Güney Kore Hakkında Çoğumuzun Aşina Bile Olmadığı 15 İlginç Gerçek

579PAYLAŞIM

Güney Kore sizce de bambaşka bir gezegen gibi değil mi?

1. Koreli kadınlar dizlerinin üzerinde battaniye ile otururlar.

Birçok Koreli kadın içerisi ya da dışarısı sıcak olsa bile battaniye ile oturur. K-Pop ünlüleri, televizyon programı konukları da dahil olmak üzere kadınların hepsi restoranlarda ve topluma açık yerlerde otururken battaniye tercih ederler. Mini etek giydikleri zaman özellikle özel bölgeleri görülmesin diye bunu yaparlar. Battaniye bu nedenle bir bakıma iffetin sembolüdür.

2. Kadınlar gülerken ağızlarını kapatırlar.

Eskiden kızlara gülmenin kadınsı olmadığı öğretilmişti. Dolayısıyla gülmelerini sağlayan bir şeyler olduğunda başka yere bakarlardı veya gülümsemelerini saklarlardı. Eğer bir kadının ağzını kapattığını görürseniz, o kadının esnediğini değil büyük olasılıkla güldüğünü düşünebilirsiniz.

3. Kadın vücudundaki V ve S hatları oldukça değerlidir.

V hattı, sivri çeneyi gösterir. Daha zarif durduğu için kadınlarda da erkeklerde de daha iyi olduğu düşünülür. S hattı ise kadın vücudunun çizgileridir. Eğer Koreli bir erkek güzel bir V ve S hattınız olduğunu söylerse, çene yapınızdan ve vücudunuzdan hoşlandığı anlamına gelir.

4. Bütün sürücüler alkol testi yaptırmak zorundadır.

Özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları Koreli polisler yolun bir tarafını kapatarak, taksi şoförleri hariç bütün sürücüleri kontrol ederler. Polis araçlarını görünce kenara çekip, camı açarak alkol testini yaptırmak zorundasınız. 

Cezalar kanınızda çıkan alkol oranına göre değişir. 0.05-0.10 sınırında olanlar için 1.400-2.800 dolar arası bir ceza verilir.

5. Hastanelerde çok iyi yemekler var!

Kore hastanelerinde her gün farklı yemekler servis edilir. Ayrıca çorbalar geleneksel yemeklerle birlikte verilir.

6. Akademik yıl Mart ayında başlar ve öğrenciler ders almak için adeta mücadele ederler!

Dersler başlamadan önce öğrencilerin fakültede özel bir eğitim almaları gerekiyor. 2 gün ve 1 gece içerisinde ilk yılı olan öğrencilerin okulun tarihini öğrenmesi ve birbirlerini tanımaları gerekiyor. Bunu öğretenler de yaşça büyük öğrenciler oluyor ve gençlere nasıl eğleneceklerini, ertesi sabah nasıl ders çalışabileceklerini öğretiyorlar. 

Koreliler istedikleri dersleri seçebiliyorlar ve kendi programlarını yapabiliyorlar. Derslerdeki kontenjan sınırlı olduğu için birçok öğrenci ders alma konusunda birbiriyle yarış içerisinde denebilir. Fakat popüler dersler neredeyse birkaç dakika içerisinde kontenjanını dolduruyor.

7. Barbie bebekler yerine K-Pop ile bilinen isimlerin oyuncakları satılıyor.

K-Pop şarkıcıları o kadar popüler ki, herhangi bir dükkandan çakmasını bile alabilirsiniz.

8. Tutumlu turistler bile saunanın keyfini çıkarabilir.

Kore hamamları ve saunalarına jjimjilbang deniyor. 7/24 açıklar ve yalnızca 7 dolar karşılığında kullanabiliyorsunuz. Turistler de tam da bu nedenle Güney Kore'ye geldikleri zaman saunaların tadını çıkarıyorlar. Girişte bir baş havlusu veriliyor. İçeride ise çocuklar için oyun odaları ve kanepeler bulunuyor.

9. Koreliler ilişkideyken karşı cinsten birileriyle konuşmazlar.

Güney Kore'de birçok insan kadınların ve erkeklerin arkadaş olabileceğine inanmaz. Bu nedenle bir kadınla bir erkek ilişkiye başladığında, karşı cinsten arkadaşlarını görmezler.

10. 11 Kasım tarihinde aşk gününü kutlarlar!

Pepero Day olarak adlandırılan bu günde sevgililer birbirlerine tatlı galetalar verirler ve oyun oynarlar. Galetanın farklı uçlarından başlayarak ısırırlar. Kimin daha az kısmı kalırsa o kazanır. Hediyeler yalnızca sevilen kişilere değil, arkadaş ve akrabalara da verilebilir.

11. Koreli erkekler kendileri kadar zayıf olmayan kadınlarla beraber olmazlar.

Güney Kore'de bir kadının bir erkekten uzun veya kilolu olduğu bir çift göremezsiniz. Partner seçme konusunda bu oldukça katı bir kuraldır. Bir erkeğin karşısındaki kadın ne kadar iyi olursa olsun, kendisi kadar zayıf değilse beraber olmaz. Kadınlar da kendilerinden kısa erkeklerle beraber olmazlar. Ayrıca yaş ve kan grubu da önemli kriterlerdir.

12. Koreliler ellerini sıcak tutmayı severler.

Eğer Koreli bir kuaföre, güzellik salonuna veya başka bir yere giderseniz büyük olasılıkla size elleri ısıtacak bir su torbası verirler. Hatta bunu bulunduğunuz binada harika bir ısıtma sistemi olsa bile yaparlar.

13. Okullarda ebeveyn devriyesi bulunuyor.

Okullarda her gün 2 tane ebeveyn devriye geziyor adeta. Okulun eğitim sürecini kontrol ederek her şeyin yolunda gidip gitmediğine bakıyorlar. Ayrıca ebeveynler çocuklarının neyle beslendiğini görmek için yemeklerin tadına bakıyorlar. Babalar ve anneler okulda devriye gezerken üniforma giyiyorlar ve yapmaları gereken her şey bir programa dayanıyor. Ayrıca molalarda dinlenebilecekleri özel odalar bulunuyor.

14. Koreli ebeveynler çocuklarını her zaman takip ederler.

Koreli ailelerde genellikle babalar çalışır, anneler çocuklarını büyütürler. Bu sürece o kadar fazla adapte olurlar ki kendi hayatlarını ve karakterlerini kaybetmeye başlarlar. Bir çocuk ne yaparsa yapsın anne her şeyde aktif rol almak zorundadır. Koreliler, annelerin çocuklarına kayıtsız kalmamaları gerektiğini düşünürler.

Kore'de uzun süredir yaşayan bir anne, "Kızım eskiden tek başına dağa bile giderken, şimdi her yere beraber gitmek zorundayız." diyerek durumu özetledi aslında.

15. Uyumak için sessizliğe ve karanlığa ihtiyaç duymazlar.

Koreli çocukların mükemmel bir şekilde sessiz ve karanlık odaları yoktur. Sinir sistemlerini daha güçlü hale getirmek için çocuklarının aydınlık ve gürültülü odalarda uyuyabilmeleri sağlanır. Yetişkin olduklarında böylece otobüslerde ve trenlerde uyuyabilir hale gelirler ve kısacık zamanlarda bile enerjilerini toplayabilirler.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cigdem-yildiz6

daha ne kadar saçmalayacaksınız acaba..bu yazdıklarınızın hemen hemen hepsi yanlış.

oyoy

Aşırı genelleyen ve saçma bilgiler. Bunun yayınlanmasına nasıl izin vermişler?

laura.steinoo5k-292

Bilgilerin çoğu yanlış.Muhtemelen canınız sıkıldığı için kulaktan dolma bilgilerle yazı yazayım demişsiniz.

rivaille

Bunlar da çinliler gibi yamyam. Japonlar dışında asyalı sevmem

laura.steinoo5k-292

Demek Kore ile savaştayken Koreli kadınlara tecavüz eden,pedofiliyi normal sayan Japonları seversin.

rivaille

evet. hâlâ hunharca köpek yiyen(youtubeda 2 snlik bir aratmayla yabancı ve türk turistlerin rastgele vlog çekerken bile rastlayabildikleri o rezil köpek restoranlarini rahatlıkla görebilirsiniz, ya da g.ogle earth'ten korece köpek yazısını aratarak restoranların konumlarına kadar ulaşabilirsiniz, korede kim köpek yenmiyor diyorsa yalan söylüyor fazlasıyla yiyorlar severek yiyorlar eti güç kuvvet veriyor yazın harareti alıyor inanışıyla yiyorlar) ve gençleri canlı ahtapot + canlı ıstakoz yiyen, bunu da kültür diye afişe eden challenge'lar yapan bu yamyamlardan çok daha insancıl geliyor japonlar bana. keşke batılı devletler çinlileri ve korelileri japonların elinden almasaydı zamanında, cengizhan da başladığı işi yarım bırakmasaydı, hem dünya için hem ellerine düşen hayvanlar için çok kötü oldu çok

laura.steinoo5k-292

ilk olarak Korelilerin zamanında köpek yemek zorunda kalması savaş dönemi açlıktan ölecek raddeye gelmelerinden dolayıydı ve bununla gurur duymuyorlar.İkinci olarak yamyamlık ne demek bilmiyorsun sanırım ben senin için açıklayayım;Yamyamlık,kendi türünden olan bir canlıyı yemektir.Bir insanın bir hayvanı yemesi değil.Ayrıca daha çok saymak için ıstakoz yazmışsın ama ben baktım ve hiç canlı ıstakoz yiyen bir Koreli görmedim.Canlı ahtapot yedikleri doğru ama bu sadece biz de tiktok kullanan salakların yaptığı gibi ilgi çekmek için yapılan bir şey.Bunu bütün Korelilere göre genelleme yapamazsın.Sadece bu nedenlerden dolayı soykırımı haklı bulup,tecavüzü ve pedofiliyi savaş zamanı ağlaya ağlaya hayvanlarını yemek zorunda kalan Korelilerden daha insancıl buluyorsun yani.

rivaille

sie. senin gibi gözü kör aptal fanatikler inanir ancak buna. koreliler bu duygu somurusuyle bir kisim asalak hümanist avrupaliya oynuyor ama ülkelerine giden bir turist için yapabilecekleri hiçbirşey yok. gerçek ortaya çıkıyor. 2-3 sene önce bi kısım koreli eylem yapmıştı kopek restoranlariyla ilgili, karşılarında da kopek eti seven binlerce koreli eylemci grubun inadına karşılarında kopek eti yemişti :) ülkede tartisma yasanmisti ve birlesilen ortak nokta çinlilerle aynı olmuştu; "sırf batılılar istiyor diye yeme kültürümüzü değiştiremeyiz, biz yemesek bile yiyenlere karışamayız" bu koreliler de kopek etini bi kültür haline getirmis, tıpkı çin gibi, vietnam gibi, endonezyanın musluman olmayan kesimi gibi, yillardir kopek eti yiyorlar, yemeyen koreliler bile yiyenler gibi kopek etinin insana sicakta güç kuvvet verdigine ve harareti aldigina inaniyorlar. çindeki inanişla neredeyse aynı

rivaille

yamyamlar. köpek yiyebilen yere düşsen seni de yer. japonlar ve orta asyalilar disinda yamyam olmayan bi cekik yok. yalan hikayelrine kore sevdalisi 16 yasindaki kucuk kizlari inandirirsin ama beni inandiramazsin. koreyi ziyaret etmiş bir sürü türk var, youtubeda kore kopek eti diye ararsan, sokakta yürürken o ne kopek mi la o diyerek girdikleri yerlerde ölü köpekleri görüp fenalık geciren türklere rastlayabilirsin. hadi eyvallah daha fazla konusmayacagim

