Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollywood Sinema Sektörü Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 13 Şaşırtıcı Bilgi

 > -

1. Superman II filminden bir kare. Clark Kent yayın yönetmeninin ofisine girmek üzere. Camdaki afişi farkettiniz mi? Sarı zeminin üzerinde kırmızı harflerle aynen şöyle yazıyor: "Daha iyisi olamaz."

Bu sahneyi birçok kişi farketmişti ama tam anlamıyla sırrını çözen olmamıştı. Derken Cengiz Semercioğlu köşesinde bunu yazdı. Meğer bu slogan, 'grissini'si(uzun ince kıtır ekmek çubuklar) ile ünlü olan Arı Bisküvileri'ne aitmiş.

Bu gözle baktığınızda aslında afişte ARI'nın R'sinin ve Bisküvileri'nin "sk" kısmının net bir şekilde okunduğunu görüyorsunuz.

1980 yapımı Superman II'de böyle bir afiş olması ilginç. Ama ondan da ilginci, Arı Bisküvileri'nin patronları bundan haberdar değilmiş. Cengiz Semercioğlu sayesinde öğrenmişler.

2. Jack Nicholson, babası tarafından küçük yaşta terk edildikten sonra annesi tarafından büyütülmüştür ve annesi garip bir kararla yıllarca kendisini ablası olarak tanıtmıştır.

Çılgın rollere bu yüzden yatkın olmalı.

3. Hollywood sinema sektörünün Kaliforniya eyaletinde şekillenmesinin temel nedeni nedir?

Thomas Edison'un elinde bulundurduğu birçok sinema patent hakkının ihlali ve avukatların takibinden kaçmak için gerektiğinde kaçabilecekleri Meksika sınırındaki bölgeye yerleşip film çekimlerinin burada yoğunlaşarak şimdiki devasa Holywood endüstrisini oluşturmuş.

Bu da yıldızı..

4. "Star Wars"taki ışın kılıcının sesi nasıl oluşturulmuştur?

Bir film projektörü gürültüsü ile arkası sökülmüş bir televizyona yaklaştırılmış mikrofonun kaydettiği ses karıştırılarak yapılmıştır.

5. "Esaretin Bedeli"nde Brooks'un kargasını bir kurtçukla beslediği sahneleri hatırlarsınız. Bakın bu sahne aslında nasılmış..

Brooks'un kargasını bir kurtçukla beslemesine ASPCA (Filmlerde hayvan haklarının ihlal edilip edilmediğini gözleyen kuruluş) itiraz etmiş. ASPCA gözlemcisi huzurunda doğal yollarla ölmüş bir kurt bulunmuş ancak karga bu kurtu yemeyi reddetmiş. Kurt şekli verilmiş bir et parçası ile sorun çözülmüş.

6. Johnny Depp'i sinema dünyasına kazandıran isim ünlü aktör Nicolas Cage'dir.

Bir teşekkürü borç biliriz.

7. Brandon Lee, The Crow(Karga) filminin çekimlerinde bir sahnede kuru sıkı olması gereken tabancada gerçek mermilerin bulunması sonucu yaşama veda etmiştir.

Olay, Lee'nin evlenmesine yalnızca iki hafta kala meydana gelmiştir. Ailesi ve nişanlısı, Brandon Lee anısına filmin yayınlanmasını istemişlerdir. Aynı zamanda Bruce Lee'nin oğludur.

8. Baba(The Godfather) filmini çekmesi için önce yönetmen Sergio Leone'ye(İyi, Kötü Ve Çirkin - Bir Zamanlar Batıda - Bir Zamanlar Amerika'da) teklif götürülmüş, aşırı mafya içeriği dolayısıyla filmi çekmeyi reddetmiştir.

Üstadın çekeceği versiyonun da altta kalır yanı olmayacağından eminiz.

9. Chistopher Nolan'ın en sevdiği 10 film arasında 1964 yapımı konusu Türkiye'de geçen "Topkapi" de vardır.

Chistopher Nolan'ın en sevdiği 10 film arasında 1964 yapımı konusu Türkiye'de geçen "Topkapi" de vardır.
Chistopher Nolan'ın en sevdiği 10 film arasında 1964 yapımı konusu Türkiye'de geçen "Topkapi" de vardır.

10. Geleceğe Dönüş serisinin ilk filminde Marty McFly 1955 yılına, anne-babasının gençlik yıllarına gider. Annesi, Marty'ye aşık olur. Bu fikrin yanlış anlaşılacağı düşüncesiyle film, birçok yapım şirketinin kapısından dönmüştür.

11. Ayrıca filmde kullanılan zaman makinesi DeLorean yerine ilk başlarda 'buzdolabı' düşünülmüş. Bunun çocuklar üzerinde ölümcül hatalara sebebiyet verebileceği düşüncesiyle vazgeçilmiştir.

İyi ki de vazgeçilmiş. :)

12. İlk kez kendi resmi sitesi kurulan film 1994 yapımı Stargate(Yıldız Geçidi)'tir.

Bir bilimkurgu filmine yakışan bir ilk..

13. 1997 yılında Komplo Teorisi filminde ABD Başkanı Türkiye'yi ziyaret ettiğinde 7.3 şiddetinde yapay bir deprem oluşturulacağı senaryosu işlenmiştir. İki yıl sonraysa o acı depremi maalesef yaşadık.

YEŞİLÇAM BONUSU: "Selvi Boylum Al Yazmalım"da Türkan Şoray'ın ısrarı.

Bildiğiniz gibi final sahnesinde Asya'nın tercihi Cemşit oluyor. Türkan Şoray halkın İlyas'ı tercih etmesini isteyeceğini söyleyerek tercihin değiştirilmesi için yönetmen Atıf Yılmaz'a ciddi anlamda ısrar etmiş. Tabii Atıf Yılmaz da romana sadık kalarak çok konuşulan o sahneye imza atmış.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ersin-aktas

Selvi boylum al yazmalım filminde Asya'nın İlyas yerine Çemşit'i seçmesinde (filmi bırakmak pahasına) ısrar eden kişi senarist Ali Özgentürk'tür.

johnny-depp

nicholas cage'e bin teşekkür yetmez

icimdekiyagmur

İyiymiş (Y)

kaya-keleri

O yıllarda o bisküvi afişinin, o film de gözükmesi gerçekten ilginç, 13'ün ise tesadüf olduğunu zannetmiyorum!

kaya-keleri

Belki komplo teorisi olarak algılayabilirsin ama bazı Holywood filmleri uluslararası veya iç politikaya yönelik bir operasyon yapacaksa önceden buna uygun filmler çekilip kamuoyunu şartlandırırlar, şu link belki yardımcı olur;

kaya-keleri

Sanırım, mesela ABD'nin HAARP projesinden haberin var mı? Bu projeye göre ABD'nin batı kesimin de San Andreas fay hattının tetiklenme zamanı yaklaştığın da bu projeyi devreye sokarak, bu fay hattında ki enerjiyi emen ve başka bir bölgeye transfer eden bir teknolojiymiş. Dediğim gibi komplo da olabilir ama bu proje gerçek, o yüzden depremden önce film de yapılan ziyaret deprem sonrasın da gerçekleşti, olayları önceden öngören senaryo gibi. Bu olayı ve HAARP projesini internet'ten inceleyebilirisn.

Görüş Bildir