İki Koldan Ankara'ya Yürüyecekler: HDP'nin 'Demokrasi Yürüyüşü' Gözaltılarla Başladı

 > 
33PAYLAŞIM

Partili iki ismin milletvekilliklerinin düşürülmesi sonrası HDP, protesto için Edirne ve Hakkari'den Ankara'ya eş zamanlı "Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü" başlatma kararı almıştı. Bugün Edirne ve Hakkari'de olağanüstü önlemler alınırken başka illerde de eylemcilere giriş çıkış yasağı getirildi. Giriş-çıkış yasaklarının koronavirüs önlemleri kapsamında alındığı belirtildi. Kocaeli, Edirne, Tekirdağ, Bursa, Adana, Bitlis, Van ve Şırnak yasağın getirildiği illerden.

Sabah saatlerinde Edirne'ye gitmek için Silivri'de toplanan çok sayıda HDP'li gözaltına alınırken Hakkari'de de yürüyüş polis tarafından engelledi.

Edirne'ye gidiş için Silivri'de toplanıldı, gözaltılar yapıldı

4 Haziran'da HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP'li Enis Berberoğlu milletvekillikleri düşürülerek tutuklanmıştı. Farisoğulları cezaevinde tutulmaya devam edilirken, Güven tahliye edilmiş, Berberoğlu da ev iznine çıkarılmıştı.

HDP bunun üzerine 'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü' başlatma kararı almıştı. 

Yürüyüşün bugün Hakkari ve Edirne’den Ankara'ya doğru başlaması beklenirken Edirne'ye gitmek için Silivri'de bir araya gelen HDP'lilere polis müdahale etti. 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Hakkari'de de yürüyüş için hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

Polis Hakkari'deki grubun yürüyüşüne izin vermedi

Medyascope'tan Ferit Aslan'ın aktardığına göre Hakkari'deki yürüyüşe polis izin vermedi. 

Bunun üzerine HDP il binası önünde açıklama yapan Eş Genel Başkan Mithat Sancar kendilerine darbe hukuku uygulandığını söyledi.

“Bir araya gelmemize bile izin vermiyorlar. Bizim yürüyüşümüz darbeye karşı demokrasi yürüyüşüdür. Darbecilik, halkın iradesini gasp etmektir. Halkı zulüm altına almaktır. Darbe sadece tankla, topla yapılmaz. Darbe, yargıyı kullanarak, iktidarın imkanlarını kullanarak da yapılır. Her darbecinin ilk işi halkın iradesini gasp etmektir”

Eş Genel Başkan Pervin Buldan ise Edirne'de bir basın açıklaması yaptı.

Buldan, "Bu yürüyüş aynı zamanda Osman Kavala içindir. Bugün AKP hükumeti tarafından açlığa, yoksulluğa, sefalete maruz bırakılan milyonlar içindir. Bu yürüyüş devam edecektir" dedi.

Edirne'de kent girişlerinde güvenlik tedbirleri alındı. Gişelerde jandarma ve polis ekiplerince sürücü ve yolculara GBT sorgulaması yapılıyor.

Edirne'de kent girişlerinde güvenlik tedbirleri alındı. Gişelerde jandarma ve polis ekiplerince sürücü ve yolculara GBT sorgulaması yapılıyor.
Edirne'de kent girişlerinde güvenlik tedbirleri alındı. Gişelerde jandarma ve polis ekiplerince sürücü ve yolculara GBT sorgulaması yapılıyor.

Edirne'de son durum

İstanbul'da yürüyüş, eylem, toplantı, toplu karşılama ve uğurlama yasaklandı

İstanbul Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclisi aldığı yeni bir kararla, ilde yürüyüş, eylem, toplantı, toplu karşılama ve uğurlama gibi toplu faaliyetleri yasakladı. 

Valilik yaptığı açıklamada, toplu faaliyetlerin yeni tip koronavirüs salgının yayılımını hızlandıracağı, toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı nedeniyle kararın alındığı vurgulandı. 

Yasak Haziran ayının sonuna kadar sürecek.

HDP'nin yürüyüş programı şöyle

HDP Sözcüsü Ebru Günay, iki koldan başlatacakları yürüyüş için şu bilgilendirmeyi yapmıştı:

  • Hakkari’den başlayacak yürüyüş Van, Diyarbakır, Adana güzergahını takip ederek 19 Haziran’da Ankara’ya ulaşacak.

  • Edirne’de başlayacak yürüyüş ikinci durak olarak İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında devam edecek.

  • 16-17-18-19 Haziran İstanbul’un 3 bölgesinde kurumsal ziyaretler, işçi-emekçilerle fabrika ve atölyelerde buluşmalar ve halk buluşmalar gerçekleştirilecek.

  • 19 Haziran’da İstanbul’dan yola çıkan yürüyüş kolu 20 Haziran’da Ankara’da olacak.

  • 20 Haziran'da Ankara’da buluşacak olan her iki kolunun katılımcılarıyla kitlesel bir açıklama yapılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir