bulunamaz.2004 yılında polis Nils'i cinayetten tutuklar ancak iki ay sonra delil yetersizliğinden bırakmak zorunda kalır.Bu cinayetler Finlandiya tarihinin en karanlık olayı olarak anılır.Alexi Laiho, ölen çocukların aileleriyle komşu olan bir ailenin çocuğudur.Küçüklüğünden beri bu hikayeyi duyduğu için grup kurduğunda adını Children Of Bodom koyar.Alexi, hala katilin Nils olduğuna inanmaktadır.

13.

13.

Judas Priest vokalisti Rob Halford'un gruptan ayrılması, ardından gay olduğunu açıklaması ve büyük Judas Priest fanı Tim Owens'in gruba girmesi film yapımcılarına ilham verdi ve 2000 yılında 'Metal God' isimli filmin çekimlerine başlandı.Başrollerini Mark Wahlberg ve Jennifer Aniston'un paylaştığı filme karşı Judas Priest dava açacağını açıkladı ve bunun üzerine filmin adı 'Rockstar' olarka değiştirildi, senaryoda bazı oynamalar yapıldı.Filmde Judas Priest'i andıran hayali grubun adı Steel Dragon.Üyeleri de şu şekilde: vokalde Jeff Scott Soto (Yngwie Malmsteens's Rising Force) ve Mike Matijevic (Steelheart), gitarlarda Zakk Wylde (Osbourne, Black Label Society) ve Nick Cantonese (Black Label Society), bas gitarda Jeff Pilson (Dokken, Dio) ve davulda Jason Bonham.

14.

14.

Dünyanın en hızlı gitaristi İsveçli Yngwie J. Malmsteen olarak kabul edilir .Tüm notaları tam ve doğru basarak onun hızına çıkabilen yoktur.

15.

15.

Guiness Rekorlar kitabına 'Dünyanın En Gürültülü Grubu' olarak giren ilk isim Deep Purple'dır.Daha sonra bu rekor Motörhead tarafından egale edilmiş, en son olarak ise Manowar bu ünvanın sahibi olmuştur (Hannover, Almanya konserinde 129,5 desibel).

İçeriğin Devamı Aşağıda

16.

16.

Pentagram'ın İlk Grup Elemanlarından Olan Ümit Yılbar 1993 Yılında Güneydoğuda Askerliğini Yaparken Şehit Olmuştur. Fly Forever Adlı Parça Ümit Yılbar İçin Yazılmıştır..

17.

17.

Adını Venom'un 'Mayhem with Mercy' şarkısından alan Norveçli black metal grubu Mayhem'in vokalisti Dead 12 Nİsan 1991'de tüfekle intihar etti.Euronymous, Dead'in parçalanmış beyninin fotoğrafını çekti.Bu fotoğraf bootleg albüm 'Dawn of the Blackhearts'ın kapağında kullanıldı.

18.

18.

Slayer'in 1998 tarihli albümünün adı olan 'Diabolus In Musica' Latince müzikal bir terimdir.Ortaçağda 3 tondan oluşan aranın (tritone) şeytani bir tınıya sahip olduğu düşünülürdü ve buna 'Diabolus In Musica' denirdi.Tritone, barok müzik ve heavy metalde sık kullanılan bir kalıptır.

19.

19.

'Horned Hand' adıyla bilinen metalci selamı ilk kez Ronnie James Dio tarafından kullanılmıştır.İtalyanlar bu hareketi iyi şans getirmesi için yaparlar.Dio da İtalyan kökenlidir ve bu işareti büyükannesinden öğrenmiştir.

20.

20.

22 Aralık 1987'de Mötley Crüe basçısı Nikki Sixx 'bir süre için' öldü.Bir otel odasında Guns N'Roses'tan Slash ve Steven Adler ile takılan Sixx aynı gün içinde eroin, kekain, valium ve bir şişe Jack Daniels aldı, bir süre sonra komaya girdi ve kalbi durdu.Hemen ambulans çağrıldı ve ilk müdahele olarak Nikki Sixx'in kalbine hem elektro çok, hem de adrenalin dolu iğne yapıldı.2 dakika ölü kalan Sixx, şoklar ve iğne sonucunda dirildi ve kustu.Bu olaydan sonra tüm mötley Crüe elemanları ağır uyuşturucular kullanmayı bıraktılar

İçeriğin Devamı Aşağıda

21.

21.

Dio (Tanrı) logosunu ters çevirip bakarsanız Devil (Şeytan) yazdığını görürsünüz.

22.

22.

24 Eylül 1980 tarihinde Led Zeppelin davulcusu John Bonham aşırı alkolden tüm gece kustu ve sabaha karşı kusmuğunda boğularak öldü.4 Aralık 1980 tarihinde kalan Led Zeppelin üyeleri Jonh Bonham'sız Led Zeppelin olamayacağını deklare ederek grubun dağıldığını açıkladılar.Jimmy Page 3 yıl boyunca eline gitar almadı.Bonham öldüğünde 32 yaşındaydı.

23.

23.

Sonisphere İstanbulda 3 günde İnönü Stadı'nda 1100 fıçı bira tüketildi. Her fıçıdan 50 cl'lik 100 bardak çıkıyor ve tanesi 7 lira.. Toplamda 800 bin liralık bira tüketildi

24.

24.

Amerika'nın köklü thrash gruplarından Pantera'nın ilk albümü çoğunluk 1990 tarihli 'Cowboys From Hell' sanır.Oysa grubun bu albümlerden önce glam metal yaptığı dört albümlük bir geçmişi vardır.'Metal Magic' (1983), 'Projects In The Jungle' (1984), ve 'I Am The Nİght' (1985) vokalist Terry Glaze ile kaydedilen albümlerdir.1988 tarihli 'Power Metal' albümü ise vokalist olarak Phil Anselmo'nun gruba dahil olduğu albümdür ve grubun glam metal tarzındaki son albümü olur.Pantera bu dört albümü web sitesinde 'Panterrible' başlığı altında anmaktadır

25.

25.

Radyolar ve TV'ler Heavy Metale kapalı iken dinleyicilere ulaşmanın en iyi yolu farklı ve akılda kalıcı imajlar yaratmaktı.Iron Maiden'in albüm kapağı ve tişört tasarımları için Derek Riggs tarafından yaratılan maskotu Eddie, ilk iki Maiden albümünde normal boyutlardaydı.Ayrıca çiziminin ilk hali İngiltere'de yaşayan punk çılgınlığıyla alakalı olan kırmızı saçlıydı.Daha sonra bir ceset halini aldı ve 'Number Of The Beast' albümüyle bir dev halini aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

26.

26.

Black Sabbath kimliğimi en iyi yansıtan şarkılardan biri olan 'Paranoid' , grubun 1970 tarihli ilk albümünün en son yazılan şarkısıydı.Kısa bir şarkıya ihtiyaçları vardı ve stüdyo çalışmalarına ara verdikleri bir anda barda otururken 'Paranoid'in rifi Tony Iommi, sözleri ise basçı Geezer Butler tarafından yazıldı.Daha önce 'War Pigs' olması düşünülen albüm ismi de 'Paranoid' olarak değiştirildi.

27.

27.

Heavy Metal dünyasının en iyi konser albümlerinden biri Motörhead tarafından yapılmıştır.1981 yılında piyasaya çıkan 'No Sleep'Til Hammersmith' albümü 23 Mart 1981 tarihinde Leeds şehrindeki Quenns Hall'da kaydedilmiştir.

28.

28.

Bİlinen ilk thrash metal grubu Exodus'tur.Ancak Metallica ilk albümünü Exodus'tan daha önce yayınladığı için kayıtlara giren ilk thrash metal albümü Metallica olur.

29.

29.

