Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: 'Demokrasi Mücadelesinde Buluşma Zamanıdır, Asla Bu Zemini Terk Etmeyeceğiz'

 > -
Abone ol

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin MYK toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada üç büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasıyla ilgili konuştu. 

“19 Ağustos darbesi, sivil darbesi, 12 Eylül darbe geleneğinin devamıdır. Darbe mekaniği devam ediyor" diyen Temelli, "Yasanın 47. maddesini bahane ederek arkadaşlarımızı görevden alıyorlar. Bu maddeyi okuduğunuzda aslında bu maddenin tam da görevden almanın yolunu açacak bir madde olmadığı açık" ifadelerini kullandı.

"Bu saldırı yalnızca HDP’ye yönelik değildir"

Bu saldırının sadece HDP belediyelerine, HDP belediye eş başkanlarına yönelik bir saldırı olmadığına işaret eden Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu saldırı, Türkiye halklarına bir saldırıdır. Bu saldırı, demokraside rıza göstermiş, demokraside buluşmuş insanlara bir saldırıdır. Türkiye'nin her yerinde Türkiye halklarının iradesine bir saldırıdır. Alınan belediye başkanı Diyarbakır, Van, Mardin belediye başkanıdır ama saldırı, İstanbul'a, İzmir'e, Adana'ya, Mersin'e, Ordu'ya, Trabzon'adır. Türkiye'nin her yerinde seçilmişlere yönelik bir saldırıyla karşı karşıyayız. O yüzden tüm Türkiye'ye sesleniyoruz; şimdi tam da demokrasiden yana, demokratik siyasetten yana inisiyatif alma zamanıdır. Halkların, Türkiye toplumunun iradesine sahip çıkma zamanıdır. Gelin demokratik siyaset zemininde geçmişte olduğu gibi yine buluşalım"

"Kaybettiler yine kaybedecekler, kazandık yine kazanacağız"

Temelli "Demokrasilerde belki de ilk önemli adım sandıktır, sandık iradesine sahip çıkmaktır. Bu iktidar, bu saygıyı, bu iradeyi yitirmiştir" dedi ve ekledi: 

"Tüm kamuoyuna bir kez daha sesleniyoruz şimdi demokrasi mücadelesinde buluşma zamanıdır. Asla bu zemini terk etmeyeceğiz.

Tüm yerel yönetimlerde, tüm meşru demokratik zeminlerde demokrasi mücadelemize devam edeceğimizin altını çiziyorum. Bir kez daha tekrarlıyorum; Kaybettiler yine kaybedecekler, kazandık yine kazanacağız."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir