Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filmlerde Bize Hayatı Öğreten 17 Büyük Öğretmen

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Bir çok insana öğretmenliği sevdiren, öğretmenlik mesleğinin zorluklarını anlatan, bizlere sadece ders değil, hayatı da öğreten, beyaz perdeden fırlamış öğretmenler... Öğretmenlerimiz.

1. Louanne Johnson / Sakıncalı Düşünceler

Bize öğretmenliğin tehlikeli bir meslek olduğunu ama önce gönülleri fethetmenin gerektiğini anlatan, bu işin para için değil, insan için yapıldığını gösteren, cefakar, vefalı, mücadeleci öğretmen.

2. John Nash / Akıl Oyunları

Eğitim aşkının önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini anlatan, tevazu sahibi, esprili, zeki insan. İçinde kopan fırtınaları bile dindiren öğretme aşkı ile bizlere şevk veren güzel öğretmen.

3. Dumbledore / Harry Potter

Babacan ifadesinin karşılık bulduğu, sevimli, disiplinli ama bunu öğrencileri korkutarak değil saygısı ile yapan, zorla öğretmeyen, ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olan büyük öğretmen.

4. John Keating / Ölü Ozanlar Derneği

"Kendin ol!" düşüncesini aklımıza kazıyan, "başkaları ne der?" düşüncesini yerle bir eden, öğrencilerini her şeyin önünde tutan, "carpe diem" savunucusu dev insan, büyük öğretmen. "Oh captain my captain!"

5. Clément Mathieu / Koro

Öğrencileri için idareyi karşısına almayan öğretmen olur mu? Olmaz, işte Clément Mathieu öğretmenimiz bize bunu gösterdi. Öğrencilerinin içindeki gizli cevherleri ortaya çıkarıp işlemek için nasıl mücadele edileceğini anlattı bize ve yeni öğretmenlere ışık tuttu.

6. Mrs. Wilkinson / Billy Elliot

Öğrencisinin içinde yanan ateşi görüp, onun önün açmak için öğrencisinin ailesini bile karşısına alan, bu uğurda mücadele eden ve sonunda semeresini gören güçlü, akıllı, idealist öğretmenimiz Bayan Wilkinson'un unutmak mümkün mü?

7. Emre Aydın / İki Dil Bir Bavul

Dillerini bilmediği öğrenciler arasında, mesleğinden vazgeçmeyen, öğretme aşkıyla yanıp tutuşan, eğitimin önünde hiçbir şeyin engel oluşturamayacağını bize kanıtlayan, öğretmenliğin eğitimle değil, içten gelerek ifa edilebileceğini gösteren, yeni mezun Emre öğretmensiz olur mu bu liste?

8. Mark Thackeray / Sevgili Öğretmenim

Mühendisten öğretmen olur mu demeyin, öyle bir olur ki, nice eğitim fakültesi mezununu da cebinden çıkarır. Öğretmen olmak için pedagojik formasyon almanın illaki gerekmediğini, bu işin insanın içinden geldiğini anlatan eşsiz bir öğretmen, Mr. Thackeray.

9. Prof. Charles Xavier / X-Men

Mutant olsan bile önce insan olacaksın dersini çok iyi veren, ömrü kötülükle mücadele içinde geçmiş, bu uğurda yetilerini kaybetmiş, büyük hoca.

10. Gandalf / Yüzüklerin Efendisi

İnsana cesaret veren, varlığı ile güç aşılayan, hissettirmeden, kafaya kakmadan, yaşayarak öğreten ak öğretmenimiz. İstemsiz olarak her 5'inci günün şafağında gözlerimizi doğuya çevirmemizi sağlayan usta öğretici.

11. Miyagi San / Karate Kid

Çaktırmadan öğreten, dünyalar güzeli, erdemli, sabırlı, sakin, bilgi küpü öğretmen. Eğitimde kişiye özel eğitimin önemini vurgulayan, önemli olanın büyüklük değil, yürek olduğunu kanıtlayan, Miyagi San, büyük insan.

12. V / V For Vendetta

"Fikirler kurşun geçirmez" diyerek bize düşünmenin gücünü öğreten, düşüncesi uğruna bir insanın neler yapabileceğini kanıtlayan, yüzünü hiç görmemiş insanlara nasıl ulaşılabileceğini gösteren, bugün bile öğretileri değer gören öğretmen.

13. Leon / Sevginin Gücü

Hayat öğretmeni. Okuma yazma bilmemesine karşın bildiklerini en ince ayrıntısına kadar öğreten, öğrencisi ile baba-çocuk ilişkisi kuran, hayatını buna göre dizayn eden, sevgi dolu, sert, usta öğretmen.

14. Yoda / Yıldız Savaşları

Dünyamızın sınırlarını aşan öğretmenimiz. Karanlık taraf ile aydınlık taraf arasında nerede durmamız gerektiğini bize öğreten, kısa boylu, yeşil, dili biraz bozuk ama bunu bahane olarak görmeyen, öğretme aşkıyla dolu öğretmenimiz.

15. Zeynep Öğretmen / Öğretmen Zeynep

İş ahlakı ile ilgili Öğretmen Zeynep'ten daha iyi bir örnek olabilir mi? Ölümü göze alarak ideallerini, öğretmenlik mesleğini savunan, ölümü koltuğunda oturup gülerek karşılayan Zeynep öğretmenden öğreneceğimiz çok şey var, hem insanlık adına hem eğitim adına.

16. Morpheus / Matrix

Gerçek ile algılanan arasındaki farkı sabırla bize anlatan, öğrencisinden asla vazgeçmeyen, onun için ölümü göze alan, yiğit, cengaver öğretmen Morpheus.

17. Mahmut Hoca / Hababam Sınıfı

"Sigara içiyormuşsunuz, içtirtmem, kopya çekiyormuşsunuz, çektirtmem" sözleri ile hafızamıza kazınan, öğrencileri için canını ortaya koymaktan çekinmeyen, sadece ders değil, hayatı da öğreten dev yürekli büyük öğretmenimiz.

Bonus: Afet Güçverir / Hayat Bilgisi

Her ne kadar film değil de dizi karakteri de olsa Afet öğretmeni unutmadık. Adından da anlaşılacağı üzere, eğitim hayatı boyunca öğrencilerine güç vermeye, onları hayata hazırlamaya, onların her sorunları ile ilgilenmeye adanmış bir ömür. Öğrencileri ile gülen, onlar ile ağlayan, bu uğurda babasını bile tanımayan güçlü, kararlı, karakterli öğretmen.

18. Okuyucu Bonusu: Hüsnü Öğretmen / Öğretmen

Öğretmenler hep bize hayatı ders vererek öğretecek değil ya, Hüsnü öğretmen yaşamıyla, mücadelesiyle, geçim sıkıntısıyla bize öğretmen olmanın ne demek olduğunu öğretiyor. Büyük şehre gelecek öğretmenlere buradaki yaşamı çok güzel öğretiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-ozan-poyraz

hani nerede taare zamaane par hani nerede black ki özellikle black tek başına hepsine yeterdi :(

tolga-kavuncu

bu sitenin mükemmel bir reklam anlayışı var arkadaş bir haberi okutuyor sonra istemsiz olarak haberin gerçekliğini kontrol etme eğilimi doğuruyor. bir çoğunu izledim ama birinci sıraya konulan filmi ilk defa izleyeceğim!

Gizli Kullanıcı

Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca Mahmut Hoca :))

yasin57

Ferhan Şensoy Son Ders: Aşk ve Üniversite

mehmet-ozan-poyraz

hani aamir khan nerde !!!!!!!!!

Görüş Bildir