Google ile Başlayan Kariyerinde Hızla Yükselmeye Devam Eden Başarılı Bir İş Kadını ve Tatlı Bir Anne: Marissa Mayer

6PAYLAŞIM

Bir zamanların efsane girişimi Yahoo!'nun, kıskanılacak derecede başarılı kadın CEO'suydu Marissa...

Bu içerikte Business Insider ve Medium kaynak olarak kullanılmıştır.

Verizon'ın Yahoo!'yu satın almasıyla Marissa Mayer’in kariyer akışı tamamıyla farklı bir yöne kaydı.

Yahoo!'nun batmaması için uğraş verdiği 5 yılın ardından umudunun keserek istifa etti ve 23 milyon dolar kıdem tazminatıyla ayrıldı. Mayer, sahip olduğu servetin büyük bir kısmını 2004 yılında Google’la elde etmişti. Yahoo!'ya geçtiğinde zaten zengin olan Mayer, buradaki başarısıyla servetine servet katmıştı.

30 Mayıs 1975’te Wausau adında küçük bir Wisconsin kasabasında doğdu.

Babası mühendis, annesi sanat öğretmeniydi. Çalışkan bir öğrenci olan Mayer, okul dışında piyano, voleybol, yüzme, bale gibi alanlarda kendini geliştirdi. Lisede hem ponpon kız takımında hem de tartışma gruplarında aktif görev aldı. 

Harvard, Yale, Stanford gibi 10 okula başvurdu ve hepsine kabul edildi. Sonunda bir beyin cerrahı olma umuduyla Stanford'a tıp okumaya gitti. Başarılı bir öğrenciydi, ancak üniversitede çok fazla sosyal hayatı yoktu ve asosyal olarak görülüyordu.

Mesleki kariyerinin yanı sıra moda tutkusu da hayatının bir parçası...

Lisansı tamamladıktan sonra yapay zekaya odaklanarak bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans yapmaya devam etti. Henüz mezun olmamışken bile 14 iş teklifi almıştı. Teklifler arasından yeni bir girişim olan Google’ı seçti. Şirketin 20. çalışanı ve ilk kadın mühendisi oldu. 13 yıl burada çalıştı. 

2004'te Google'ın hisselerini halka açık hale getirmesiyle büyük bir servete sahip olmuştu. Mayer, Google'ın arama motorunun yanı sıra ‘Gmail, Google Maps ve Google Haberler’ gibi eklentilerle büyük başarı elde etti. Tam tamına 8 yıl boyunca büyük bir yükseliş yaşadı.

Lüks dairelerde verilen ya da ev sahipliği yaptığı partilere oldukça düşkün biri...

2012 yılında perakende satış mağazalar zinciri Walmart’ın yönetim kuruluna seçilerek davet edildi. Mayer, ünlü modacı Oscar de la Renta ile yemek yiyebilmek için 60 bin doları gözden çıkarabilecek kadar modaya düşkündü. 2009'da girişimci ve yatırımcı Zachary Bogue ile dünya evine girdi.

2012’de oğlu Macallister’i dünyaya gelince Yahoo! ofisinde kreş kurdurttu.

2015’teyse tek yumurta ikizi olan kızları, Marielle ve Sylvana dünyaya geldi. Dale Chihuly'nin her biri en az 15 bin dolar değerindeki cam heykelleri, Mayer’in evinin en önemli dekorlarından birisiydi. 5.2 milyon dolar değerindeki villasını, işten geç çıktığı ve aşırı yorgun hissettiği günlerde kullanıyordu.

2013’te 11.2 milyon dolara ‘Rollar & Hapgood & Tinney Cenaze Evi’ni satın aldı.

Bu yatırımın amacı bilinmese de 2014’te ‘Cadılar Bayramı’ için burada verdiği parti oldukça konuşulmuştu. Yılbaşı’nda verdiği parti için arka bahçesine buz pateni pisti kurdurarak sahte kar yağdırttı. Partilere olan ilgisi aşikar olan Mayer, 7 milyon dolarlık ‘Muhteşem Gatsby’ temalı şirket partisiyle de dikkat çekmişti. 

Çekingen biri olsa da dünyaca ünlü birçok isimle yakınlık kurdu. Hatta 2010’da verdiği bir bağış yemeği organizasyonunda, ABD Başkanı Obama’yı dahi evinde ağırlamıştı. Biz kariyeri için durmadan çalıştığı üniversite yıllarındaki sosyal eksikliğini bu şekilde giderdiğini düşünmeden edemedik…

Mart 2018'de ‘Lumi Labs’ adlı bir girişime imza atarak kariyerine kaldığı yerden devam etti.

Üstelik 620 milyon dolar servete sahip Mayer’in, yatırımları hakkında henüz birçok bilinmeyen varlığını koruyor...

Başarısıyla sadece iş hayatında değil, tüm bir dünyada hayranlık yaratan bir kadın kendisi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir