Görüş Bildir
Haberler
NASA, Salda'nın Kardeşini Paylaştı: 'Türkiye'de Bir Göl Bize Mars'ı Anlatabilir'

etiket NASA, Salda'nın Kardeşini Paylaştı: 'Türkiye'de Bir Göl Bize Mars'ı Anlatabilir'

Ulaş
18.02.2021 - 13:05

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'taki Jezero Krateri'nde yaşam izini arayacak uzay aracı Perseverance'ı göndermeye hazırlanırken, benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olan Burdur'daki Salda Gölü'ndeki araştırma sonuçlarını paylaştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

NASA, ‘NASA Earth’ adlı Twitter hesabından, Mars’taki Jezero Krateri üzerinde incelemeler yapacak ve yaşam izi arayacak uzay aracı Perseverance’in fırlatılması için geri sayımın başladığını duyurarak, Burdur’da bulunan ve ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen Salda Gölü’nün uzaydan görüntüsü ve Salda Gölü’nde NASA ekibi tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını paylaştı.

Salda Gölü fikir veriyor.

Salda'da çalışma yapıldı.

Salda'da çalışma yapıldı.

NASA’nın web sitesinde ise NASA uzmanlarının Salda Gölü’nde yaptığı çalışmaların sonuçları açıklandı. Araştırmaya ilişkin Salda Gölü’nden sualtı mikrobiyalitleri, eski mikrobiyalitlerin açıkta kalan adası, alüvyon yelpazesi, eski ve yeni mikrobiyalitler, tortul yüzeyleri gibi birçok fotoğrafa da yer veriliyor.

‘Türkiye’de Bir Göl Bize Mars’ı Anlatabilir’ başlıklı çalışma şöyle:

* Perseverance gezgininin 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero Krateri’ne tarihi bir iniş yapması planlanıyor. Gezici bölgeyi araştıracak ve Dünya’ya geri göndermek için kaya örnekleri toplayacak. Kraterin içine hiçbir insan ayak basmamış olsa da araştırmacılar Dünya’daki benzer bir manzara sayesinde ne bekleyeceklerine dair bazı fikirlere sahipler: Salda Gölü

*Türkiye’nin güneybatısındaki bir gölün, Mars’taki bir çarpma krateri ile çok fazla ortak yanı olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak iki havza benzer mineraloji ve jeoloji içerir. Aslında, Salda Gölü, bir zamanlar bir göl içerdiği düşünülen Jezero Krateri’nde bulunanlara benzer karbonat mineralleri ve biriktirme özellikleri (deltalar) içeren dünyadaki bilinen tek göldür.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
248
75
28
12
9
7
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kadir_33

Adamlar bizim saldaya bakarak uzayı anlamaya çalışıyor bizimkiler sahili talan edem otel yapam rant peşinde aq

yargı dağıtan

biz uzaya çıkacaz derken uzay bize gelmiş

White Troll

Sayın vadan hayini yuvası onedio neyse ki ahaber izledim doğrusunu biliyorum orada nasa nın yazdığının çevirisi şöyleydi "Türkiye nin burdur da salda gölü ya... Devamını Gör