Görüş Bildir
Haberler
Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler: Piyasalarda Neler İzlenecek?

Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler: Piyasalarda Neler İzlenecek?

Haftaya yurt içinde ticaret ve turizm istatistikleriyle başlanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi GSYH ve Almanya enflasyon rakamları öne çıkıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Manşette öne çıkanlar

Manşette öne çıkanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doları ve faizi düşürdüklerini enflasyonun da düşeceğini belirterek “Enflasyonun sizlerin üzerinde ciddi bir yük haline dönüştüğünü biliyoruz, görüyoruz. Bakın tekrar ediyorum faizle mücadelemizi biliyorsunuz. Faizi indireceğiz ve indiriyoruz. Bilin ki, enflasyondan inecek daha düşecek” dedi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in enflasyonu yatıştırmak için daha agresif bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu değerlendirmesi halinde 50 baz puanlık faiz artırımını seçebileceğini söyledi.

Çin'de imalat sektöründe büyüme Ocak ayında ivme kaybetti. Konut sektöründeki gelişmeler, COVID-19 salgınına karşı tedbirler ve mevsimsel yavaşlama Çin'in imalat sektöründe büyümeyi frenledi.

Çin'de hizmetler sektörü aktivitesinde büyüme Ocak ayında, Omicron varyantı ile mücadele için alınan tedbirlerin tüketici güvenini vurmasının etkisiyle yavaşladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İrlanda'nın kredi notunu yükseltti.

BOTAŞ’ın sanayi tüketicilerine yapmış olduğu yüzde 40 kısıntı oranı bugün saat 08.00'den itibaren yüzde 20’ye düşürüldü.

Yurt içi piyasaların gündeminde neler var?

Yurt içi piyasaların gündeminde neler var?

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Aralık ayına ilişkin dış ticaret ve 2021 yılının son çeyreğine ilişkin turizm istatistiklerini yayımlayacak (10.00).

TCMB, 2021 yılı 3.çeyrek dönemine ilişkin  'Yerel ve Konsolide Bankacılık İstatistikleri (Uluslararası Ödemeler Bankası-BIS İstatistikleri)' raporunu açıklayacak (10.00).

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Aralık ayı için yabancı ziyaretçi sayıları duyurulacak (11.00). 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), 2021 yılı için sektörün toplulaştırılmış bilgilerini açıklayacak (14.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Aralık ayı için M3 ve M1 büyüme rakamlarını duyuracak (14.30).

Yurt dışı piyasaların gündeminde neler var?

Yurt dışı piyasaların gündeminde neler var?

Japonya Tüketici Güven Endeksi, konut başlangıçları (08.00), Tayland dış ticaret (10.00), Hong Kong perakende satışlar (11.30), Asya piyasalarından gelecek diğer veriler olacak.

İspanya'dan öncü tüketici fiyatları ve perakende satışlar aynı saatte yayımlanacak (10.00).

İber Yarımadası'nın diğer büyük ülkesi Portekiz'den GSYH ve tüketici fiyatları verileri gelecek (12.30). 

Euro Bölgesi'nde 2021 yılının son çeyreğine ilişkin öncü GSYH verileri açıklanacak. Bölgede üçüncü çeyrekte dönemsel yüzde 2,2, yıllık yüzde 3,9 büyüme yaşanmıştı (13.00). Yılın son çeyreği için beklenti dönemsel yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,7 artış olacağı yönünde oluştu.

Aynı saatte İtalya, bir saat sonrasında Letonya'nın GSYH rakamları gelecek.

Almanya'da gün boyu eyaletlerden gelen enflasyon rakamlarının ardından, Ülke geneli için Ocak ayı öncü verileri yayımlanacak (16.00). Piyasalar tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,3 düşüş beklerken, yıllık verinin yüzde 4,3'e ineceğini düşünüyorlar.

Yunanistan perakende satışlar, üretici fiyatları, Belçika üretici fiyatları, Portekiz sanayi üretimi, Sırbistan perakende satışlar, sanayi üretimi, ticaret ve Ukrayna sanayi üretimi günün Avrupa'dan gelecek diğer verileri olacak.

Şili'nin sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik oranı verileri aynı saatte ekrana düşecek (15.00). 

Kanada'da sanayi ürün fiyatları ile hammadde fiyatları açıklanacak (16.30)

ABD'de ise Chicago PMI (16.45) ve Dallas Fed Teksas İmalat Aktivite Endeksi (18.30) rakamları yayımlanacak. ABD'de ayrıca 13 ve 26 haftalık bono ihaleleri gerçekleştirilecek.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly (19.30) ve Kansas City Fed Başkanı Esther George (20.40), günün konuşması beklenecek yetkilileri olacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın