Görüş Bildir
Haberler
Kurban Bayramı Hangi Gün? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramı Hangi Gün? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

İslamiyet’teki iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı ile ilgili internette aramalar çoğalmış durumda. Ramazan Bayramı’nın bitmesi Kurban Bayramı heyecanı da başladı. Kurban Bayram’ında, durumu olan kimseler kurban kesiyor ve etleri ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimine göre 2021 Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı günü başlayacak. İşte Kurban Bayramı günleri…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kurban Bayramı Hangi Güne Denk Geliyor?

Kurban Bayramı Hangi Güne Denk Geliyor?

Diyanet’in yaptığı açıklamaya göre 2021 Kurban Bayramı temmuz ayı içerisinde kutlanacak. Dört gün sürecek Kurban Bayramı, 20 Temmuz Salı günü başlayacak ve 23 Temmuz Cuma günü sona erecek.

Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı resmi olarak açıklanması ancak hafta sonları da birleştirilince bayram tatilinin toplam 9 gün olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın