Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hazır Mezuniyet Yaklaşmışken: Ünlü Astrofizikçi Neil Tyson'dan Başucu Notu Yapılacak 9 Alıntı

 > 
278PAYLAŞIM

Massachusetts Amherst Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde konuşan ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, yeni mezun olacak öğrencilere hayata dair çarpıcı önerilerde bulundu. 

Genel olarak eğitim, siyaset ve Amerikan rüyası hakkında konuşan Tyson, not ortalamasının çok da önemli olmadığını, bu konuda kafalardaki endişelerin yok edilmesi gerektiğini söyledi.

İşte o konuşmadan 9 önemli satır başı:

Kaynak: http://mic.com/articles/118058/neil-de-g...

1. Not ortalaman hakkında endişelenme.

Notların yahut not ortalaman, çabucak hayatınla alakasız olur. Aldığınız notlar hayatınızdan o kadar hızlı çıkacak ki şu an size anlatamam bile. Çünkü hayat serüveninde kimse size not ortalamanızın kaç olduğunu sormayacaktır. Eğer illa bir şey ifade edecekse, edeceği tek şey sadece, sizin o zaman (mezun olduğunuzda) ne olduğunuzdur. Hayatınızın geri kalanını tanımlamaz.

2. Toplumun gerçek tehlikeleri:

Özgür bir toplumdaki en tehlikeli insanlar, aslında bilmeyip, bildiğini zannedenlerdir ve bu insanlar, diğerlerini de etkileyecek yasal güce sahiptirler, işte bir toplum için asıl tehlike budur. İşte bu tehlikeler, düzgün işleyen bir demokrasinin sonunun işaretleridir.

3. Önemli olan bilimdir.

Tek gerçek bilimdir. Şunu düşünün: En başta, mağara adamı ve kadın, temiz havaya ve temiz suya sahipti, yiyecek konusunda sıkıntı yaşamıyorlardı fakat buna rağmen yaşam ortalamaları 35 idi. Yaşam ortalamanızı temiz hava ve temiz su aramaktan daha çok etkileyen bir şey var. Bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeler, bize sadece sağlık yahut daha iyi bir yaşam olarak geri dönmüyor. 

Kısacası bilim hakkında atıp tutmadan önce, bir kez daha düşünün. Ya da lanet mağaranıza geri dönün!

4. Sorun siyasetçilerde değil, sizlerde.

Dünyadaki sorunlar için siyasetçileri suçlamak eskide kaldı. İnsanların bunu yapma güdüsünü anlıyorum ama işin sonunda siyasetçiler, seçmenlerin bir temsilcisidir. Eğer siyasetçilerle bir sorununuz varsa aslında bu, onu oraya yerleştiren vatandaşlarla bir sorununuz olduğu anlamına geliyor. Yani eğer evrenin 6000 yaşında olduğundan emin olan bir siyasetçi varsa, bunun sebebi aramızda buna inanan insanların olmasıdır. Fizik kanunları, onlara inansak da inanmasak da hepimizi etkiler.

5. Rol model kabul edilen insanlar abartılıyor.

Örnek insanların abartıldığını düşünüyorum. Bronx'da büyüdüm ve eğer astrofizikçi olmak için, Bronx'ta büyümüş başka bir siyahi astrofizikçiye ihtiyacım olsaydı, şu an hala Bronx'ta olurdum. 

Eğer istediğin şeyi olmak için örnek bir insana ihtiyacın olursa ve birisini bulamazsan, bu istediğini olmaman için bir sebep mi? Tabi ki, hayır!

6. Hepsini bir bakış açısına nasıl koyarız:

Şunu bilin: Evren, siz her ne iseniz ondan çok daha büyük. Anlaması basit gözüküyor ama bazı insanlar bu gerçeği kavramakta zorlanıyor.

7. İnsan marifeti:

Ayrıca şunu unutmayın, dünya sizi öldürme konusunda epey iyidir. Dünyada bulunmuş türlerin yüzde 97'si artık yok.. Aslında bu bizim marifetimiz, dünya bu gerçeği bilmesine rağmen, yine de bize yaşam için fırsat veriyor.

8. Devlet gözetimini engelleyebiliriz.

Eskiden Amerika'da, özgür bir dünyanın liderleri olduğumuzu söylerdik. Rusların özgür olduğunu düşünmüyorum. Nereye giderlerse gitsinler kimliklerini göstermek zorundalar. Sovyetler Birliği hakkındaki konuşmamı hatırlıyorum... Eğer KGB herkesi, her şeyi gözetliyorsa, Amerika da bugün kendi vatandaşlarına aynısını yapıyor, soğuk savaştaki gibi eskileri deşiyorlar.

Bu yüzden, dünyada neler dönüyor bilmiyorum. Ama gelecekteki hedefleri sizlersiniz! Bunu değiştirmek sizlerin elinde!

9. Amerikan Rüyası hakkındaki gerçek:

İnsanların birbirine yardım etme derdinin olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Diğer insanları, kendi kendilerini daha iyiye götürmeleri için cesaretlendirmen iyidir. Fakat unutma, herkesin kendisini yukarı çıkaracak imkanı olmayabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
trollistan

Arkadaşlar bırakın şu siyaseti , sosyal medyadaki "like,fav"ları.. İnsanlar bunlarla bu kadar uğraşırsa nasıl gelişeceğiz.. Gereksiz şeyleri bi kenara bırakıp dünyamızı geliştirelim... Hangimiz istemez marsta , ayda tatile çıkmak ? ... İşte bunları yapmak için teknolojiyi , bilimi , dinimizi ve yaşam biçimimizi en üst seviyeye çıkarmamız lazım... Bu bizim elimizde olan bir şey ... Her günümüzü sanki yarın ölecekmiş gibi yaşıyalım ve birşeyler yapalım ki bizim işimize yaramasada gelecek nesillerimiz sevinsin...Saygılarımla

seytantuylu

Hepsine katılıyorum, ama dini karıştırmasaydın daha iyiydi. Çünkü din, bütün bu yazdıklarını başarmamızda ki en büyük engel.

trollistan

hayır bir engel değil... İnsanlar dinlerini özgürce (başkalarının dinine karışmadan ve değiştirmeye kalkmadan) yaşayabilir. Bilimi ve teknolojiyi en üst seviyeye çıkarırken kendi dinimizi yaşabiliriz sonuçta çünkü dini yaşamak yada yaşamamak zorla olacak olan birşey değildir.

trollistan

Sonuçta din insanın Allah'la ( veya tanrısıyla) kendisi arasında olan bir şey değil mi ?

seytantuylu

Kimsenin inancına karışma hakkımız yok. Herkesin istediğine inanmakta özgür tabi ki. Ama her şeyin ilahi bir güç tarafından yaratıldığı ve onun kontrolünde olduğu düşüncesi bile, insanların hayatlarını ve bakış açısını kısıtlamaya yeterli değil mi?

trollistan

Doğru , o düşünce insanların hayatını ve bakış açısını kısıtlıyor ama kendimizi de sürekli geliştirmemiz lazım. Bununla ilgili peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: " Eğer bir insanın bir gün yaptığı şeyler dünün aynısıysa o gün hiçbirşey yapmamış demektir" . Zaten biz şirk koşacak kadar fazla şey yapmaya kalkamayız o güç sadece ilahi gücün sahibinde vardır fakat kendimizi olabildiğince geliştirmemiz lazım. Gereksiz şeylerden kaçınmamız lazım.

seytantuylu

Keşke her dinine bağlı olan senin gibi yorumlasa dinini. Gerçekten bir şeyler başarabilirdik ülkece. Ama genel bakış açısı "her şey olacağına varır" ya da "kaderde ne yazıyorsa odur" olduğundan maalesef ileriye gidemiyoruz.

trollistan

Katılıyorum... Sonra diyorlar " Bizde potansiyel varda yapmıyoruz "... e niye yapmıyorsunuz araştırma yapmak için engel olan mı var... Şu an sadece internette öğrenebileceklerimizle doktor , mühendis , bilim insanı olabiliriz... ama üşengeçlik başa bela :(

mirasci

Ne yani, Şimdi Türkiye çökmeye mi başladı ? Bitti mi ? Buraya kadar mı ? " Özgür bir toplumdaki en tehlikeli insanlar, aslında bilmeyip, bildiğini zannedenlerdir ve bu insanlar, diğerlerini de etkileyecek yasal güce sahiptirler, işte bir toplum için asıl tehlike budur. İşte bu tehlikeler, düzgün işleyen bir demokrasinin sonunun işaretleridir. Neil Tyson"

baran-beg

adam gibi adam neil

Görüş Bildir