Görüş Bildir
Haberler
Kraliyet Ailelerinin Hayatlarını Merak Edenler Buraya: İngiliz Kraliyetini Anlatan Yapımlar

Kraliyet Ailelerinin Hayatlarını Merak Edenler Buraya: İngiliz Kraliyetini Anlatan Yapımlar

02.01.2022 - 07:00

Bir zamanlar toprakları çok geniş sınırlara ulaşan Britanya Krallığı, sömürdüğü toprakların çoğuna bağımsızlığını vermiş olsa da, dünya üzerinde sözü en çok geçen ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Ülke başbakan tarafından yönetilse de, krallık da varlığını koruyor. Dünya üzerinde krallıkla yönetilen nadir ülkelerden olan İngiltere, kesinlikle en dikkat çekeni konumunda. Durum böyle olunca da insanlar kraliyet ailesinin nasıl bir hayat sürdüğünü merak ediyor. İşte geçmişten günümüze İngiliz kraliyetine mensup kişileri anlatan en ilgi çekici yapımlar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

15. William & Kate (2011) - IMDb: 5.0

15. William & Kate (2011) - IMDb: 5.0

TV için hazırlanmış bu yapım, Prenses Diana'nın oğlu ve İngiltere tahtının ikinci sıradaki varisi olan Prens William ve uzun bir birlikteliğin ardından dünya evine girdiği eşi Kate arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Belgesel niteliğindeki bu yapım oldukça düşük bir puana sahip olmasına rağmen iyi bir reyting elde etmeyi başardı.

14. A Royal Night Out / Kaçak Prenses (2015) - IMDb: 6.5

14. A Royal Night Out / Kaçak Prenses (2015) - IMDb: 6.5

II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından İngiltere'de 8 Mayıs 1945'te büyük bir kutlama yapılır. Kutlamada konuşma yapacak Kral George ve Kraliçe Elizabeth, kızları Prenses Elizabeth ve Prenses Margaret'in yanlarında bulunmasını ister. Ancak genç kızlar farklı şeyler yapmak ister. Belki de halkın arasına karışabilecekleri son fırsatı değerlendirmek isteyen genç prensesler, zaferi halkın içinde kutlamak ister. Ebeveynlerini ikna eden genç kızlar hayatlarında daha önce tatmadıkları duyguları tatmaya yelken açar. Filmin başrolünde sevilen dizi 11.22.63'te 'Sadie' karakterine hayat veren Sarah Gadon yer alıyor.

13. The Other Boleyn Girl / Boleyn Kızı (2008) - IMDb: 6.7

13. The Other Boleyn Girl / Boleyn Kızı (2008) - IMDb: 6.7

Natalie Portman ve Scarlett Johansson'un Anna ve Mary adlı iki kız kardeşi canlandırdığı film, İngiltere kralı VIII. Henry döneminde geçiyor. Mary Boleyn henüz 14 yaşında olmasına rağmen güzelliğiyle kral Henry'yi etkiler. Bir süre sarayın gözdesi olan Mary, gitgide gözden düşmeye başlar. Mary'nin ablası Anna ise krala olan aşkıyla sarayda ön plana çıkmaya başlar. Ailesinin oyunlarını ve entrikalarını fark eden Mary, olaylara sessiz kalır ve ablasının kral Henry ile yakınlaşmasına yardımcı olur.

12. Elizabeth: The Golden Age / Elizabeth: Altın Çağ (2007) - IMDb: 6.8

12. Elizabeth: The Golden Age / Elizabeth: Altın Çağ (2007) - IMDb: 6.8

Cate Blanchett'in başrolde yer aldığı film bir dalda Oscar kazanmayı başardı. Film, tam 45 yıl İngiltere tahtında kalan I. Elizabeth'i konu alıyor. Elizabeth'in kuzeni İskoçya Kraliçesi Mary Stuart, İspanya Kralı Philip ile işbirliği yaparak İngiltere tahtına göz diker. Bir yandan tahtını korumaya çalışan Elizabeth bir yandan da bir denizciye aşık olur. Sadık adamlarından Sir Fracis'in de yardımlarıyla kraliçe çok zorlu sınavlardan geçer.

11. The Madness of King George / Kral George'un Deliliği (1994) - IMDb: 7.2

11. The Madness of King George / Kral George'un Deliliği (1994) - IMDb: 7.2

Tahtta 30. yılını dolduran Kral III. George, yaşlılık belirtileri göstermeye başlar. Sık sık unutkanlık yaşayan ve akıl sağlığını gitgide kaybeden George, krallığı zor duruma sokabilir. Bunu tahta geçmek için bir fırsat olarak gören prense de gün doğar. Ancak kraliçe ve başbakan, kraldan bu kadar kolay vazgeçmez ve kral için iyi bir doktor tutar. 18. yüzyıl İngiltere'sinde geçen film, bir dalda Oscar ödülü almayı da başardı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

10. The Young Victoria / Genç Victoria (2009) - IMDb: 7.3

10. The Young Victoria / Genç Victoria (2009) - IMDb: 7.3

Film, İngiltere Krallığı'na en parlak dönemlerinden birini yaşatan Kraliçe Victoria'nın genç yaşta iktidara gelişini ve kraliçe olarak geçirdiği ilk yılları ele alıyor. Genç Victoria'nın taht oyunlarının bir parçası haline getirilmesinden, Prens Albert ile olan romantik yakınlaşmasına kadar pek çok detaya filmde yer veriliyor. Film, En İyi Kostüm Tasarımı Oscar'ını da kazanmayı başardı.

9. The Queen / Kraliçe (2006) - IMDb: 7.3

9. The Queen / Kraliçe (2006) - IMDb: 7.3

Prenses Diana'nın trajik bir şekilde trafik kazasında ölmesinin ardından kraliyet mensupları, yasını kapalı kapılar ardında tutmaya karar verir. İnsanlar ise kraliçenin bir açıklama yapmasını ve sessiz kalmamasını ister. Kraliyet ailesinin sessiz kalması yeni başbakan Tony Blair'in üzerinde de baskı oluşturur. Kraliçe II. Elizabeth'i canlandıran Helen Mirren, bu rolle En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazanmayı başardı.

8. Elizabeth (1998) - IMDb: 7.4

8. Elizabeth (1998) - IMDb: 7.4

Sahnede yine I. Elizabeth ve Cate Blanchett var! 1554 yılında bitik bir halde olan ve halkın sefalete sürüklendiği Britanya'da, Kraliçe Mary'nin ölmesiyle yeni bir kraliçe ortaya çıkar. Bu kraliçe ülkeyi aydınlığa ve refaha kavuşturmak için canını dişine takar. İngiltere tahtına oturan yeni Kraliçe I. Elizabeth, yaptığı çalışmalarla halkın umutlarının tekrar yeşermesini sağlar.

7. Diana: 7 Days That Shook the Windsors (2017) - IMDb: 7.5

7. Diana: 7 Days That Shook the Windsors (2017) - IMDb: 7.5

Trajik bir kaza sonucu hayatını kaybeden ve hala unutulmayan Prenses Diana bu belgeselle tekrar anıldı. Belgesel, Prenses Diana'nın ölümüne ve ölümünün insanlar üzerindeki etkisine odaklanıyor. BBC tarafından çekilen belgesel, hayli büyük bir ilgi görmeyi başardı.

