Görüş Bildir
Haberler
İtalya'da En Tehlikeli Gıdalar Listesinde Türk Fındığı İlk Sırada

etiket İtalya'da En Tehlikeli Gıdalar Listesinde Türk Fındığı İlk Sırada

Batuhan
16.10.2016 - 15:32

İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti tarafından hazırlanan 'en tehlikeli ithal gıda maddeleri' listesinde Türk fındığı, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle ilk sırada yer aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Coldiretti, ülkenin kuzeyindeki Cernobbio kentinde düzenlenen Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu’nda, “En tehlikeli 10 gıda” listesini açıkladı.

Söz konusu listenin, İtalya Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılına yönelik hazırladığı ve Avrupa’yı alarma geçiren, kimyasal kalıntılar, mikotoksinler, ağır metaller, mikrobiyolojik kirleticiler, dioksinler ya da katkı maddesi ve renklendiriciler katılmış ürünlerin tespit edildiği rapora dayandığı kaydedildi.

Türk fındığı ilk sırada

Türk fındığı ilk sırada

Coldiretti’nin 10 tehlikeli gıda listesinin ilk sırasında Türk fındığı yer aldı.

Buna gerekçe olarak ise, söz konusu ürünün, kanserojen maddeler olan aflatoksin sınır limitini aşması olarak gösterildi.

Ayrıca Türk fındığının, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında en fazla endişe yaratan tarım ürünü olduğu da öne sürüldü.

Bunu Çin fıstığı, Hint baharatları ve İspanya’dan gelen, içerdiği ağır metallerle normların dışına çıkan orkinos ve kılıçbalığı izledi.

Türk zerzevatı ve meyveleri 5’inci sırada

Türk zerzevatı ve meyveleri 5’inci sırada
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Listenin 5’inci sırasında ise, Türkiye’den gelen zerzevat ve meyveler ile kuru incir yer aldı. Bu ürünlerin de aflatoksin ile normlara uygun olmayan miktarda pestisit (zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlar) içerdiği belirtildi.

Listenin 6’ncı sırasında Hindistan’dan gelen kuru meyvelere yer verilirken bunu, Mısır menşeli meyve ve sebze ile zeytin, ABD’den ithal edilen fıstık ve Vietnam’dan gelen balıklar izledi.

Coldiretti ayrıca, listenin dışında kalsa da, Çin’den gelen ve aşırı pestisit kullanılan paprika ve acı biber, mikrobiyolojik kirlenmeye maruz kalmış Fransız peynirleri ile Polonya menşeli kümes hayvanlarındaki tehlikenin de göz ardı edilemeyeceğinin altını çizdi.

Fiskobirlik de uyarıyor

Fiskobirlik de uyarıyor

Türkiye'de, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) de internet sitesinde aflatoksin maddesiyle ilgili olarak üreticileri uyarıyor.

Uyarıda, 'Ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve büyük ekonomik değere sahip olan fındığımızın hakkettiği değeri bulabilmesi, ihracatının sürdürülebilir olması, Türk fındığının kalitesinin ve itibarının zedelenmemesi için fındıkta aflotoksin oluşumu mutlaka önlenmelidir' deniyor ve aflatoksin oluşumunun engellenmesi için alınacak tedbirler sıralanıyor.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
404
268
226
70
44
28
11
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
BwK

nutellanın reklamında nefis kavrulmuş türk fındıkları demeyi biliyosunuz ama asdadaasd

O zaman %13 Türk fındığı içeriyor diye dünyaya övünerek sattığınız Nutella'nın da üretimini durdurun. Ayrıca Türkiye'nin en büyük fındık üretim satış şirketi... Devamını Gör

Görkem Güven

O zaman nutella yemeyi bırakın çümkü fındıkların yüzde 70i türkiyeden gidiyor, iş türkiyeyi kötülemeye gelince çamur at izi kalsın, mafya bozuntuları