Görüş Bildir
Haberler
Her Sabah Başka Bir Manzaraya Uyanmak: Yeni Tatil Trendi Karavan Turizmini Tercih Edenlerin Sayısı Artıyor

Her Sabah Başka Bir Manzaraya Uyanmak: Yeni Tatil Trendi Karavan Turizmini Tercih Edenlerin Sayısı Artıyor

Batuhan
07.07.2020 - 21:47

Alternatif tatil seçenekleri arasındaki karavan turizmi, son yıllarda şehir hayatından uzaklaşmak ve doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenlerin talebiyle hızla gelişiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni tip koronavirüs salgını süreciyle karavanlara ilgi gösteren çok sayıda kişi, satın alma ya da kiralama yoluyla bu tatil seçeneğini değerlendiriyor. Karavanlar bir aracın arkasına sabitlenerek çekilen çekme karavan ya da motorlu bir aracın değiştirilmesiyle oluşan motokaravan olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Karavanlara donanımlarına göre günlük 400 ila 600 lira kira ödeniyor

Karavanlara donanımlarına göre günlük 400 ila 600 lira kira ödeniyor

Çekme karavanların fiyatları donanımına göre 60 bin ila 90 bin lira arasında değişiyor. Motokaravanlarda ise 100 bin liradan 400 bin liraya kadar seçenekler bulunuyor.

Kiralama yoluna gitmeyi tercih eden tatilciler, son dönemde sayıları artan kiralama şirketleri aracılığıyla karavanlara donanımlarına göre günlük 400 ila 600 lira kira ödüyor.

Karavan kiralama şirketleri daha çok İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Sakarya gibi kentlerde hizmet veriyor.

Ege ve Akdeniz kıyıları revaçta

Ege ve Akdeniz kıyıları revaçta

Türkiye'de tatilcilerin son yıllarda karavan turizmine ilgisinin artmasının ardından birçok firma yerli karavan yapmaya başladı.

Güney Marmara, Ege ve Akdeniz'deki sahil bandında 100'e yakın karavan kampı bulunuyor. Kampların büyük çoğunluğu Muğla'nın Datça, Akyaka, Marmaris ve Akbük gibi önemli turizm merkezlerinde yer alıyor. İzmir'de Menderes ilçesi Özdere Mahallesi ve Bolu Yedigöller'deki karavan parkları da yoğun talep görüyor.

Tatillerini karavanda geçirmek isteyenlerin tercih ettiği rotaların başında ise Ege ve Akdeniz kıyıları geliyor.

Akdeniz'de Anamur, Ege'de Asos

Akdeniz'de Anamur, Ege'de Asos

Karavanla tatilin en gözde rotası ise Bodrum'dan başlayarak Ören, Akyaya, Marmaris, Köyceğiz, Dalyan, Sarıgerme, Göcek, Fethiye, Kalkan, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Belek, Manavgat, Anamur, Silifke ve Mersin'deki karavan kamplarını kapsıyor.

Tatillerini karavanıyla Kuzey Ege kıyılarında geçirmek isteyen tatilciler ise Foça, Çandarlı, Altınova, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Ören, Altınoluk, Asos'taki kamplarda konaklamayı tercih ediyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Karadeniz'de yaylalar ilgi görüyor

Karadeniz'de yaylalar ilgi görüyor

Tatilini Karadeniz Bölgesi'nde geçirmek isteyenlerin tercihi ise Bartın'dan başlayan Gürcistan'da sona eren sahil bandındaki kentler ve yaylalar oluyor.

Karavancıların son yıllarda ilgi gösterdiği kültür gezisi noktalarının başında ise Kapadokya ile Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Van, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır gibi kentler yer alıyor. Bu kentlerde sayıları son yıllarda artan karavan kampları tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Tatilciler ya kişi başı ya da karavan başına ücret ediyor

Tatilciler ya kişi başı ya da karavan başına ücret ediyor

Karavan kampları daha çok sahil kenarlarında bulunan ormanlık alanlarda kurulurken tatilciler, ya kişi başı ya da karavan başına ücret ödüyor.

Kamplarda tatilciler, kafeteryadan, çamaşırhaneye, sahilden çocuk parklarına kadar birçok tesisten faydalanabiliyor.

Tatilciler, içinde elektrik ve su tesisatlarının bulunduğu, yatak odası, mutfak, tuvalet, duş gibi alanlardan oluşan karavanlarla yazın sahiller kışın ise yayla ve milli parklarda tatil yapmanın keyfini yaşıyor.

"Ülke genelinde 5 bine yakın karavan sahibi va"

"Ülke genelinde 5 bine yakın karavan sahibi va"

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Savaşçı, Türkiye'de karavan turizminin son 3 yılda hızla gelişmeye başladığını, kayıt altına alınmamasına rağmen ülke genelinde 5 bine yakın karavan sahibinin bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Otel tatiliyle karavan tatilinin çok farklı olduğunu belirten Savaşçı, 'Karavanla tatil otellere göre daha uygun fiyata mal oluyor. Tatilciler doğayla buluşma imkanı buluyor. Yemeklerini, uyuma saatlerini, denize girme saatlerini kendileri belirliyor. Çocukları bu sayede doğayı tanıyor. Özellikle pandemiden sonra insanlar karavan turizmine daha çok ilgi gösteriyor. Karavan kampları ve otelleri 1 Temmuz'dan sonra hareketlenmeye başladı' dedi.

Grafiklerle Türkiye'de karavan turizmi detayları 📌

Grafiklerle Türkiye'de karavan turizmi detayları 📌
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
19
2
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Biz de isterdik lakin PARAMIZ YOK 😢

Resho

Çevre için asıl tehlike şimdi başlıyor. O karavanları olmadık yerlere sokacaklar, çevrenin de içine edecekler. Sıradan bir çadır kampına gidin ne demek iste... Devamını Gör

MİRALAY RA

Bakın yemin ediyorum bu şahıs yarın karavan kiralama vergisi diye bir şey uydurur , doğada konaklama bedeli , çadır işgal vergisi falan gibi vs...Yapar bunu... Devamını Gör