Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meslek Haline Gelen Dilencilik, Kazanılan Paralar ve Baş Başa Kaldığımız Kandırılmışlık Hissi: Dilencilere Para Vermeli miyiz?

1.1bPAYLAŞIM

Özgür Demirtaş'ın bu konudaki düşüncelerini ve Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamasını mutlaka okumalısınız...

Giderek artan işsizlik ve beraberinde gelen derin yoksullukla birlikte artık dilencilik bir meslek haline geldi.

Sokaklarda, caddelerde, meydanlarda, trafik ışıklarında, cami önlerinde, metroda, otobüste, kısacası her yerde her gün mutlaka dilenen insanlarla karşılaşıyoruz. Yüklü meblağdaki banka hesapları, gayrimenkulden otomobile kadar birçok malvarlığı bulunan dilencilerin sık sık haberlere yansıdığı üzere suçluluk ve pişmanlık hissetmediklerini biliyoruz. 

Örneklerde de göreceğiniz üzere bir yaşam tarzı bu...

Bursa'da altı çocuğuyla birlikte dilenen bir kadının üzerinden 18 bin 205 lira 35 kuruş çıkmıştı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığının sivil ekipleri bir ihbarı değerlendirerek Kültürpark içindeki Hatice E. isimli kadını takibe aldı.Dilendirilen altı çocuğun topladıkları paraları 41 yaşındaki Hatice E.’ye verdikleri belirlendikten sonra gözaltına alınan kadının üst aramasında 18 bin 205 lira 35 kuruş parası olduğu ortaya çıktı.

İstanbul'da hastane çevresinde dilencilik yapan 74 yaşındaki kadının banka hesabında 43 bin lira parası olduğu ortaya çıkarken, çok sayıdaki altın burma bilezikleri dikkat çekmişti.

Sultangazi'de dilenen yaşlı kadının ayrıca oğluna ait 3 katlı bir binanın olduğu ortaya çıktı.

Antalya'da dilenen 46 yaşındaki Hüryan Zeybek'in 2 dairesi ve 4 dükkanı olduğu anlaşılmıştı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı özellikle cuma namazı sonrasında giriş-çıkış kapılarında bekleyen dilencilere operasyon düzenledi. Kimlik kontrolü yapılan Hüryan Zeybek'in üzerine kayıtlı İzmir'de 2 daire ve 4 dükkan olduğunu öğrenildi.

Ankara'da yaşayan ve ana haber bültenlerine konu olan yaşlı kadının dilenmeye taksiyle gittiği ifade edilmişti.

Günde 500 lira topladığını söyleyen kadın Ramazan'da 700 liraya kadar kazanıyormuş, biz kendisinin yalancısıyız...

Bu örneklerle sık sık karşılaşıyoruz ancak bir gerçek var ki o da mültecilerin sayısıyla birlikte yükselişe geçen ve bir meslek haline dönüşen dilencilikle vatandaşların manevi duyguları sömürülüyor.

Şükür duygusuyla hareket eden ve birine yardım etmenin verdiği hazzı yaşamayı isteyen herkesin mutlaka para verdiği dilenciler merhamet, empati gibi toplumsallaşmış duyguları harekete geçiriyor elbette. Birine yardım etmek hiç de kötü bir şey olmasa da arka planında dönenler herkesi kandırılmışlık hissiyle baş başa bırakıyor.

Ama tabii ki bu meselenin en korkunç boyutu çocuklar...

Anne, büyükanne, baba ya da bir yakınının kucağında acındırma unsuru olarak gezdirilen bebekler ya da soğuk havada titreyerek, asla bulunmaması gereken yerlerde hayatını tehlikeye atarak dilenen çocuklar ülkemizin adeta kanayan yarası... Eğitim hakkından mahrum kalan, barınma konusunda sıkıntı çeken ve aileleri tarafından para kazanmaya zorlanan bu çocuklara para verip vermemek her zaman vicdanımızı zorluyor.

Sosyal medyada da bu konuya ilişkin fikirlerini beyan eden insanlar genellikle aynı fikirdeler...

👇

👇

👇

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Çalışamayacak kadar mağdur, sakat ve özürlü olan kişi, kendisine bakacak bir kimse yoksa, devlet de yardım etmiyorsa, ancak zaruri ihtiyacını telafi edebilecek kadar başkalarından isteyebilir, dilenebilir" derken, meslek haline getirilen dilenciliğin "şerefsizlik" olduğunu ifade ediyor.

Mecbur kalmadığı halde dilenmenin caiz olmadığını ve cehennem azabını netice verecek bir iş olduğunu ifade eden açıklamanın devamını buradan okuyabilirsiniz.

Peki ne yapacağız?

Emniyet müdürlükleri sık sık çocuk dilencilere para verilmemesi gerektiği yönünde vatandaşları uyarıyor. Bunun yanı sıra, Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza atıyor ve çeşitli kurumlarla yaptığı iş birliğiyle barınma ve rehabilitasyon merkezi kuruyor. Demek ki öncelikle şehir yöneticilerinin, ardından bakanlığın ve devletin buna bir çözüm bulması gerekiyor.

Çözümlerin bir an önce üretilmesi ve hiç kimsenin mağdur olmadan herkesin eşit şartlarda yaşayabilmesi dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thisgirll1

zabıtalar ancak kendi emeğiyle dilenmeden saat satan siyahi abilere laf koyuyor. bi keresinde saat alıyordum adam kaçtı gitti birden. ne olduğunu anlamadım meğersem zabıtalar gelmiş. kızdım neden dilencilere bi bk yapmıonuz bunlara yapıyonuz onlar dileniyo diyorum adam bana "e verme para zorlamı alıyo?" evet zorla alıyor. duygumuzı sömrüyorlar ğlkede böyşe torpille beyinsizleri alırsanız ülke acınack duruma gelir. o gündür bugündür. dilenciler ölsede para vermem amk.

gizliyazarr

dilenciye para vermeyi düşünürseniz hemen aklınıza onun sizden daha çok parası olduğunu getirin direkt soğuma geliyo zaten

bseozyrt

Hayatım boyunca hiç bir insana yardım etmedim.. Her zaman hayvanların kara , deniz veya uçan fark etmez hep onların gözlerinde ki gülümsemeyi görmek için nerde bir zor durumda olduklarına görsem hep oraya koştum.. Çünkü insanlar güvenilmezdir. Ama hayvanlara gönül rahatlıgı ile güvenebilir "Acaba?" diye sormanıza hiç gerek kalmaz

darkbiyatt

dilencilere güven olmaz hayvanlara yardım yapın daha iyi onlar masumlar en azından

elifcee

Bi gün yoldayım ufak bi kız çocuğu karnım aç abla dedi dönercinin önündeydik gel sana döner alim dedim üstelik et döner :) yok ben dominostan pizza alcam sen para ver dedi. Numara yaptığını anladım ama belki canı çekmiştir diye tsmam gel pizza alim dedim. Yok sen bana para ver çanta alcam dedi. İnanın açım bile dese bazılarına inanmamak lazım

Görüş Bildir