Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'da Köpek Gezdiriciliği: Ayda 5-6 Bin Lira Kazanıyorlar

İstanbul'da Köpek Gezdiriciliği: Ayda 5-6 Bin Lira Kazanıyorlar

Köpek sahibi olmak hayatımıza bir çok güzellik katabiliyor. Ancak bakımları hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Köpeklerin dışarıda vakit geçirmeleri, yürüyerek, koşup oynayarak enerji harcamaları şart.  Özellikle şehir hayatı yaşayan ve yoğun iş temposuna sahip evcil köpek sahiplerinin imdadına ise köpek gezdiricileri yetişiyor. Köpekleri her gün gezdiriyor, bakımlarını yapıyor ve oyun oynuyorlar. Aylık kazançları ise 5-6 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Bostancı’da köpek gezdiriciliği işini yapan Onur Karavılkov köpeklerin bir şekilde enerjisini atıp rahatlaması gerektiğini, enerjisini atamayan köpeklerin davranış problemleri yaşayarak halı, kitap parçaladığını ve depresyona girdiğini belirtiyor. 

Dört yıldır köpek gezdiriciliği yapan Karavılkov, “Grafik tasarımcısıydım. Daha sonra mesleği bıraktım. Hayvanlarla daha iyi anlaştığımı gördüm. Bu işe de “Doğru bilgiye nasıl ulaşabilirim? Bu işin mantığı nedir?  Hayvanların özü nedir?” diyerek başladım. Kendimi geliştirdim. Bu işte iyi olduğumu görünce grafik tasarımcılığını bıraktım. Bu işi yapmaya başladım. İlk başlarda zor oluyordu. Çok fazla yürümek zorundasınız. Köpek dolaştırmanın mantığı köpeğin enerjisini attırmak. Köpek arkadaşımı alıyorum, 1-2 saat gezdiriyorum, tabii siz de yürüyorsunuz. O yorulunca siz de yoruluyorsunuz. Ancak şu an 100’e yakın müşterim var” dedi.

"Köpekleri sadece sevmek için alıyorlar"

"Köpekleri sadece sevmek için alıyorlar"

Pek çok insanın köpekleri sadece sevmek için aldığını, bakımlarını yapamayınca köpek gezdiricilerine başvurduğunu belirten Karavılkov, “Günümüz şehir hayatında insanlar biraz daha yalnızlaşmaya başladılar. Bu duygusal açığı hayvanlarla kapatmaya çalışıyorlar. Fakat burada yapılan yanlış, biz köpekleri sadece sevmek için alıyoruz, onların ihtiyaçlarını düşünmüyoruz. Aslında olması gereken köpek ve insanın ortak bir yaşam kurması. Ama direkt köpekleri hayatımıza adapte etmeye çalışıyoruz ve sorunlar çıkıyor. Bu yüzden de dolaştırıcılara ihtiyaç duyuyorlar” dedi.

"Bu meslekte kendinize iyi bakmanız lazım"

"Bu meslekte kendinize iyi bakmanız lazım"

Köpek gezdiriciliğinin kolay bir meslek olmadığını ifade eden Karavılkov, “Bazen 6-7 saat kadar yürüyorum. Başlarda 10 saat yürüyordum, ancak bu çok yoran bir şey. Bu meslekte kendinize iyi bakmanız lazım. Çok çabuk hasta olunabiliyor, hava her zaman güzel olmuyor, yağmurlu ve soğuk havalarda sabah erkenden uyanmanız gerekiyor. Köpekleri enerjilerine göre gezdiriyorum. Birisi çok enerjiktir, birisi agresiftir, bunları dengelemek lazım. İlk etapta güvenlik çok önemli. Tasmayı tutuş şekliniz, nasıl iletişime girdiğiniz, köpek beden dili hakkında ne bildiğin ve ne kadar tanıdığınız çok önemli çünkü her an her şey olabilir. Şehirdeyiz araba çıkar, bir şey düşer bunlar olan şeyler dikkatli olmak lazım” diye konuştu.

"Sadece bu işi yapıyorum"

"Sadece bu işi yapıyorum"

Öte yandan bir meslek halini alan köpek gezdiriciliği, önemli bir gelir kapısı oldu. Köpeği seven her insanın bu işi rahatlıkla yapabileceğini belirten köpek gezdiricisi Hikmet Kaya, “Köpekleri gezdirmekte herhangi bir zorluk yaşamıyorum. Zaten hepsi bize alışık o yüzden zorluk yaşamıyorum. Köpekleri sabahları bir de akşamları getiriyoruz. Köpekleri gezdiriyoruz eğlendiriyoruz. Belirli bir ücretimiz yok kafamıza göre fiyat alıyoruz. Çalışma şartlarımıza göre aylık 5-6 bin lira kazanıyoruz. Bunun dışında başka bir iş yapmıyoruz. Sadece köpekleri gezdiriyoruz. Köpekleri sabah 2 saat akşam da 2 saat olmak üzere 4 saat çalışıyoruz. İnsanlar hayvanlarla pek ilgilenemiyor. Biz de bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

"3 arkadaşız ve 35 köpeği gezdiriyoruz"

"3 arkadaşız ve 35 köpeği gezdiriyoruz"

5 aydır bu işi yaptığını söyleyen Türkmenistan uyruklu Beyken Emir Pulum ise,” Ben yeni başladım aylık ortalama 3 bin lira kazanıyorum. İki yıl önce Türkiye’ye geldim 5 aydır bu işi yapıyorum. Köpekleri çok seviyorum o yüzden bu işi yapıyorum. Sabah ve akşam ikişer saat köpekleri gezdiriyorum sonra da tek tek hepsini evlerine bırakıyorum. Köpekler bize alıştı hiçbir zorluk yaşamıyorum. Şu an 3 arkadaşız ve 35 köpeği gezdiriyoruz” dedi.

"Filmlerde görüp özeniyordum"

"Filmlerde görüp özeniyordum"

Bir başka köpek gezdiricisi Gamze Pekçeçınar ise dört yıldır faal olarak bu mesleği yaptığını ve geçimini bu şekilde sağladığını dile getirdi. Pekçeçınar, “Hayvanları çok seviyorum. Kendi köpeklerim de var. Filmlerde köpek gezdirenleri görürdüm “Ne güzel iş” derdim. Kedi köpek oteli olan bir arkadaşım bana yönlendirdi, bu şekilde başladım yaklaşık dört buçuk yıldır da bu işi yapıyorum. İlkokula başladığımda köpek alındı bana. Köpeklerin ihtiyaçlarını, psikolojilerini iyi biliyorum” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
123
34
20
7
6
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
fchinaski

Antalyadayken denedim bunu, kopekler birbirine dalinca bi daha bulasmadim. Bizim kopeklerimiz de turk gibi, durduk yere kavga cikariyorlar

Zehra Abaylı

Şskxşsmöx

Sefa Döner

Şu tarz haberlerini hiç sevmem. Tamam bir iki kişi güzel para kazanıyor olabilir. Bizim insanımıza ters bu haberler . Solucan gübresi ,kinoya , altın çilek f... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Hiç adil değil. Okuyup iş bulamayan, bulursa da 5-6 bin liradan az alan insanlar var. Adaletini seveyim dünya.