Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karlov Suikastinin Ardından İran ve ABD Büyükelçiliği Kapalı

 > -

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından ABD ve İran'ın Türkiye'deki büyükelçilikleri, ülkedeki bazı temsilciliklerinin bugün kapalı olacağını açıkladı. Rusya Büyükelçiliği'nde güvenlik önlemleri artırıldı ve bayrak yarıya indirildi. ABD Ankara Büyükelçiliği önünde havaya ateş açan bir kişi ise gözaltına alındı...

ABD Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ankara'daki büyükelçilik ile İstanbul ve Adana'daki konsoloslukların işlem yapmayacağı, vize başvurusu randevularının ise ileri tarihlere alınacağı belirtildi.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre İran'ın Ankara Büyükelçiliği de internet sitesinden yazılı bir açıklama yaparak, İstanbul, Erzurum ve Trabzon'daki başkonsoloslukların salı günü kapalı olacağını duyurdu. 

Ancak açıklamada temsilciliklerin neden kapalı olacağı belirtilmedi.

ABD ve İran Büyükelçilikleri, yaptıkları yazılı açıklamalarla Karlov'un pazartesi akşamı öldürüldüğü silahlı saldırıyla ilgili kınama mesajları yayınlamıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına zaruri olmadığı takdirde Türkiye’ye seyahat etmeme 'tavsiyesi'nde bulundu.

DHA'nın haberine göre bakanlık tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’de son günlerde var olan özel şartlar nedeniyle bu ülkeye seyahat edecek yurttaşlardan zaruri olmadığı takdirde ikinci bir duyuruya kadar bu ülkeye gitmekten kaçınmalarını kesin olarak tavsiye ediliyor" denildi.

ABD Ankara Büyükelçiliği önünde havaya ateş açıldı

ABD Ankara Büyükelçiliği önünde de bu sabah saatlerinde hareketli dakikalar yaşandı. 

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre 04:00'te büyükelçiliğin önüne gelen Şahin S, paltosunun içine sakladığı pompalı tüfeği çıkararak havaya 8-9 el ateş açtı. 

Elçiliğin güvenlik noktasında nöbet tutan polisler tarafından müdahale edilen Şahin S, gözaltına alındı.

Rusya Büyükelçiliği'ndeki bayrak yarıya indirildi

Saldırının ardından Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde dalgalanan Rus bayrağının yarıya indirildi.

Güvenlik önlemleri artırıldı

Büyükelçiliğin önündeki cadde trafiğe kapatıldı. 

Polis ekipleri ve TOMA'lar caddede güvenlik önlemleri alırken, büyükelçilikte taziyelerin kabulü devam ediyor.

Karlov Suikastinin Ardından İran ve ABD Büyükelçiliği Kapalı
Karlov Suikastinin Ardından İran ve ABD Büyükelçiliği Kapalı

Elçiliğin girişindeki panoda, Büyükelçi Karlov'un saldırıya uğradığı "Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" sergisinin afişinin bulması dikkati çekti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraErzurumİranİstanbulPolisRusyaTrabzonTwitter
Görüş Bildir