laura.steinoo5k-292

Ya Korelisin ya Kore'ye çok fazla gittin ya da çok araştırdın herhalde.Peki bu araştırmaların kaynaklarını alabilir miyim?Youtube'dan izlenme almak için video yapan bir insanın dedikleri mi yoksa fazla tıklanma almak için yalan haber yazan editörler mi senin kaynağın?Bunlardan bu kadar emin konuşmak için Korece'nin olması ya da en azından İngilizce'nin olmasını beklerim ki en azından daha kapsamlı bir araştırma yapabil.Ama daha ''şey'' kelimesini bile ayrı yazamadığına göre Türkçe bile bilmiyorsun.

laura.steinoo5k-292

Eğer böyle bir genelleme yapabiliyorsan vegan falan olmalısın.Çünkü dana eti,tavuk ve benzeri hayvansal ürünlerle beslendiğin halde ''yere düşsen seni de yerler,yamyamlar'' diyorsan o zaman kendinle çelişiyorsun.Kendin yazdığın şeyleri düzenledikten sonra benim yalan hikaye anlattığımı düşünmen de ayrı komik.Korece bilmediği halde,bir kere bile Kore'de bulunmadığı halde youtube'da gördüğü Türklerin lafıyla bir şeyler yazmaya çalışan bir insanla ben de muhatap olamayacağım.Umarım yakında Türkçeyi öğrenirsin.

rivaille

köpekle dana yemek birdir kansızlığını da yaptığına göre söyleyecek pek fazla bişey kalmamış demektir. ulan kur'anda bile köpek pet hayvanı olarak geçer(insanın evcil dostu) köpek insanın gözünün içine bakar, komutlarını anlar onları nasıl yersiniz. bu kadar lanet aşağılık olacağıma faşist pisliğin teki olurum en azından yamyam savunucusu olmam. insan değilsiniz. Kaynak istemiş bi de mal. Kaynak heryerde. Onedioda bile kore köpek diye arat şu bölgedeki bilmem ne köpek mezbahası kapatıldı haberleri bulursun. Kore'de hayat youtube kanalı var, emrah abiye sorabilirsin. Kendisi en az 8 senedir korede yaşıyor. Gerizekalı

laura.steinoo5k-292

Araştırmak yerine faşist olmayı seçen,youtube'da tanımadığı ama abi dediği adamın sözüne güvenen,kaynak olarak yalan yanlış yazı yazan onedio'yu gösteren birinden ne baklenebilir ki zaten.Sıkışınca anında Kuran'a sarılmayı bırakın artık da bir şeyler öğrenmeye çalışın.Bu arada sıkışınca kendini savunmak için karşındaki kişiye hakaret etmek gördüğüm en ezikçe hareket,gerçek hayatta böyle yapma karşındaki sana içinden güler sadece çünkü çok ucuz bir davranış.Ayrıca eğer benim anlatmak istediğimi anlayamadıysan(neyi anladın gerçi ama)üste çık oku.Ben köpek eti ile dana eti yemek aynı şey demedim.Köpekler ve insanlar aynı tür değil ve yamyamlık kendinle aynı tür bir canlıyı yersen olur.Eğer sen bana burada köpek yani bir hayvan yendiği zaman yamyamlık oluyor dersen ben de sana o zaman senin anlayacağın dilinden bu her hayvan için geçerli derim.Hiçbir hayvan evcil olarak doğmaz sadece yüzyıllar içinde insanlar onları evcilleştirmeye başladıkları için şu an evciller.

laura.steinoo5k-292

Bana gerçekten inanacağım Korece,İngilizce,Türkçe(onedio,youtube değil çünkü senin gibi youtube'da gördüğüm,çok izlenme için her şeyi yapacak insanları izlemiyorum)bir kaynak bul getir madem kaynak her yerde.Ayrıca bir faşist ne kadar kanlı olabiliyorsa ben ancak o kadar kansızımdır. not:Bir de ne olur en azından basit imla hatalarını yapma artık.''şey'' ayrı yazılır.5 yaşında falan mısın herkesin her dediğine inanıp daha Türkçe cümle kuramıyorsun.

rivaille

g.ogle earth'ten kore köpek restoranlarını aratmaya yüreğin yok değil mi? hepsinin tek tek konumlarını bulursun istersen. senin gibi gerçeği bildiği halde insanları yanıltmaya çalışan iblisler, o yamyamlardan çok daha kötü kalpli, çok daha aşağı. sizinle aynı evreni paylaşmak bile tüm insanlığa hakaret. bedenini sat para kazan saygı duyarım ama bu zülmün üstünü örtersen Tanrı o kadınları bağışlar, seni çıplak bırakır ahirette. Çok vicdansızsınız, çok gaddarsınız

laura.steinoo5k-292

Savaş zamanı tecavüze uğrayan Koreli kadınlar,Japonya'da yaygın olan pedofiliyi görmezden gelip bu zulmün üstünü örten sensin.Burada gördüğüm gözlerini önündeki gerçeğe,kulaklarını duyduğu gerçeklere kapatan tek kişi sensin.Kimsenin senin duyduğun saygıya ihtiyacı yok zaten.Youtube'da video izlediğin vakti git biraz savaş tarihini araştırmak için harca.Senin gibi karşısındaki insanla münakaşa etmeyi bile beceremeyen bir insanla aynı evreni paylaşmak insanlığa edilen en büyük hakaret.

rivaille

az once oyle bişey yok diye k.çını yırtıyordun yalanına inandıramayınca ama onlar savaşta tecavüze uğradı acitasyonuna girmişsin.(pedofili fln demişsin alâkasız, benim ilk yorumum onların yamyamliklariyla ilgiliydi, çoluğun cocugun deli oldugu o korelilerin bir kismi pedofili cikti zaten. msjlara kadar ortaya çıktı, tecavüz yüzünden intihar eden koreli kadınlara hiç girmiyorum, aralarında ünlü isimler bile var) bazı koreli kadınların savaşta tecavüze uğraması korelileri mazlum ya da mağdur yapmaz. her milletin geçmişinde bu tür savaş mağduriyetleri var, yunan askeri de anadoluya kadar inmişti. Ne diyoduk, bazı koreli kadınların savaşta tecavüze uğraması korelilerin yamyam bir millet olduğu gerçeğini değiştirmez diyoduk. bunu hafızana iyi kazı. şimdi herhangi bir mağduriyetleri yok, ama çinliler gibi hayvanları canlı yiyerek onlara işkence etmeye ve evlerinde köpek pişirmeye devam ediyorlar, demek ki neymiş? yamyamlık japonlar dışında tüm uzakdoğuluların genlerine işlemiş. Herkes bilsin

sota-yokki

ben seoulde 3 hafta kaldim hic kopek yiyen gormedim kaldiki senin yillarca farkina varmadan yedigin esek etleri ne olacak peki =)

aras-kahriman

japonların canlı bir şekilde kalamar yemesi gayet ünlü birşey

corpse-bride

bacagı battanıye ıle kapama rontgencılık cok fazla oldugu ıcın yapılıyor gızlı cekım bı ara baya sıkıntı halıne gelmıstı sureklı frıkık arayan manyaklar vardı . surucelere alkol testıne gelınce orada garıp sektor var bununla ılgılı oldukca begenıyorum alkollu ısen bı yedek surucu cagırıyorsun gecıcı olarak soforlugunu yapıyor senın arabanla senı evıne bırakıyor eger bu ımkan yoksa taksı cagırıp evıne gıtmelısın arabanı bırakıp cezaları baya agır alkollu yaklanmanın dıye bılıyorum

Görüş Bildir