6. The Virgin Queen (2006) - IMDb: 7.5

6. The Virgin Queen (2006) - IMDb: 7.5

BBC tarafından hazırlanan 4 bölümlük mini dizi, Kraliçe I. Elizabeth'i konu alıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Tom Hardy gibi sevilen bir yıldız da yer alıyor. Dizi tarihe 'Bakire Kraliçe' olarak geçen I. Elizabeth'in gençliğinden başlayarak hayatını anlatıyor. Dizi kraliçenin sevdiği adam Robert Dodley'e, devlet adamlarının çevirdiği entrikalara ve kraliçenin ülkesi için yaptığı büyük fedakarlıklara da yer veriyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. Elizabeth at 90: A Family Tribute (2016) - IMDb: 7.8

5. Elizabeth at 90: A Family Tribute (2016) - IMDb: 7.8

Yine BBC imzası taşıyan bu belgesel Kraliçe II. Elizabeth'in 90. yaş gününe özel olarak hazırlandı. Belgesel içerisinde arşivlerden alınan görüntülerin yanı sıra aile içinde çekilmiş ve daha önce hiç gün yüzüne çıkarılmamış görüntüler de yer aldı. Halihazırda İngiltere kraliçesi olan II. Elizabeth, bu yıl tam 95 yaşına bastı.

4. Elizabeth I (2005) - IMDb: 7.9

4. Elizabeth I (2005) - IMDb: 7.9

HBO tarafından hazırlanan ve sadece 2 bölüm olan bu mini dizi, tam 9 dalda Primetime Emmy ödülü kazandı. Başrolünde Oscar'lı oyuncu Helen Mirren'in yer aldığı dizi, kraliyeti anlatan en kaliteli yapımlar arasına girmeyi başardı. Dizi I. Elizabeth'in saltanatının ileriki yıllarındaki siyasi yaşamını ve özel hayatını konu alıyor.

3. The Story of Diana (2017) - IMDb: 8.0

3. The Story of Diana (2017) - IMDb: 8.0

Prenses Diana'nın ölümünün 20. yılında yayınlanan belgesel, Prenses Diana'nın hayatını merak edenler için oldukça bilgilendirici bir yapım konumunda. Bu belgeselde tarihçilerin, uzmanların ve Prenses Diana'yı yakın olarak tanıyan kişilerin görüntülerine de yer verildi. Belgeselde kraliyet ailesinin yanı sıra eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve ünlü oyuncu George Clooney gibi isimler de yer aldı.

2. The King's Speech / Zoraki Kral (2010) - IMDb: 8.0

2. The King's Speech / Zoraki Kral (2010) - IMDb: 8.0

2011 Oscar ödüllerine damgasını vuran film, 12 dalda aday olduğu Oscar'dan 4 Oscar'la ayrılmayı başardı. Yılın en iyi filmleri arasına giren Zoraki Kral, babası V. George'un ölmesi ve ağabeyinin Amerikalı bir kadınla evlenmek için tahttan feragat etmesiyle bir anda kral olan VI. George'u konu alıyor. Çocukluğundan beri kekeme olan VI. George, halka daha iyi hitap etmek ve kendisini rahatça ifade etmek için bu sorunun üstesinden gelmeye karar verir. Yeni kral bu sorunun üstesinden gelebilmek için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue'den yardım alır.

1. The Crown (2016) - IMDb: 8.6

1. The Crown (2016) - IMDb: 8.6

Son yılların en popüler dizilerinden olan The Crown, yayınlanan 4. sezonunun ardından 5. sezon onayını aldı ve Kasım 2022'de tekrar izleyicisi karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yayınlandığı 2016 yılından beri tam 21 kez Primetime Emmy ödülü kazanan dizi, büyük bir başarıya imza attı. II. Dünya Savaşı sonrası İngiltere kraliçesi olan II. Elizabeth, ülkenin içinde bulunduğu siyasi karışıklıklarla baş etmeye çalışıyor. Elizabeth'in henüz kraliçe olmadığı yıllarda itibaren başlayan dizi, olayları oldukça detaylı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Kraliçenin siyasi kimliğinin yanı sıra özel hayatı da dizide ele alınıyor. Sırasıyla Claire Foy, Olivia Colman ve Imelda Staunton Kraliçe I. Elizabeth'in hayatının bir kısmını canlandırırken; Matt Smith, Tobias Menzies ve Jonathan Pryce kraliçenin eşi Edinburgh Dükü Philip'in hayatının bir bölümünü canlandırdı.

Bu içerikler de ilgini çekebilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın