Hangisinin Sistemi Daha Doğru? Farklı Ülkelerde Okullarda Okutulan Zorunlu ve Seçmeli Dersler

-
Abone ol

Okul, çocukların yeteneklerinin ve gelecekte kendilerini adamak isteyecekleri mesleğin ne olduğunun anlaşıldığı yerdir. Bu konuda her ülkenin kendine özgü yöntemleri ve müfredatları var. Hazırsanız, dünyanın her yerinden eğitim sisteminde yer alan konulara beraber bakalım.

Kaynak: https://www.quora.com/What-subjects-are-...

1. ABD

 • İlkokulda zorunlu dersler aritmetik, okuma, yazma, doğa bilimlerine giriş ve yerel tarihtir. 

 • Ortaokulda okutulan dersler ise matematik, dil, doğa bilimleri (kimya, biyoloji ve fizik), sosyal bilimler (tarih) ve beden eğitimidir. Dahası psikoloji, adli tıp, gazetecilik, retorik, ahşap oyma, çömlekçilik, aşçılık gibi dersler de ek olarak sunuluyor. 

 • Lisede okutulan zorunlu dersler ise matematik, edebiyat, doğa bilimleri (bir yıl kimya, bir yıl biyoloji ve bir yıl fizik), sosyal bilimler (tarih ve eyalet yapısı) ve beden eğitimidir. Ayrıca oyunculuk, anatomi, istatistik, bilgisayar bilimi, çevre teknolojisi, yabancı diller, resim, heykel, fotoğraf, sinema, tiyatro, orkestra, dans, grafik, web tasarımı, gazetecilik, yıllık düzenleme, ahşap işçiliği, araba tamiri gibi ekstra dersler de sunuluyor. Okula bağlı olarak listedeki ek derslerin çeşidi artabiliyor.

2. İsrail

 • İlkokulun müfredatında İbranice, matematik, Tanakh (Yahudilerin İncili), tarih, coğrafya, doğa çalışmaları, İngilizce, müzik, resim, ritim ve beden eğitimi yer alıyor. Ayrıca seçmeli ders olarak robotik, tiyatro, koreografi, veterinerlik çalışmaları olarak öğretmenler tarafından belirleniyor. 

 • Lisede ise öğrenciler eğitimlerini kendileri şekillendiriyorlar. Yabancı diller, kimya, fizik, biyoloji, müzik, biyoteknoloji, ekonomi, şarap üretimi gibi dersleri seçebiliyorlar. Ayrıca diploma ile beraber muhasebe veya turizm hizmeti sertifikası da alabiliyorlar.

3. Japonya

 • İlkokulda çocuklar Japonca (yalnızca modern hali değil, antik çağlardaki halini de), güzel yazı sanatı, şiir, aritmetik, doğa bilimleri, sosyal bilimler (ahlak, tarih, görgü kuralları), müzik, görsel sanatlar, beden eğitimi ve ev işleri dersleri alıyorlar. 

 • Ortaokulda ise bilişim teknolojileri, doğa bilimleri (fizik, kimya, biyoloji, jeoloji), hayat kurtaran temel prensipler, tarih, İngilizce (anadili konuşan bir öğretmen ile) ve birçok özel seçmeli ders okutuluyor. 

 • Lisede önceki derslerden hariç olarak insani veya doğa bilimleri gibi iki farklı dersten biri okutuluyor. Bütün bunları temel amacı üniversiteye girmek olduğu için de öğrenciler geri kalan dersleri kendileri seçiyorlar. Seçmeli dersler arasında tarım, endüstri, ticaret, balıkçılık, tıp eğitimi, sosyal yardımlaşma, yabancı diller gibi dersler yer alıyor.

4. Suudi Arabistan

View this post on Instagram

مجلس الآباء

A post shared by مدارس الآفاق (@alafaq_school_riyadh) on

 • Suudi Arabistan'da okutulan zorunlu dersler arasında din, matematik ve doğa bilimleri (biyoloji ve fizik) yer alıyor. Ama tarih veya diğer sosyal bilimler dersleri özel okullarda neredeyse hiç okutulmuyor.

5. İrlanda

 • Yalnızca iki tane zorunlu ders bulunuyor: İngilizce ve matematik. Bazı okullarda ek olarak İrlandaca da okutuluyor. 

 • Geri kalan bütün dersler seçmeli. Öğrenciler sınavlara girerek hayatlarını yönlendirecek dersleri seçiyorlar. 34 seçmeli ders bulunuyor. Muhasebe, işletme, müzik, resim, bilişim teknolojileri, yabancı diller, tarım, tiyatro, müzik dersleri ise bu seçmeli derslerden yalnızca bazıları.

6. Avustralya

 • İlkokulda aritmetik, anadil, beden eğitimi, çevre ve yaratıcı derslerin yanı sıra çocuklara topluluk önünde konuşma dersleri okutuluyor. 

 • Ortaokulda ise İngilizce, matematik, olasılık teorisi, bilgisayar okuryazarlığı, sosyal bilimler, tarih, coğrafya, ekoloji, sanat (dans, drama, müzik ve resim), beden eğitimi ve bilim (kimya, fizik ve astronomi) dersleri zorunlu. 

 • Lisede öğrenciler gelecekteki işlerine göre dersler seçiyorlar. Kapsamlı bir liste bulunuyor. Dahası 11. ve 12. sınıf öğrencileri şirketlerde staj imkanı buluyorlar. Mezuniyet sınavlarından hemen sonra iş imkanı yüksek mesleklere yönelme fırsatı yakalıyorlar. 

Avustralya'da okullarda spor salonu bulunmuyor. Dolayısıyla havanın yağışlı olduğu günlerde dersler iptal ediliyor. Eğer okyanusa yakın yerlerde okuyan öğrenciler isterlerse sörf dersi alabiliyorlar.

7. İspanya

 • İlkokulda İspanyolca, edebiyat, doğa bilimleri, beden eğitimi, matematik, yabancı dil ve herhangi bir sanat dersi okutuluyor. Sanat dersi olarak genellikle ileri seviyede müzik tercih ediliyor. Okulun sonuna doğru çocuklar bazı enstrümanları çalmayı öğrenmiş oluyorlar. Taşıması kolay olduğu için enstrüman olarak genelde flüt tercih ediliyor. 

 • Ortaokulda ise ek olarak sosyal bilimler, coğrafya, tarih, grafik ve plastik sanatlar, müzik ve teknoloji derslerini görüyorlar. 

 • Lisede her öğrenci bir ana başlıkta 3 ekstra ders alabiliyor. Bu başlıklar: İnsani bilimler, teknoloji, doğa bilimleri ve sanat.

8. Çin

 • İlkokulda zorunlu dersler arasında matematik, Çince, yabancı dil yer alıyor. Seçmeli ders olarak da beden eğitimi, resim ve müzik bulunuyor. 

 • Ortaokul ve lisede ek olarak bilim (fizik, kimya, biyoloji), sosyal bilimler, bilgisayar becerileri ve bilgisayar bilimi dersi okutuluyor. Yıldan yıla artacak şekilde temel dersler de var. Dolayısıyla aslında Çin'deki okullar okuması en zor ve psikolojik olarak en baskıcı eğitim sistemine sahip okullar diyebiliriz.

9. Birleşik Krallık

 • İlkokulda öğrenciler İngilizce, matematik, tarih, coğrafya, müzik ve sanat dersleri alıyorlar. Bunların yanı sıra listede yer alan derslerin son hali veliler tarafından belirleniyor. 

 • Sonrasında din kültürü, coğrafya, doğa bilimleri, bilgisayar bilimi gibi derslerin yanı sıra öğrenciler tarafından seçilen dersler okutuluyor. Aşçılık, müzik, psikoloji, fotoğrafçılık, dans, drama, hukuk, sosyal güvenlik, muhasebe, sanat ve tasarım, deniz bilimi, seyahat ve turizm bu seçmeli dersler arasında yer alıyor.

10. Rusya

View this post on Instagram

Продолжаем знакомить вас с настоящими звездами Ломоносовки. Одна из них, несомненно, педагог начальных классов городской начальной Ломоносовской школы Ольга Леонидовна Кулева, которая сегодня, кстати, отмечает юбилей! Талантливый педагог, мудрый человек, ветеран труда, награждена значком «Отличник народного просвещения». Ее педагогический стаж – 40 лет! «Учитель для меня – это не профессия, не хобби и не работа. Для меня быть учителем – это жить и быть счастливой. Это особая миссия, особый склад души и ума», - говорит Ольга Леонидовна. Дорогая Ольга Леонидовна, от всей Ломоносовской семьи сердечно поздравляем Вас с днем рождения! #ломолюди #учеба #образование #ломоносовка #бытьучителем #люблюучить #москва#дети #школа #школота #ученики #учитель #профи #мирзнаний #частнаяшкола #профессионал #лучшаячастнаяшкола #ЛШ25

A post shared by Ломоносовская Школа (@lomonosovskaya_shkola) on

 • İlkokulda öğrenciler matematik, doğa bilimleri, Rusça, resim, müzik, beden eğitimi ve satranç dersleri görüyorlar. 

 • Ortaokul müfredatında ise Rus dili ve edebiyatı, yabancı dil, cebir, geometri, enformasyon, tarih, sosyal bilimler, coğrafya, doğa bilimleri, biyoloji, fizik, kimya, beden eğitimi ve el sanatları dersleri yer alıyor. 

 • Lisede öğrenciler teknik resim, astronomi, dünya sanat tarihi dersleri görüyorlar. Birçok okulda 10. ve 11. sınıfta öğrenciler insani bilimler, teknoloji, matematik veya sosyo-ekonomi olarak dört temel başlıkta ayrılıyorlar. Sınıflara göre zorunlu dersler değişiyor. Mesela matematik sınıfında ağırlıklı olarak matematik ve fizik dersleri okutulurken, çok az miktarda edebiyat dersi bulunuyor. 

Rusya'nın eğitim sisteminde öğrencilere özgü müfredatlar hazırlanmaz. Ama seçmeli ders olarak ilgi alanları doğrultusunda hareket etmeleri sağlanır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ruzgar-sanli

Mars üzerinde kim araç sürüyorsa, aya kim çıkıyorsa, dünyayı kim yönetiyorsa onunki doğrudur. Yani ABD. Okuduğumda keşke ABD'de doğsaydım dedim.

elanonimo

adam bizim sistem niye yok yazmış bizde sistem mi var aq? 15 sene ingilizce dersi verip öğretemeyen ve öğrenemeyen tek millet biziz diğerlerini tartışmaya gerek bile yok.

erlik

Boş verin takılmayın böyle şeylere. En basitinden çarpım tablosunun müfredattan çıkarıldığı bir eğitim sistemimiz var. Daha bu sistemin neyini tartışacağız ? Kaldı ki çocuklar son 10-15 yılda şamar oğlanına döndü. Sürekli oldu bitti ile değişen bir sistem. Bir nesil siyasi karalar arasında kaybolup gitti

toprakata-yesildag

neyse ki imam hatip dolu memleket. Sebze yetiştiriyoruz.

ozan-bagwell

onu da yetiştiremiyoruz kanka

ugur-erol5

mars üzerinde kim araç sürüyorsa onun ki doğrudur

Görüş Bildir