Görüş Bildir
Haberler
Meclis Gündeminde: Kurban Bayramı Öncesi 'Sahte Sertifikalı 2.939 Besilik Dana Türkiye'ye Getirildi' İddiası

Meclis Gündeminde: Kurban Bayramı Öncesi 'Sahte Sertifikalı 2.939 Besilik Dana Türkiye'ye Getirildi' İddiası

Batuhan
22.07.2019 - 11:01

İspanya’nın salgın hastalık nedeniyle hayvan giriş ve çıkışının yasaklı olduğu bölgeden alındığı iddia edilen 2 bin 939 besilik canlı hayvanın veteriner sertifikalarının ‘sahte’ olduğu iddia edildi. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı'nın İskenderun Limanı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü’ne işlemlerin durdurulması talimatı verdiği ileri sürüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye’nin dört bir yanına dağılan canlı hayvanların, İspanya’da hayvan giriş ve çıkışının salgın hastalık nedeniyle yasak olduğu bölgeden ithal edildiği iddia edildi.

5 Temmuz’da İskenderun Limanı’ndan dağıtıldı

5 Temmuz’da İskenderun Limanı’ndan dağıtıldı

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, MKA Hayvancılık şirketi tarafından İspanya’dan Pinsos Ursa şirketi aracılığıyla ithal edilen 2 bin 939 canlı besilik hayvan, veteriner kontrolleri yapıldıktan sonra, 5 Temmuz’da, İskenderun Limanı’ndan dağıtıldı.

Bakanlık 'çok ivedi' koduyla resmi yazı gönderdi

Bakanlık 'çok ivedi' koduyla resmi yazı gönderdi

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün İspanya’daki yetkili makamlarla iletişime geçerek gerçekleştirdiği kontrol sırasında Türkiye’ye getirilen 2 bin 939 hayvan için sunulan veteriner sağlık sertifikalarının “sahte” olduğu ortaya çıktı. 

Alarma geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, 12 Temmuz tarihli “çok ivedi” koduyla gönderilen resmi yazıda, İskenderun Limanı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü’ne işlemlerin durdurulması talimatı verildi.

CHP'li Bakırlıoğlu Meclis gündemine taşıdı

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, skandalı TBMM gündemine taşıyarak söz konusu besilik canlı hayvanların hangi illerde ve hangi işletmelerde bulunduğunun açıklanmasını talep etti.

Daha önce de ithal edildiği ortaya çıktı

Daha önce de ithal edildiği ortaya çıktı

Sahte sağlık sertifikası skandalını TBMM gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, sahte belgelerle 5 Temmuz tarihinde Türkiye’ye giriş yapan 2 bin 939 baş besilik dananın Türkiye’nin dört bir yanına dağıldığını ifade etti. 

Bakırlıoğlu, bakanlığın yazısına göre sahte belgelerle hayvan ithal edilen MKA Hayvancılık adlı şirketin kendi internet sitesinde 2017-2019 yıllarında Brezilya, Uruguay ve İspanya’dan toplam 227 bin 999 baş besilik dana ithal ettiğine dikkat çekerek, “227 bin 999 baş besilik daha ithalatı yapan bir firmanın evraklarda sahtecilik yaptığı düşünüldüğünde ülkemiz hayvancılığının nasıl bir tehlike içinde olduğu açıkça görülmektedir” değerlendirmesini yaptı.

"Bu hayvanlardan toplanan ve karantinaya alınan hayvan sayısı kaçtır?"

"Bu hayvanlardan toplanan ve karantinaya alınan hayvan sayısı kaçtır?"

Bakırlıoğlu, yasaklı bölgeden getirilerek yurda sokulan hayvanların karantina süreçlerinin Türkiye’nin değişik bölgelerindeki işletmelerde geçirmesinin salgın hastalıkların yayılması açısından büyük bir risk olduğuna işaret etti. Bakırlıoğlu, “Bu durum gümrük kapılarındaki zafiyeti de ortaya çıkarmıştır. Bugüne kadar sahte belgelerle ne kadar canlı hayvan ve et ithal edildiği, yabancı ülkelerin hastalıklı ve yasak bölgelerinden getirilen hayvanlar yüzünden Türkiye’de hangi hastalıkların çıktığı ve ne kadar hayvanın öldüğü bilinmemektedir” dedi. Bakırlıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Ülkeye girişi yapılan 2 bin 939 baş besilik dana hangi illerde, kimlere ve hangi işletmelere dağıtılmıştır? Belgelerin sahte olduğu anlaşıldıktan sonra bu hayvanlarla ilgili hangi işlemler yapılmıştır? Bu hayvanlardan toplanan ve karantinaya alınan hayvan sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
20
5
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Erhan Armada Ozsoy

ulan vicdanınız yok analadıkda özellikle nerden buluyorsunuz bunları onuda çok merak ediyorum kendi halkına düşman bir medeniyet zihniyeti var bizde. ayrıca ... Devamını Gör

bebe

Milletin asla yemediği çaruk çürük hastalıklı bozuk ne varsa biz alıyoruz zaten amaaaan nolacak yeter ki birilerinin cebi dolsun kendi insanını düşünen yok

LORİ BAROKAS

Sertifikasız getirilen surileri konuşun amk.. Bırakın kavurmayı antrikotu..