Görüş Bildir
Haberler
Mahkeme: Kurban İbadet ya da Dini Değer Değil, Gelenektir

Mahkeme: Kurban İbadet ya da Dini Değer Değil, Gelenektir

Deniz Gök
16.08.2015 - 13:51 Son Güncelleme: 16.08.2015 - 16:43
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, sanatçı Leman Sam ile ilgili davada kurbanın ibadet değil, bir gelenek olduğuna hükmettiği ortaya çıktı.

Leman Sam, geçen yıl Kurban Bayramı'nda, sosyal medya üzerinden, 'Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır. IŞİD beni şaşırtmıyor.' şeklinde bir mesaj paylaşmıştı. Bu paylaşımı sebebiyle Leman Sam hakkında 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ve Sam, geçtiğimiz temmuz ayında hakkında açılan bu davadan beraat etmişti.

İbadet değil gelenek

Karar metnine ulaşan Cihan Haber Ajansı'nın aktardığına göre mahkeme kurbanın ibadet değil, bir gelenek olduğunu vurguladı. 

Kurbanın tarihin ilk dönemlerinden bu yana çeşitli toplumlar tarafından kullanıldığını hatırlatan mahkeme, kurban hakkında 'dini yaşam tarzları içerisinde yer edinmiş gelenektir' nitelemesini yaptı. 

Karar metninde şu ifade yer aldı: 'Dolayısıyla kurban geleneğinin bir dini değer olarak nitelendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Emine Leman Şenkan (Leman Sam) hakkındaki suçlama oluşmadığı için beraatine karar verilmiştir.' 

Şikayetçi Avukat Turgay Balaban, mahkemenin kararına tepki gösterdi. Avukat Balaban, 'Leman Sam'a beraat kararı veren mahkeme kurban ibadetini, ibadet olarak görmemiş. Kararında, 'İlkçağlardan beri var olan bir şeydir, dini değer değildir' ifadesini kullanmış. En ilginci hakimin, 'kurban dini bir değer değildir.' gerekçesi. Bu hakim içinde yaşadığı toplumun sanırım farkında değil.' diye konuştu. 

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
1
0
0
0