Iron Maiden ilk albümünü yayınlamadan önce bir süre grupta davul çalan maskeli adam Thunderstick, 1979 yılında bir başka NWOBHM grubu olan Samson'a geçti.Thunstick Iron Maiden'de çalarken provalarda daha sonra 'Killers' albümünün açılışında yer alacak olan 'Ides Of March' şarkısı da çalınmaktaydı.Thunderstick bu şarkıyı kendi bestesiymiş gibi Samon'un lideri gitarist Paul Samson'a sundu ve Samson 'Head On' albümünde bu parçayı 'Thunderburst' adıyla yayınladı.O sıralar Samson grubunun vokalistliğini de daha sonra Iron Maiden'a geçecek olan Bruce Dickinson yapmaktaydı.Müzikseverler ismi ve bestecisi farklı aynı şarkıyı farklı grupların albümlerinde duyunca bir hayli şaşırdılar.

30.

30.

ABD hükümeti Mötley Crüe'ya gençleri uyuşturucudan uzak tutan demeçler vermekeri karşılığında NASA taradından yapılmış kendi ekseni etrafında dönen bir davul hediye etti.Bu davul ilk kez 'Girls, Girls, Girls' albümünün turnesinde kullanıldı

İçeriğin Devamı Aşağıda

31.

31.

'70'li yılların ortasında Led Zeppelin'le tura çıkan Rolling Stone muhabiri Cameron Crowe, bu turnede yaşadıklarının bir kısmını senaryosunu yazıp yönetmenlik yaptığı 'Almost Famous' filminde kullanıldı.

32.

32.

'80'ki yılların ortasında Almanya'dan enteresan bir grup çıktı: Mekong Delta.Başka gruplarda çaldıkları ve her birinin plak firmalarıyla bağlayıcı kontratları olduğu için isimlerini açıklayamayan, poz ve konser veremeyen bu grubun 1987'de 'Mekong Delta' albümü ile başlayan müzikal serüveni tam 10 yıl sürdü.1990 yılında 'Dances Of Death' albümü ile grup elemanlarının kimlikleri de açıklandı. O güne dek grupta çalan isimler arasında Peavey (Rage), Jörg Michael (Running Wild, Stratovarius, Grave Digger, Rage, Saxon), Peter Haas (Krokus, Poltergeist), Frank Fricke (living Death), Reiner Kelch (Living Death) ve Uli Kusch (Helloween, Masterplan, Gamma Ray, Holy Moses, Sinner) gibi tanınmış isimler vardı.

33.

33.

Amerikalı grup Warrant 1992 yılında 'Dog Eat Dog' albümünü çıkarttı.1 yıl sonra 'Dog Eat Dog' grubu gereksiz bir alınganlıkla 'Warrant' adında bir EP yayınlayarak Warrant'a cevap vermiş oldu.

34.Cannibal Corpse w/ Jim Carrey

35.

35.

Whitesnake'nin 1987 tarihli 'Whitesnake' albümünde çalan müzisyen kadrosu ile turneye çıkan müzisyen kadrosu farklıdır.Gitarist John Sykes, bas gitarist Neil Murray, baterist Aynsley Dunbay ve session gitarist Adrian Vandenberg'den oluşan albüm kadrosu turnede ve kliplerde gitarist Vivian Campbell, bas gitarist Rudy Sarzo, baterist Tommy Aldridge ve kalıcı gitarist Adrian Vandenberg şeklinde değişti.Grupte sabit kalan tek eleman Deep Purple vokalisti David Coverdale olmuştur.

İçeriğin Devamı Aşağıda

36.

36.

Slayer'in 1986 tarihli 'Reign In Blood' albümü tüm zamanların en iyi thrash albümü OLARAK KABUL EDİLİR.

37.

37.

'Death Metal' terimi ilk kez 1985 yılında Amerikalı grup Possesed'in 'Seven Churches' albümünde şarkı adı olarak kullanıldı.

38.

38.

'Black Metal' terimi ilk kez İngiliz grup Venom'un 1982 tarihli albümüne adını veren şarkının adı olarak kullanıldı.

39.

39.

Rock dünyasının en ayrıcalıklı gitaristlerinden Eddie Van Halen tapping tekniğinin mimarıdır.Gitarist her iki elini de gitarın klavyesi üzerinde kullanır.Bu teknik grubun 'eruption' şarkısında rahatlıkla fark edebilir.

40.

40.

Hysteria' albümünün prodüktörü Mutt Lange, 'Hysteria' albümü öncesinde etrafındakilere 'Michael Jackson 'thriller' albümünde 7 hit çıkartabiliyorsa, bir rock grubu da çıkartabilmeli' demişti.Gerçekten de 'Hysteria' iki yıl içinde listelerin ilk 10'una tam 7 hit yolladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

41.

41.

İngiliz grup Def Leppard 'Hysteria' albümünün kayıtlarına girmeden önce grubun bateristi Rick Allen trafik kazası geçirdi ve sol kolunu kaybetti.Grup yeni bir davulcu almak yerine Allen'in çalabileceği özel bir davul tasarladı.Rİck Allen'in tek kolla ve özel bir davulla çaldığı 1987 tarihli bu albüm grup tarihinin en çok satan albümü oldu.

42.

42.

80'li yılların başında başkan Ronald Reagan'ın karısı Nancy Reagan tarafından kurulan PMRC (Parents Music Resource Center) genöleri zararlı şarkı sözü, albüm kapağı ve benzeri şeylerden korumak için kuruldu.Bu örgütün çıkarttığı yasa yüzünden pek çok şarkının radyo ve TV'lerde çalınması yasaklandı.Frank Zappa da PMRC tarafından dava edilen isimlerden biriydi.Mahkemede 'Kötü yasa çıkaranlar, kötü şarkı sözü yazanlardan daha tehlikelidir' dedi.

43.

43.

W.A.S.P isminin açılımı çeşitli söylentilere neden olduysa da Blackie Lawless tarafından yapılan resmi açıklama 'We Are Sexual Perverts' şeklindedir.

44.

44.

Yönetmen Rob Reiner tarafından çekilen, 1984 yılında 'This is Spinal Tap' adıyla piyasya sürülen film, '80'li yıllarda hard rock ve heavy metal dünyasında yaşanan tüm klişelerle dalga geçen, Spinal Tap grubunu anlatan bir yapımdı.Filmi pazarlayanlar bunun bir belgesel olduğunu ve Spinal Tap adlı büyük bir grubu konu ettiğini söyleyerek böyle bir grubun varlığını herkesi inandırdılar.Oysa bu filmi başarıyla pazarlamak işçin yapılan bir oyundu.Malesef hala Spinal Tap'in gerçekte varolduğunu sananlar da var.

45.

45.

Metallica'nın ilk kadrosuyla yer alan gitaristi Dave Mustaine, Metallica'dan kovulunca Megadeth grubunu kurdu.Megadeth'in ilk kadrosuyla bir dönem Slayer gitaristi Kerry King de bulundu

İçeriğin Devamı Aşağıda

46.

46.

1982 yılında Quiet Riot ile 'Diary Of A Madman' turnesine çıkan Ozzy'e lowa konserinde yarasa fırlatıldı.Yarasayı plastik sanan Ozzy, yarasanın kafasını dişleriyle koparttı.Yarasanın gerçek olduğu anlaşılınca Ozzy kuduz tehlikesine karşın hastahaneye kaldırıldı.Onu ilk ziyaret eden de o zaman menajeri, sonra da karısı olan Sharon Arden oldu.

47.

47.

New York'lu grup Manowar, 1982 tarihli ilk albümü 'Battle Hymns'i Liberty Records etiketiyle çıkardı.Grup aynı yılın sonunda sonraki albümleri için Music For Nations'ın alt firması Megaforce ile anlaşma imzaladı.'Into The Glory Ride' albümü öncesi yapılan bu sözleşmeyi grup elemanları kendi kanlarıyla imzaladılar.

48.

48.

Efsanevi grup Judas Priest'in adı Bob Dylan'ın 'The Ballad of Frankie Lee & Judas Priest' şarkısından gelmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
245
75
33
22
10
6
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?