Görüş Bildir
Haberler
Koronvirüsle Doğan Yeni Trend Aşı Turizmi: BioNTech'li New York, Sputnik V'li Rusya Turları

Koronvirüsle Doğan Yeni Trend Aşı Turizmi: BioNTech'li New York, Sputnik V'li Rusya Turları

Koronavirüs yeni bir trendle daha tanışmamızı sağladı, o da aşı turizmi. Dünyada aşılamanın lideri İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri aşı turizminde gözde rotalar olarak ön plana çıkıyor. Peki turist olarak gidip aşı olmak nasıl mümkün oluyor?

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Koronavirüs kendi ekonomisini oluşturmaya devam ediyor. Ortaya çıkan bu yeni normalden en çok etkilenen sektörlerin başında ise turizm gelmekte. Turizm acenteleri bu süreçte çıkış bulmak için alternatif seyahat planları da düzenliyor. Bu planların odak noktasında ise aşı yer alıyor.

Haber Global'den Metin Aktaşoğlu'nun haberine göre aşı turizmi olarak adlandırılan bu yeni fenomende öne çıkan rotalar ise Dubai, Florida, Tel Aviv ve Havana... Peki dünyanın aşı aradığı, aşı tedariğinde pek çok yerel yönetimin pürüzlerle karşı karşıya kaldığı bu süreçte nasıl oluyor da bir tatil paketi içinde aşı olmak da yer alabiliyor?

Pfizer/BioNTech'li New York turları, Sputnik V'li Rusya turları...

Pfizer/BioNTech'li New York turları, Sputnik V'li Rusya turları...

Aslında bu yönde haberler ilk olarak Aralık 2020'de gelmeye başlamıştı. Hindistan'da hizmet veren bir tur acentası Londra ve New York'a aşılanmanın da dahil olduğu turlar düzenlemeyi planlıyordu. Dileyenler kişi başı bin 777 dolar (12 bin 325 TL) karşılığında gerektiği kadar izolasyonda kalacak, Pfizer/BionTech aşısı olacak (aşı bedeli pakete dahil) ve Hindistan'a dönmeden önce, küçük bir şehir turuna katılacaklardı. Tur operatörleri Sputnik aşısına ulaşmak için Rusya'ya da turlar düzenlemeyi planlıyordu.

Bunun yanı sıra Kanadalı bir çiftin, yerlilere ait bir yerleşim bölgesi olan 100 nüfuslu Beaver Creek'e özel jetle gidip sağlık çalışanı kılığına girerek aşı olmaya çalıştığı ortaya çıkmış; The New York Times ise zengin borsacıların ve yöneticilerin doktorları arayarak 20 bin dolar karşılığında aşı listesinde önlere geçmeye çalıştıklarını yazmıştı. Yani, kendilerini seçkin gören bazı kesimlerin aşıya ulaşmak için çaba içinde olduğu aşikar.

Bu haberlerin çıktığı dönemde, yani Ocak ayının ilk günlerinde, Florida valisi 65 yaş üzeri insanlara aşıda öncelik tanıyacaklarını açıklamış ancak aşılamaya katılmak için Florida'da ikamet etme zorunluluğu getirmemişti. O dönem birçok zengin ABD vatandaşı hatta Brezilya'dan ve Arjantin'den pek çok insan aşı olmak için Florida eyaletine akın etmişti.

Our World in Data'ya göre İsrail'de her 100 kişiden 74.43'ü, Birleşik Arap Emirlikleri'nde ise her 100 kişiden 51.11'i aşı oldu.

'Aşı olmak isteyen var mı?'

'Aşı olmak isteyen var mı?'

Florida'dan bir girişimci ise İsrail'e tur düzenliyor. Aynı zamanda Almanya'da da firmalar aşı için Tel Aviv'e turlar gerçekleştiriyor. Florida'daki şirketin sahibi Roy Gal, İsrail'e düzenledikleri turun 65 yaşından küçükler için geçerli olduğunu aktarıyor.

14 Şubat 2021 tarihli verilere göre toplam 52.8 milyon doz aşının vurulduğu ABD'de California'da 4.49 milyon, Texas'ta 2.9, Florida'da ise 2.3 milyon kişi en az bir doz aşıya ulaştı.

İsrail'de süreç şöyle işliyor: 30-40 yaşlarındaki insanlar İsrail'e vardıklarında zorunlu olarak 10 günlük bir karantinaya giriyor. Ve 10 günü doldurur doldurmaz aşı merkezlerine gidiyorlar. Gal, “Turistler, aşı merkezlerinde mesai saatinin sonuna kadar bekliyor, o gün fazla kalan ve kullanılmaması halinde ziyan olacak olan aşılara talip oluyorlar. Sağlık çalışanları resmen kapıya çıkıp 'Aşı olmak isteyen var mı' diye bağırıyor, bizim turistlerimiz de böylece aşılarını oluyorlar” diyor. Müşteriler gidiş-dönüş uçak bileti için 850 dolar, ikinci dozu da olabilmek için bekleyecekleri sürede kalacakları ev için ise aylık 2 bin dolar kira ödüyor.

'Karayip denizi, kum, kokteyl ve aşı'

'Karayip denizi, kum, kokteyl ve aşı'

Aşı turizminde bir başka rota da Küba. 100 milyon doz Soberana 2 üretmeyi planlayan ülke Les Echos'un haberine göre kampanyalarını “Karayip denizi, kum, kokteyl ve aşı” sloganıyla yürütüyor.

The Guardian ise Şubat ayının başında Knightsbrigde Circle adında bir sosyal kulübün aşı turizmi faaliyetlerini masaya yatırdı. Yıllık 25 bin pound karşılığında üye olunan bu sosyal kulüp, 65 yaş ve üzeri üyelerinin Sinopharm aşısını olabilmeleri için Birleşik Arap Emirlikleri'ne turlar düzenliyor. The New York Times'a konuşan kulüp kurucusu Stuart McNeill, 2 binin üzerinde başvuru aldıklarını açıkladı.

BAE ayrıca acentelerden bağımsız olarak da bir kampanya düzenliyor. Evden çalışanları Dubai'ye davet eden Dubai Media Office, uzaktan çalışarak bir yıl Dubai'de yaşayacak olan göçmenlere paket dahilinde aşı da sağlıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
2
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın